ZADAR – POHOD ZADARSKOG NADBISKUPA POGLAVARSTVU GRADA

Zadarski nadbiskup Želimir Puljić u pratnji kancelara don Josipa Lenkića u srijedu 23. lipnja prvi put je pohodio Poglavarstvo Grada Zadra. U Gradskoj vijećnici su ga primili zadarski gradonačelnik dr. Zvonimir Vrančić i suradnici. “Srdačno Vas pozdravljam. Dobro nam došli u Zadar! Želim Vam puno uspjeha na mjestu prvog pastira naše zadarske Crkve. Nadam se da nastavljamo suradnju kao s Vašim predčasnicima” rekao je dr. Vrančić opisujući Zadar gradom znamenite povijesti i važnosti na ovim prostorima još od prošlih vremena, s prvim naseljima prije 3000 godina. Gradonačelnik je podsjetio da je Zadar bio metropolitansko i administrativno sjedište Dalmacije, kao i na brojna stradanja grada te su trebala desetljeća da zacijele rane ruševina. “Izrazimo poštovanje svima koji su obnavljali grad iz pepela i koji je marom mnogih nastajao iz temelja” rekao je Vrančić želeći izraziti priznanje svima koji su doprinosili razvoju grada, a s okolicom je i u Domovinskom ratu bio cilj agresora i presijecanja Hrvatske. I u komunizmu je imao velik stupanj gospodarskog razvoja, u njemu je osnovan Filozofski fakultet i mnoge druge ustanove. Dr. Vrančić je iznimno pozitivnom ocijenio suradnju svjetovne i crkvene vlasti, pa i u ratu u materijalnoj i duhovnoj brizi za ljude i zbrinjavanju izbjeglica. “I poslije rata se nastavila suradnja između grada i nadbiskupije u obnovi sakralnih objekata i povijesno kulturnih znamenitosti često vezanih uz crkvene objekte. Na socijalnom planu zajedno smo otvorili Pučku kuhinju i Prenoćište. Te ustanove rade uz pomoć grada i nadbiskupije. Puno smo realizirali u prošlim vremenima no još uvijek želimo više i naprijed. To ćemo i ostvariti!” rekao je gradonačelnik. Upoznao je nadbiskupa Puljića sa strukturom grada koji se približava brojci od 100 000 stanovnika. Živi se sve više kvartovski, i sve manje se, za razne potrebe, dolazi u centar grada. Ljudi obavljaju potrebno u predjelima izvan centra gdje žive. U perifernim dijelovima kao urbanim sredinama gradonačelnik je najavio ulaganja u komunalnu infrastrukturu, škole. I u tome će grad i nadbiskupija surađivati jer ljudima treba osigurati uvjete i za svoje duhovne potrebe. Mons. Puljić je osobito pohvalio caritas zadarske nadbiskupije, da je ostvario što mnogi drugi nisu, istaknuvši da je njegov uspjeh rezultat i umreženosti s institucijama Grada i Županije. Zahvalio je gradonačelniku na uključenosti u velike događaje u nadbiskupiji, od tužnog ovozemnog rastanka i ispraćaja nadbiskupa Ivana Prenđe. “U području odgoja i socijalne skrbi najviše smo umreženi. Podržavam to. Kao Crkva tu se osjećamo izazvani i osobito potrebni podržati. Kao svoje autentično svjedočanstvo Crkva najbolje može pokazati caritas. Bit ću na toj frekvenciji, otvoren za suradnju. Moj predčasnik Ivan je bio sav u tome. Bit će mi drago da ga u tome mogu naslijediti i pomoći na tom planu u svemu što nam je zajedničko. Radostan sam što ne surađujemo samo u području sakralnih objekata nego i odgoju koji je jako važan” rekao je mons. Puljić, a gradonačelnik potvrdio da je važno život mladih pravilno usmjeriti. “Kao društvu predstoje nam veliki izazovi, ali i velike šanse i mogućnosti. Bogu hvala da u slobodi možemo govoriti o svim temama, zajedničkim problemima i nastaviti suradnju. Želim nastaviti istim putem mog predčasnika Ivana, ne pro forma, nego zaista iskreno” rekao je mons. Puljić koji se u gradskoj vijećnici, kao i kod zadarskog župana, upisao u Spomen knjigu moleći zagovor nadbiskupijske zaštitnice sv. Stošije u ostvarenju zajedničkih programa za dobro čovjeka.