PREMINUO DON SREĆKO FRKA PETEŠIĆ, KANONIK STOLNOG KAPTOLA SV. STOŠIJE, ŽUPNIK RADOVINA I RAVNATELJ SVEĆENIČKOG DOMA U ZADRU

d Srećko F PDon Srećko Frka Petešić, svećenik Zadarske nadbiskupije, kanonik Stolnog kaptola sv. Stošije, župnik Radovina i ravnatelj Svećeničkog doma u Zadru, preminuo je u Općoj bolnici u Zadru u ponedjeljak 27. srpnja u 74. godini života i 50. godini svećeništva. U četvrtak 30. srpnja je pokop don Srećka u njegovoj rodnoj župi Sali na Dugom otoku. Organizirani prijevoz iz Zadra brodom u kojem će biti lijes s tijelom pokojnog don Srećka te njegovih poštovatelja vjernika iz cijele Nadbiskupije, koji žele ispratiti svećenika koji je bliskošću s ljudima i požrtvovnim pastoralnim radom ostavio traga u svakoj župi gdje je djelovao, je u četvrtak 30. srpnja u 16,00 sati iz luke na zadarskom poluotoku u središtu grada. Redovna linija brodom iz Zadra za Sali je u 15,30 sati, a povratak iz Sali u 20,45 sati. Sprovodni obred i misa zadušnica je u saljskoj župnoj crkvi Uznesenja BDM u 18,00 sati, po dolasku svećenstva i puka brodom iz Zadra. Don Srećko će, prema vlastitoj oporučnoj želji, biti pokopan u obiteljskoj grobnici gdje su i zemni ostaci njegovih roditelja, na saljskom groblju pokraj župne crkve Uznesenja BDM.

Don Srećko je rođen u Salima 15. listopada 1941. god. Za svećenika je zaređen u Zadru 29. lipnja 1966. godine. Bio je župnik u Malom Ižu (1966.), Velom Ižu (1967.), Ninu (1970.), Zatonu (1971.), Vrsima (1975.), Zadru – Bezgrešno začeće BDM (1978.). Bio je i vjeroučitelj u Nadbiskupskoj srednjoj školi za spremanje svećenika u Zadru (1983.), poslužitelj Kožina (1985.), župnik i upravitelj Dikla (1989.), župnik Paga (1992.) i dekan Paškog dekanata. Don Srećko je šesnaest godina (1992. – 2008.) bio župnik župe Uznesenja BDM u Pagu. Za to je vrijeme obnovio zbornu pašku župnu crkvu, svetište Gospe od Starog Grada, crkve sv. Frane i sv. Jurja, te mu je Grad Pag dodijelio i povelju počasnog građanina u znak priznanja i zahvalnosti za osobite zasluge u obnovi sakralnih i kulturnih objekata u Gradu Pagu. Od  2001. god. je kanonik Stolnog kaptola sv. Stošije u Zadru. Od 2008. g. je bio župnik Radovina i ravnatelj Svećeničkog doma – ustanove za uzdržavanje klerika i drugih crkvenih službenika, a od 2011. g. član Svećeničkog vijeća.

I.G.