OBRED PALJENJA DRUGE ADVENTSKE SVIJEĆE U CRKVI SV. ŠIME

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obred paljenja druge adventske svijeće u crkvi sv. Šime u Zadru u subotu 5. prosinca predvodio je don Tomislav Sikirić, župnik župe Kraljica mira na Stanovima i dekan dekanata Zadar-Zapad, kad je uputio i prigodni nagovor. Svijeću je upalio Nikica Grganović, otac obitelji sa suprugom Renatom i njihovo četvero djece iz župe sv. Šime.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Obiteljsko stablo je temelj Crkve, naroda i društva, zato ovaj put svijeću pali obitelj. Htjeli smo da svijeću u četiri tjedna upale predstavnici iz svih slojeva društva“ rekao je don Tomislav, istaknuvši kako je čovjeku potrebno obraćenje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Obratiti znači okrenuti se, okrenuti leđa nečemu i krenuti prema novome. Okrenuti leđa starom grešnom čovjeku, Adamu i okrenuti se novom Adamu, Kristu, po kojem dolazi spasenje u svijet. Po Adamu je u svijet ušao grijeh, a po novom Adamu u svijet ulazi život i dolazi oproštenje grijeha. Stvoreni smo za život i oproštenje“ poručio je don Tomislav, potaknuvši vjernike da vide što ih koči i sprječava da se okrenu Otkupitelju koji spašava, a to je grijeh.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tragom navještene Riječi, propovjednk je rekao da je poruka Ivana Krstitelja: ono u čemu si najslabiji, što vidiš i osjećaš da ti stvara nemir u srcu i duši, to promijeni. „Vojnicima je rekao neka ne čine nepravdu, poreznicima da ne ubiru više od propisanog, svakome je rekao što mu je činiti. Herod ga je pitao što je njemu činiti. Rekao mu je da je bludnik, a trebao bi biti svjetlo naroda, onaj koji narod vodi Bogu, moralu, Mojsijevom zakonu. Ivanova poruka je: okreni se sebi, pogledaj u čemu si slab i to mijenjaj“ potaknuo je don Tomislav, ohrabrivši vjernike da ne dopuste da Ivanov glas ostane glas vapijućeg u pustinji koji viče, a mi ne čujemo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„To je put priprave za Isusov odlazak. Tako ćemo se pripremiti da radosno proslavimo Isusov povijesni dolazak. Evanđelist Luka u povijest smješta događaj Isusova utjelovljenja i rođenja. Sve je rekao. Tko može reći da nisu postojali likovi, car Tiberije, Poncije Pilat, Herod Antipa, tetrarh iz Galileje i njegov brat Filip, tetrarh Itureje. Sve odreda povijesne ličnosti. Tko to sluša, kako može reći da je Isus izmišljena legenda“ upitao je don Tomislav, istaknuvši da je Luka takvim pisanjem o Isusu htio pokazati da se zna tko je, odakle je i zašto došao.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Bog je htio ući u čovjekovu povijest. Bog je zamislio otkupljenje da uđe u čovjeku stvarnost, ne u imaginarnost. Zato nas treba smetati kad čujemo da se kaže, ‘prekrasna božićna bajka, legendica’. Božić nije bajka, nego stvarnost! I ja sam stvarnost, ne mogu živjeti u imaginarnom svijetu, iluziji, bajci. Vrati se u svoju povijesnost, u svoju situaciju, svoj život, da vidiš što ti je učiniti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Neka brežuljci postanu prohodna cesta po kojoj će Isus ući u naše srce i dušu, da bi se Isus mogao utjeloviti i danas, u ovom svijetu i ovom trenutku, po nama u našem gradu i obitelji. Razmišljajmo što trebamo još učiniti da bi Isus imao dostojan satan u našem životu“ potaknuo je don Tomislav.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podsjetio je i na poruku prve adventske nedjelje kad je evanđelist Luka govorio o posljednjim vremenima. „Nije to da nas prestraši, nego da nam posvijesti činjenicu da smo prolaznici na ovoj zemlji. Jako je važno okrenuti se izvoru, Bogu koji nas je stvorio na svoju sliku. Nismo stvoreni za prolaznost nego za vječnost“ zaključio je don Tomislav. Uz sudjelovanje puka, adventske pjesme za vrijeme obreda pjevao je zbor Kraljice mira iz župe Stanovi-Zadar.