SASTANAK DEKANA ZADARSKE NADBISKUPIJE

Dekani zadarske nadbiskupije susreli su se u četvrtak 17. lipnja u dvorani Ordinarijata u Zadru na sastanku pod predsjedanjem zadarskog nadbiskupa Želimira Puljića. Nadbiskup je istaknuo pravno, adiministrativno, nadžupno i pastoralno obilježje dekanske službe. Pravo i dužnost dekana je promicati i usklađivati zajedničku pastoralnu djelatnost u dekanatu, brinuti  da se bogoslužni čini slave prema propisima svetog bogoslužja; paziti na doličnost i čistoću crkava i posvećenih stvari, osobito u euharistijskom slavlju i čuvanju presvetog sakramenta; da se župne knjige ispravno vode i propisno čuvaju, upravlja crkvenim dobrima i vodi briga o župnoj kući. Dekan nastoji da klerici pohađaju predavanja na svećeničkim sastancima, da bolesni župnici u dekanatu ne ostanu bez duhovne i materijalne pomoći. Dekan ima obvezu jedanput godišnje pohoditi župe svog dekanata i izvijestiti biskupa o stanju u dekanatu. Tragom toga nadbiskup je zatražio od dekana koji vide kako stvari funkcioniraju na terenu, da u kontekstu završetka Svećeničke godine iznesu zapažanja o tome kako upravitelji župa vode brigu o crkvama, crkvenim dobrima i administraciji župe; uz stanje župne kuće i sakralnih objekata kako župnici vode brigu o uredskim knjigama: matice, kronika, arhiv. Dekani su izvijestili kako funkcioniraju župna vijeća, caritas, crkvena društva i pokreti, te o stanju crkvenog tiska. U kontekstu poruke pročelnika Kongregacije za kler da je jedan od glavnih ciljeva Svećeničke godine razvijati svećeničko bratstvo, dekani su govorili i o suradnji svećenika u dekanatu i odazivu na dekanatske i biskupijske susrete. Zboru dekana mons. Puljić je predložio teme koje bi se razmatrale na mjesečnim rekolekcijama, u duhu koncilskih otaca na Drugom Vatikanskom saboru. Poticajem nadbiskupa i dekani su predložili teme za koje smatraju da bi im u nadolazećoj godini trebalo obratiti osobitu pozornost.