HUMANITARNA AKCIJA ‘VUKOVARU ZADAR’

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Konvoj pomoći za Vukovarce u potrebi prikupljene u humanitarnoj akciji ‘Vukovaru ZaDar’ održanoj devetnaestu godinu u nizu dopremljena je u ponedjeljak 7. prosinca u caritas Vukovarskog dekanata. Na pomoći su zahvalili ravnatelj vukovarskog caritasa fra Vjenceslav Janjić, voditelj Ivo Crnjac i caritasovi volonteri koji pomažu sve potrebne u Vukovaru bez obzira na nacionalnost i vjeroispovijest.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Caritas skrbi za preko 750 obitelji tj. više od 2 200 redovnih korisnika i oko 300 povremenih korisnika. Budući da pomoć Vukovaru dolazi u puno manjem opsegu nego prije te ne zadovoljava potrebe koje se povećavaju, pomoć iz Zadra je dodatno vrijedna u vrijeme pred Božić jer će olakšati Vukovarcima potrebe tih dana i doprinijeti blagdanskom ugođaju. Zadrane pristigle u Vukovar primio je i vukovarsko-srijemski župan Božo Galić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Zadrani pomažu najugroženijim stanovnicima Vukovara i time pokazuju svoje veliko srce i ljubav prema Vukovaru i našem kraju, stoga im od srca zahvaljujemo“ rekao je župan Galić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prikupljene su osnovne živežne namirnice, higijenske potrepštine i školski pribor, što je Vukovarcima najpotrebnije za preživjeti svakodnevicu kao i iznos od 25, 466, 00 kn. Zadrani su sudjelovali i u misnom slavlju u crkvi sv. Filipa i Jakova u Vukovaru, pohodili su mjesta stradanja, vukovarsku bolnicu i susreli su dr. Vesnu Bosanac.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„U Vukovaru kažu da Zadar i Dubrovnik najviše pomažu Vukovar, da bi se osjećali napušteno da nije Zadra. Mi koji smo osjetili rat osobito ih razumijemo“ rekla je s. Melhiora Biošić, počasna predsjednica Hrvatske katoličke udruge medicinskih sestara i tehničara Zadar, inicijator te akcije koja zadnjih godina ima i veliku završnicu s brojnim izvođačima na Narodnom trgu u Zadru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Završni dio akcije s raznovrsnim glazbeno-scenskim programom održan je u subotu 5. prosinca na Narodnom trgu u kojem je sudjelovao najveći broj izvođača dosad, trideset i tri pjevača, zbora, zajednice i udruge, klape i KUD-ovi, od djece do odraslih. Tada su ljudi dobre volje ostavljali i novčane priloge, a zauzvrat su mogli odabrati i rukotvorinu koju su izradili djeca i tete u zadarskim vrtićima, razni volonteri i članovi HKUMST-a Zadar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Za štandovima na trgu su bili i učenici Medicinske škole Ante Kuzmanića Zadar te studenti Studija sestrinstva u Zadru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Akciju je dolaskom na trg podržao i zadarski nadbiskup Želimir Puljić. U susretu sa sudionicima akcije, mons. Puljić je pohvalio njihovu otvorenost i raspoloživost u radosnom pomaganju u kojem su ustrajali niz godina.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Na taj način se povezuju Vukovar i Zadar, dva grada koji utjelovlju u sebi zvukove Lijepe naše, Vukovar na Dunavu, Zadar na Jadranu. Lijepo je da se tako povezuju i da Zadar koji je također prošao kalvariju u ratu želi reći ‘Vukovare, s tobom smo’. I s njihove strane je jeka ‘Zadre, s vama smo’. To je najvažnije u ovakvim akcijama, da se gradovi i ljudi povezuju, da budu u zajedništvu“ rekao je nadbiskup, zahvalivši svima da su pokazali toliko srca za potrebne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Nekad dar i nije toliko vrijedan, koliko ono što prati taj dar, a to je osjećaj, blizina, simpatija, radost i dijeljenje onoga što imamo. I sad sam za boravka u Vukovaru osjetio ljepotu zajedništva. Uvijek me smetalo kad se politiziralo obilježavanje vukovarskog stradanja. Ove godine to nisam osjetio. Bio sam radostan da je sve bilo u znaku zajedništva, u Vukovar su došli sa svih strana. To je poruka Vukovara – stvarati i njegovati zajedništvo“ istaknuo je mons. Puljić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Život u Vukovaru je težak ali se poboljšava, velika je razlika od prvog puta kad smo bili i sada. Barem u fasadama izvana, a ljudske rane su velike i teško se zacjeljuju. Na nama je da im s pažnjom i dobrom voljom pomognemo da izliječe boli“ rekla je predsjednica HKUMST-a Zadar Eva Zubović. Zahvalila je svima koji su sudjelovali u akciji, učenicima osnovnih i srednjih škola, vrtićima.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pokrovitelji su Zadarska županija, Grad Zadar, Turistička zajednica Grada Zadra, pomogli su i Zadarska nadbiskupija, Grafotehna, Hrvatsko društvo skladatelja i drugi. Suorganizator akcije je OŠ Šimuna Kožičića Benje gdje Zadrani danima prije akcije na trgu dostave pakete pomoći i odakle kreće transport za Vukovar, te Prirodoslovno-grafička škola Zadar koja izradi brojne plakate i zahvalnice sudionicima. Sponzori akcije su Mate i Ernest Klarin, Čazmatrans Dalmacija i Odlagalište sirovina Zadar.