SASTANAK ODBORA ZA MLADE HBK – NAJAVLJENI NADOLAZEĆI PROGRAMI ODBORA ZA MLADE HBK

U drugom dijelu cjelodnevnog susreta povjerenika za mlade hrvatskih nad/biskupija u utorak 15. lipnja u dvorani sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru, pod predsjedanjem svog predsjednika šibenskog biskupa Ante Ivasa, članovi Odbora za mlade HBK razmatrali su izvješća o Uskrs festu, završnicu KMNL-a u Mostaru te dogovarali pripremu Svjetskog susreta mladih u Madridu od 15. do 21. kolovoza 2011. godine. Najavljeni su i ljetni susreti za mlade, Taize i Agora dei Giovani del Mediterraneo. Odbor za mlade HBK je zahvalio sudionicima, župnicima koji su primili ekipe i svima koji su doprinijeli uspješnom završetku KMNL-a u Mostaru, Čapljini, Čitluku i Širokom brijegu koje je posjetilo tri stotine igrača i navijača. “Za nogometnom loptom trče mnogi, neki iz zabave, neki iz strasti, zarade, a nogometaši KMNL-a trk pokušavaju uskladiti s vjerničkim životom koliko god više je moguće” istaknuto je u osvrtu na završnicu KMNL-a. Prijave za Svjetski dan mladih u Madridu počinju 1. srpnja 2010. g., a susret se održava pod geslom “Utemeljeni na Kristu, čvrsti u vjeri”. Predviđa se da će iz Hrvatske sudjelovati oko tisuću mladih kojima će u rujnu biti dostavljeni materijali s CD-om kako bi se organizirali mjesečni susreti za pripremu susreta u Madridu. Prije ili poslije Susreta u Madridu mladi će posjetiti Taize. Španjolski organizatori će otvoriti i hrvatsku stranicu Svjetskog susreta mladih gdje će biti prateći materijali. Svjetski dan mladih sastoji se od središnjeg dijela, kateheze te umjetničkih i kulturnih aktivnosti pod nazivom ‘Festival mladih’ za koji dolaze prijedlozi iz svih krajeva svijeta, odobrio ih je Organizacijski odbor a pokazuju prožimanje vjere i kulture. U ‘Festivalu mladih’ će sudjelovati mladi s brojnim aktivnostima: glazba, ples, kazalište, slikarstvo, kiparstvo, fotografija, uređenje urbanih prostora, Crkva svjedoka i socijalni rad u pet kontinenata pravcima smrti svetaca i misionara, povijesne, kino i audiovizualne produkcije. Tajnica Ureda za mlade HBK Ivana Čogelja će se raspitati o mogućnostima boravka Hrvata u Madridu za aranžman od tri ili tjedan dana. Svi načini prijave uključuju osiguranje od nesreće, javni prijevoz u tjednu održavanja Susreta, hodočasnički ruksak koji sadrži knjižicu za obrede, kapu i majicu, vodič po Madridu, besplatan ulaz na manifestacije Festivala mladih i prednost ulaska u zone rezervirane za  prijavljene sudionike glavnih događanja vezanih uz Svjetski dan mladih. To su: misa za otvaranje Susreta, obred za doček pape, Križni put u petak, Bdjenje u subotu i misa uoči polaska kući 21. kolovoza.

U Baškim Oštarijama od 18. do 25. srpnja održava se specijalizacija 60 animatora Zagrebačke, Sisačke, Šibenske i Varaždinske biskupije. Formacija instruktora koji su prošli opću specijalizaciju s dvije godine iskustva rada predviđena je za rujan. Održat će se i ljetni Tjedan proučavanja kateheza u Malom Lošinju, a studentski kapelan don Damir Stojić ispunio je sve termine za susret studenata u Postirama na Braču; ovog ljeta će biti i vjenčanje dvoje mladih koji su se upoznali na takvom susretu na Braču. U prostorijama Osnovne katoličke škole u Šibeniku planiraju se ljetni sadržaji za mlade koji bi bili ponuda cijeloj Crkvi u Hrvatskoj. “Ljeto nam ruši mlade u primorju, a ni na sjeveru nije bolje. Izvan kontrole su. Malo vodimo brigu o pastoralu u turizmu kad župe od 500 ljudi narastu do 10 000. Tu nam puno toga izmiče. U zadnje vrijeme Sveta Stolica puno poziva na brigu za pastoral selilaca” rekao je mons. Ivas upozorivši da ljetna događanja osim odmora i ugode nose i duhovne i tjelesne opasnosti. Stoga Ured mladima želi ponuditi sadržaje koji bi bili pravi odmor duše, da nadolazeće učeničke i studentske napore uspješno započnu i nastave. Najavljen je i regionalni susret mladih u Sarajevu Taize od 3. do 5. rujna 2010. g. Na večernjim molitvama u Skenderiji sudionicima će se obratiti brat Alois iz Taizea. Od 8. do 19. rujna 2010. g. u Loretu se održava susret mladih ‘Agora dei Giovani del Mediterraneo’ na kojem će sudjelovati Ana Matoš iz Varaždinske biskupije i Ines Šoša iz Misijskog ureda HBK, na temu ‘Vi ste svjetlo svijeta, vi ste sol zemlje’. Pod geslom “Od EurHopa do EurHoma” – Evo Vašeg doma – Loreto, duhovno središte europske mladeži”od 5. do 10. prosinca 2010. g. u Loretu, u organizaciji tamošnjeg Centra Ivan Pavao II., a pod pokroviteljstvom Papinskog vijeća za laike, održava se Susret mladih u kojem sudjeluje po pet predstavnika mjesnih Crkvi, pa tako i iz Hrvatske. Mons. Ivas je potaknuo na nastavak suradnje hrvatske mladeži u sudjelovanju na događajima Crkve u Italiji koja mladima i ljeti nudi brojne sadržaje. Sljedeći sastanak Odbora za mlade HBK predviđen je za 15. rujna u Ogulinu.