PETI BOŽIĆNI KONCERT KLAPA U CRKVI SV. FRANE U ZADRU

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Božićni koncert klapa petu godinu u nizu na svetkovinu Bogojavljenja u srijedu 6. siječnja održan je u crkvi sv. Frane u Zadru. U organizaciji Zadarske nadbiskupije i pod vodstvom regnes chorija zadarske katedrale sv. Stošije, Žana Morovića, koncert je i ove godine okupio brojnu publiku iz cijele nadbiskupije i ljubitelje klapske pjesme željne čuti raznoliki tradicionalni izraz iz svih krajeva Hrvatske koji pjesmom slavi božićno otajstvo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nastupilo je osamnaest klapa iz Zadarske nadbiskupije, među kojima su sljedeće muške klape: Galija, Zadar, izveli su pjesmu Zdravo budi, mladi Kralju (Međimurje, obr. Lj. Stipišić), Ponistra, Crno (voditelj L. Subotić), s pjesmom Dvorani neba (HCK, obr. T. Košta), Težaci, Paljuv (T. Jergan Botunac), Oj mladosti plemenita (N. Veršić), Donat, Zadar (umjetnički savjetnik D. Habuš), Kad se Isus Ditić (Stari Grad, Hvar, obr. J. Ćaleta), Condura, Nin (T. Jergan Botunac), Veseli se Majko Božja (Dalmacija, obr. M. Demović), Zvono, Kistanje (D. Marković), O pastiri (HCK, obr. J. Cirimotić-Ope), Asseria, Benkovac (M. Marić), Radujte se narodi (HCK, obr. D. Sarac) i Kalelarga, Zadar, Kad se Isus porodi (Prvić, obr. J. Ćaleta).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nastupile su i ženske klape: Zikva, Pašman (M. Šindija), Zvona zvone, Božić je (M. Perković, obr. M. Šindija), Karmel, Turanj (M. Miočić), O Betleme, grade slavni (HCK, obr. M. Demović), Arbanaške, Zadar (Ž. Morović), Rodilo ti žito i čenica (Veli Iž, obr. J. Ćaleta), Luna, Kožino (A. Jurić), Gloria (francuska narodna, obr. P. Čančar), Garofuli, Bibinje, Nebo, daj oku (HCK, obr. T. Košta) i Kapric, Zadar (S. Lukašević), Tri kralja hodjahu (Nerežišće, Brač, obr. J. Ćaleta).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nastupili su i vokalni sastav Magnificat (M. Jaklin), Kog zemlja, more (M. Nardelli, obr. M. Jaklin) te mješovite klape Školji, Ugljan/Pašman (M. Rušev), Ovoga vrimena (Zadar, obr. M. Rušev), Kolajna, Zadar (R. Perović), Tiha noć, (F.X. Gruber) i Maraška, Zadar (J. Laća), Oj Djetešce, moje drago (Prigorje, obr. J. Laća).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Koncert je zaključen zajedničkim nastupom svih klapa koje su pod ravnanjem Žana Morovića izvele tradicionalnu ‘Preveliku radost’ u obradi Joška Ćalete i ‘Svim na zemlji’, obradu N. Buble, u spomen na maestra dr. Nikolu Bublu koji je preminuo 2015. g. Buble je bio redoviti profesor na Umjetničkoj akademiji Sveučilišta u Splitu, prvi dirigent orkestra Hrvatske ratne mornarice u samostalnoj Hrvatskoj, a obavljao je još niz službi i djelatnosti kojima je dao neizmjeran doprinos razvoju klapskog pjevanja i glazbe u cjelini u Hrvatskoj.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prigodnu riječ uputio je generalni vikar i kancelar Zadarske nadbiskupije mons. Josip Lenkić. „Pjesma i molitva uzdižu čovjekov duh i vesele srce. Iako nema dugu tradiciju održavanja kao neki drugi festivali i smotre klapske pjesme, od početka je ovaj koncert prepoznat kao jedinstven, osvježenje i obogaćenje. Nema natjecateljski karakter, a sve su skladbe tematski posvećene Isusovom rođenju, Božiću“ rekao je mons. Lenkić, izražavajući uvjerenje da je svatko osjetio ljepotu čarolije klapske pjesme u koncertu koji je glazbeni, ali i duhovni događaj.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mons. Lenkić je i u ime zadarskog nadbiskupa Želimira Puljića čestitao svim izvođačima i voditeljima klapa, sudionicima pripreme i realizacije koncerta te domaćinu, samostanu sv. Frane. „Nijedan narod nema takvo bogatstvo božićnog melosa kao naš hravtski narod. U mnoštvu božićnih običaja i pjesama otkrivamo bogatstvo božićnog otajstva“ rekao je mons. Lenkić. Tim je koncertom označen i završetak Krševanovih dana kršćanske kulture u Zadru i početak devetnice uoči svetkovine sv. Stošije, zaštitnice Zadarske nadbiskupije i naslovnice zadarske katedrale.