BLAGDAN GOSPE OD ZDRAVLJA: MISNO SLAVLJE U KATEDRALI SV. STOŠIJE

Puljić fNa blagdan Prikazanja BDM, Gospe od Zdravlja, misno slavlje u katedrali sv. Stošije u Zadru u subotu 21. studenog predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić. „Uz taj blagdan ljudi su se običavali ispovjediti i pričestiti. Znali su da je zdravlje duše najvažnije, a bolest grijeha najopasnija jer nagriza ljudsku narav. Oslobođeni grijeha i korova ljudske naravi, ljudi su osjećali kako je lijepo biti blizu Bezgrešne koja je zdravlje bolesnih, pa su rado hodočastili i molili potrebni Marijine pomoći i zaštite“ rekao je mons. Puljić. Gospa obasipa vjernički narod svojim majčinskim zagovorom, dobročinstvima i moli za potrebe Crkve. „Stoga je nazivamo svojom odvjetnicom i zagovornicom, jer je štitila naše pretke i sav puk. S njom je povezana naša prošlost i sadašnjost. Budući da poznaje naša stradanja i dramu borbe dobra i zla, svjetla i tame, ona je početak boljeg svijeta koji želimo graditi s njenim Sinom Isusom Kristom. Nju blagoslovljenu i proslavljenu molimo neka čuje i usliša naše molitve, otare suze svima koji trpe i neka bdije uz one koji su sami. Neka pomogne svima koji njenu pomoć zatraže i pod njenu se obranu uteknu“ potaknuo je mons. Puljić.

Nadbiskup je rekao da je taj blagdan i spomendan posvete crkve Svete Marije Nove koja je podignuta u Jeruzalemu 543. g. na uspomenu Gospinog prikazanja u hramu. U južnim krajevima Hrvatske slavi se kao Gospa od Zdravlja. Taj naziv potječe iz vremena kad je u 16. st. u Veneciji harala kuga. Mletački Senat učinio je zavjet da će, ako kuga prestane, podići crkvu u čast Gospe. Kuga je stala i vjernici su Gospi sagradili crkvu Madonna della Salute koja je posvećena 21. studenog 1631. g. „Otud se štovanje Gospe od zdravlja proširilo i u naše krajeve. I u Zadru je izgrađena Crkva Gospe od Zdravlja u kojoj je bila poznata slika Gospe od Kaštela, autora Blaža Trogiranina, iz 15. st., a sad se čuva u stalnom postavu Izložbe crkvene umjetnosti“ rekao je nadbiskup. Naslov blagdana Gospinog prikazanja utemeljen je na apokrifnoj predaji prema kojoj su roditelji Joakim i Ana prikazali Mariju u hramu kad joj je bilo tri godine. (I.G.)