MISA ZA POČETAK NOVE AKADEMSKE GODINE NA SVEUČILIŠTU U ZADRU

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Misu sa zazivom Duha Svetoga za početak nove akademske godine na Sveučilištu u Zadru na blagdan sv. Dimitrija u ponedjeljak 26. listopada u crkvi sv. Dimitrija u Zadru predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić u zajedništvu s devet svećenika. Propovijedao je dr. don Elvis Ražov, v.d. pročelnik Teološko-katehetskog odjela Svečilišta u Zadru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Upitavši koja je veza sv. Dimitrija te svetosti općenito i sveučilišta, dr. Ražov je odgovorio i tumačenjem izvornog značenja riječi svetost. Hebrejska riječ kadoš i grčka riječ hagios znače odvojiti od ostatka, staviti na stranu, izabrati. „Svet znači – izdvojen iz svijeta. Zato Bog kaže svom narodu u Starom zavjetu, da budu sveti kao što je on svet. Dimitrije je, dakle, bio različit od svijeta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Slično tome, i sveučilište je izdvojeno iz svijeta. Ono ima autonomiju. Autonomija je sveta riječ za sveučilište. Nije podložna interesima, ideologijama, koristi, politici ovog svijeta. Nego ima svoj put, traži svoj put prema istini“ istaknuo je dr. Ražov. Svetac i svetost znači biti izdvojen, zato se kaže u Starom zavjetu da je Bog izabrao svoj narod i da ga je posvetio.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Svetost znači biti sličan Bogu, slijediti Božji put. Bog je izdvojio svoj narod iz ovog svijeta, da bi taj narod slijedio njegov put, a ne put ostalih poganskih naroda. On ga je na Sinaju posvetio na način da mu je dao zapovijedi, izrekao je svoju riječ i ljubav svome narodu kome je pokazao istinu i pravi put. Tako i sveučilište u svojoj autonomiji treba biti podređeno istini – ne interesima i ideologijama, jer ideologije su, religijskim rječnikom rečeno, idolopoklonstvo. Ideologije određenu materijalnu, zemaljsku stvarnost, kao što je narod, rasa, država, znaju idealizirati, odnosno idolopoklonički se prema njima postaviti, pa te stvarnosti postaju apsolutne. Takve ideologije su prijetnje svetosti, ali i autonomiji sveučilišta“ upozorio je dr. Ražov.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Istaknuo je i da je sv. Dimitrije postao mučenik zato što je branio knjigu. On je dao život za knjigu. Časte ga Istok i Zapad. „Mučeništvo je najveće svjedočanstvo jedinstva Crkve. Mučeništvo sv. Dimitrija u 4. st. dogodilo se jer nije htio predati knjige. Nije dao spaliti, uništiti Bibliju, nego je svete knjige zaštitio. Nije ih predao, jer su poganski, rimski carevi tražili da se odrekne prave vjere, da preda svete knjige, sveto posuđe, da preda svoje prijatelje, prokaže one koji su vjernici kao i on“ rekao je dr. Ražov, istaknuvši veličinu sv. Dimitrija kako je on, dajući život za knjigu, dao život za istinu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„To nije obična knjiga, nego Sveto pismo, sveta riječ, Logos, mudrost. Knjiga koja nosi spasenje, koja nam otkriva istinu, put i daje nam život. Zato Dimitrije nije izdajnik, onaj koji je nekoga ili nešto predao. On poštuje istinu, i to na način njegove sveukupnosti i cjeline“ istaknuo je dr. Ražov. Bog nas poziva da budemo savršeni, kao što je savršen naš otac nebeski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Sveta riječ na sveučilištu je izvrsnost, težiti ka izvrsnosti. Čovjek je pozvan da ne ide nisko, da se ne zadovoljava ovozemaljskim, materijalnim, nego da teži prema zvijezdama, prema višemu. Da bude prosvijetljen Božjom svjetlošću i da teži za višim znanjem, za mudrošću, koja je cjelokupna, sveobuhvatna“ istaknuo je dr. Ražov, dodavši da biti savršen kao otac nebeski ne znači jednakost u naravi Božjeg bića i našeg. Ali znači poziv da se savršeno suobličimo njemu, da savršeno nasljedujemo njegovo ponašanje, narav, biće.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„To je Isus rekao u kontekstu oproštenja neprijateljima, oproštenja svojim dužnicima – kao što je Bog oprostio svima, savršeno ga nasljedujte, imitirajte. Svetost nije poziv samo za neke. Poziv na svetost nije upućen samo nekome, nego svakom vjerniku, čovjeku. Jer se preko toga ostvaruje vječna ljudska težnja, biti kao Bog“ rekao je dr. Ražov. Podsjetio je kako je u početku biti kao Bog dovelo do otpada i grijeha. U Adamovom i Evinom grijehu to je značilo biti protiv Božjeg zakona.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Krist je došao da nas spasi, oslobodi od zla i grijeha, ali i da nas posveti, da nas primi u zajedništvo u božanskom životu. Da postignemo savršenstvo svojih mogućnosti i da nadiđemo svoje čovještvo. Da budemo toliko izvrsni, da ćemo na kraju biti slični Bogu, gledat ćemo ga licem u lice. U pravom kontekstu svetosti i sveučilišta i mi molimo Gospodina da nas posveti, da nas izabere i odvoji od loših zakona, loših obrazaca ponašanja ovog svijeta kojem nije do istine, do pravde i života, nego do parcijalnih, sebičnih, ovozemaljskih, prolaznih interesa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Da nas uključi u svoj božanski život, da budemo savršeni, da budemo ljudi knjige života, Biblije, ljudi riječi Božje“ istaknuo je dr. Ražov, podsjetivši na Proslov Ivanova evanđelja: ‘U početku bijaše Riječ, i Riječ bijaše kod Boga, i Riječ bijaše Bog’. „Ona se među nama nastanila, da bi nas učinila sebi sličnima i da bi nas pobožanstvenila. Zato je krajnji cilj i krajnja izvrsnost svakog studenta, svakog čovjeka, da bude sličan Bogu, Kristu“ zaključio je dr. Ražov.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U misi su sudjelovali studenti, profesori i djelatnici Sveučilišta u Zadru, predvođeni rektoricom dr. Dijanom Vican i prorektorima.