ZADAR – SUSRET ZADARSKOG NADBISKUPA I ŽUPANIJSKIH VLASTI

“Tu sam – možemo zajedno!” poručio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić u svom prvom službenom pohodu upravi Zadarske županije u srijedu 23. lipnja u Zadru u uredu župana u susretu sa zadarskim županom Stipom Zrilićem te dr. Josipom Kraljićem, pročelnikom Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb i Ivanom Šimunićem, pročelnikom za društvene djelatnosti. Srdačan susret bio je više od protokolarnog u razmjeni suradničke podrške i međusobnom upoznavanju predvodnika svjetovne i crkvene vlasti za budućnost zadarskog područja u kojem se, prema riječima župana, dogodio značajni razvojni iskorak. U centraliziranoj državi županija joj je dobar partner sa svojim pristupom i inicijativama. “Želimo pokazati da je politika rad za opće dobro, za socijalno osjetljive slučajeve. Materijalno nije preduvjet da bi se stvorili zadovoljni ljudi i društvo. Razvoj temeljimo na prirodnim bogatstvima, onome što nam je Bog dao i što su stvorile generacije prije nas” rekao je župan Zrilić istaknuvši programe međugeneracijske solidarnosti te rad udruga koje skrbe za razne skupine. Aktivan pristup širi se u poduzetnički sektor, značajna su ulaganja u prometnu infrastrukturu, luka Gaženica će dodatno oplemeniti zadarski prostor za kojeg župan želi da se ravnomjerno razvija. I nadbiskup je potvrdio potencijal središnjeg položaja Zadra čija županija ima šest gradova i 28 općina. Dan županije slavi se 16. travnja jer je tog dana 1993. g. konstituirana Zadarska županija, po prvi put u takvim okvirima. “Ovo je županija po mjeri čovjeka. Otkriće mi je, zapravo nisam poznavao Zadar. Upoznajem se s poviješću i ljepotom grada i županije. Nastavit ćemo suradničkim duhom kako su moji predčasnici činili. Crkva je umrežena u zajedničkim projektima u školstvu, socijalnoj skrbi. Podržavat ću projekte grada i županije. Osobito želim produbiti suradnju u odgoju i obrazovanju” rekao je nadbiskup Puljić, zahvalivši Županiji na dodijeljenoj nagradi za životno djelo mons. Ivanu Prenđu, što su uočili i prepoznali njegov doprinos. Župan Zrilić je izrazio želju da županija, koja surađuje s regijama i u Europi, bude dostupna ljudima koji žive u njenom otočnom dijelu, obali, Ravnim kotarima i zavelebitskom dijelu. Nadbiskup je zahvalio vlastima za sudjelovanje na SHKM-u koji je bio i promocija zadarske regije. Župan je upoznao nadbiskupa s velikim sustavom koji je u nadležnosti financiranja županije: opća bolnica, dom zdravlja, ljekarne, kazalište lutaka, Narodni muzej, razne županijske uprave.  Nadbiskup se zanimao za suradnju s Klasičnom gimnazijom Ivana Pavla II. čije materijalne troškove financira Županija kao i druge škole i programe izvan standarda koji nisu redovna nastava. Županija financira sve srednje i osnovne škole, osim na području grada Zadra. U gradu je 11 srednjih škola, pet izvan grada i jedna privatna gimnazija. Dr. Kraljić je upoznao nadbiskupa s programom socijalne skrbi u kojoj se želi potaknuti privatna inicijativa i pojačati izvaninstitucionalni smještaj starih osoba. U Zadru je 21,3 % starih preko 65 godina. Sedam općina i pet gradova uključeni su u skrb domova koje županija financira. U županiji je smješteno 1,62 %, a 2,5 % smještenih u domove smatra se optimumom institucijske skrbi. Uz razmjenu darova, nadbiskupu je uručen i županijski dokument ‘Slika zdravlja’ i ‘Zdravi gradovi u Hrvatskoj’. Mons. Puljić je izrazio veliko zadovoljstvo rekavši da su županijski programi plodni i kreativni, našalivši se da je razlog tome i u terapijskoj i nadahniteljskoj ljepoti prirodnog zvuka morskih orgulja koji je cijelo vrijeme bio podloga susreta zbog blizine županijske zgrade toj jedinstvenoj urbanoj atrakciji na zadarskoj obali.