Svečanost tematski posvećena svetosti održana je na blagdan sv. Andrije u ponedjeljak 30. studenog u dvorani Klasične gimnazije Ivan Pavao II. Zadar, kada su svoja djela predstavila dva djelatnika te škole.
Predstavljena je knjiga ‘Silna srca – priče o svetima’ tajnika Klasične gimnazije Nebojše Gunjevića te je priređena izložba ‘Sacraart’ akademskog umjetnika Mate Ljubičića koja prikazuje djela koja je Ljubičić raznim tehnikama oslikao na platnima u velikim formatima.
Program je moderirala prof. Hrvatskog jezika u Klasičnoj gimnaziji Mirela Zubčić. Zubčić je predstavila stvaralaštvo propitavši stavove i nadahnuća Gunjevića i Ljubičića u razgovoru s njima, što je pridonijelo dinamici susreta te je rekla: „Stvaralaštvo ima smisla ako se daruje i podijeli s drugima. Našom percepcijom i njihovo stvaralaštvo dobiva novi smisao“.
Brojne prisutne, svećenike i redovništvo, profesore i djelatnike škole, učenike, roditelje i prijatelje autora, pozdravio je i mr. don Ante Sorić, ravnatelj gimnazije. Rekavši kako je postati svet temeljni kršćanski poziv, zadatak svakog krštenoga koji je postao dijete Božje, a tragom nadolazeće Godine milosrđa, upitao je kako postati svet i milosrdan. Zahvalio je umjetnicima na stvaralaštvu i djelima koja su predstavili javnosti što je dodatni poticaj za razmišljanje kako postati svet.
Knjigu ‘Silna srca’ predstavio je Damir Sikirić, prof. Hrvatskog jezika u Klasičnoj gimnaziji, rekavši da su njena stilska obilježja: kratka novinska priča, sažetost teksta te naslovi u obliku perifraze koji na metaforički način opisuju sveca. Npr. Sv. Stošija – Izgorila za Boga, Prvopozvani – Sv. Andrija apostol, Čudesni kuhar – bl. Jakov Zadranin, Doktor svakodnevice – Josemaria Escriva, Tajnica Duha Svetoga – Sv. Hildegarda, Nebeski slavuj – Majka Terezija, Vjerno sumnjalo – Apostol Toma, Padre Pio – Miris raja…
Knjiga na 241 stranice donosi tekstove o 73 sveca koja je Gunjević opisao temeljito se pripremajući prethodno čitajući brojnu literaturu na hrvatskom i engleskom jeziku o životu dotičnog sveca. Bila je to i naporna aktivnost u koju je uložio puno vremena i truda.
Te je tekstove Gunjević počeo pisati tjedno u serijalu ‘Sveci u Godini vjere’ u dnevniku Zadarski list u siječnju 2013. g. Ova knjiga je drugo dopunjeno izdanje, nakon što je u prvom izdanju obradio živote pedeset svetaca, odabravši ih po važnosti za Zadar, Hrvatsku i svijet. U bitnosti za novinski članak u kratkoj formi Gunjevićeve su poetske i svesadržajne rečenicama.
„Ti su tekstovi i kratki životopis sveca, vijest koja poručuje i poučava. Tekstovi pokazuju da je autor to proživio, puni su topline, iz njih izbija vjera samog autora“ rekao je Sikirić, istaknuvši i osobna svjedočanstva Gunjevića vezana uz sv. Ivana Pavla II. i sv. Šimu, na čiji zagovor je Gunjevićevo treće dijete počelo jesti, s čim je imalo problema do treće godine života.
U opisu koji je spoj novinarskog stila i kratke hagiografije, Gunjević poručuje da su sveci bili veliki jer su bili kadri biti mali, bili su silni jer su bili blagi i strpljivi, za sve su imali hrabrosti slušati Boga, pa i kad to nije bilo ‘pametno’. U knjizi se nalazi i Sonetni vijenac ‘Put ljubavi’ vezan uz Veliki petak i Isusovu muku. Gunjević je i pjesnik te je napisao 14 soneta i 15. majstorski sonet koji se sastoji od početnih stihova ostalih 14 soneta, a glase Put, Istina, Život. Gunjević je inače prof. Hrvatskog jezika, angažirani vjernik i svojevremeno tajnik Kurslja.
Predgovor u knjizi pod nazivom ‘Božji glasnici’ napisao je zadarski nadbiskup Želimir Puljić. „Svetost nije pridržana za malobrojne i izabrane, nego je ponuđena svima. Ne sastoji se u tome da činimo izvanredne stvari, nego da se sjedinimo s Kristom i živimo njegova otajstva, da usvojimo njegovo držanje, misli i vladanje.
Likovi svetaca i blaženika opisani u knjizi pokazuju da je ljudska povijest označena tolikim muškarcima i ženama koji su svojom vjerom, ljubavlju i životom postali svjetionici mnogim naraštajima i na razne načine pokazali prisutnost Uskrsloga“ poručuje mons. Puljić, dodajući da su putovi svetosti mnogostruki i prikladni pozivu svakog čovjeka. Sveci na uvjerljiv način nude visoko mjerilo redovitog kršćanskog života.
Nadbiskup podsjeća da je papa Ivan Pavao II. nakon Velikog jubileja objavio apostolsko pismo Ulaskom u novo tisućljeće (2001.) ističući da sav pastoralni hod treba smjestiti u perspektivu svetosti, pri čemu papa poručuje da je besmisleno zadovoljiti se životnom prosječnošću minimalističke etike i površne religioznosti.
Svoj izniman stvaralački senzibilitet predstavio je i slikar Ljubičić, prof. Likovne umjetnosti u Klasičnoj gimnaziji i Prirodoslovnoj-grafičkoj školi Zadar čiji su učenici i ravnatelj Tomislav Grbin također sudjelovali na susretu.
Istaknuo je zahvalnost da je za pohoda Ivana Pavla II. Zadru 2003. g. imao milost poljubiti ruku i susresti sveca. Ljubičić je autor loga i ostlaih pratećih likovnih materijala koji su pratili papin pohod Zadru. Istaknuo je da su sveci vječna inspiracija koje voli prikazati kao obične ljude i vječne uzore.
„Bog svoje ljubimce stavlja na iskušenja i bivaju nagrađeni kada ih prevladaju. I ja sam vođen Božjem providnošću. Svaki pošten rad je proslava svetosti. Oranje, kopanje, poučavanje su djela po kojima se zadobivaju blagoslovi. Ako sam svojim radom pomogao nekome, potaknuo ga da češće uđe u crkvu i spozna, učvrsti svoju vjeru, bila bi mi to istinska proslava svetosti“ rekao je Ljubičić.
Iako su sva njegova djela vrhunska ostvarenja pohvaljena i prepoznata s najviše akademske razine kritičara, Ljubičić je istaknuo da djelo radije želi dovesti do meditativne prepoznatljivosti, nego do velikog tehničkog likovnog perfekcionizma. Potaknuo je mlade da budu originalni, da vjeruju i ne budu opčinjeni lažnim izborima.
Mnogi sakralni prostori u Hrvatskoj i BiH, oltarne pale, križni putevi, vitraji, svetohraništa, oltari i amboni krase djela Mate Ljubičića. Program je obogatio i vokalni nastup orkestra zadarskih sjemeništaraca iz Zmajevića.
Ines Grbić