SVETKOVINA TIJELOVA U ZADRU

procesija tijelovo 190614Svetkovina Tijelova svečano je proslavljena u četvrtak 4. lipnja u katedrali sv. Stošije u Zadru koncelebiranim misnim slavljem koje je predvodio zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Nakon mise, s Presvetim oltarskim sakramentom predvodio je procesiju središtem grada do crkve sv. Šime gdje je puku i svećenstvu pristiglima iz svih gradskih župa udijelio blagoslov s Presvetim. „Svetkovina Tijela i Krvi Kristove podsjeća nas na događaj kad je Isus rekao svojim učenicima da im daje svoje tijelo za hranu. Od tog trenutka ponavlja se isto kad svećenik izgovara riječi posvete: ”Uzmite i jedite, ovo je tijelo moje”. Euharistija je čudo Božje nazočnosti među nama, kao hrana našim dušama. On nastavlja i danas liječiti bolesne, hraniti gladne, tješiti žalosne, obraćati grešnike i praštati grijehe“ rekao je mons. Puljić, podsjetivši kako je i Mojsije u svom govoru poticao narod da ne zaboravlja Božja čudesa koja je izveo među njima. Evanđelist Marko vodi u dvoranu u kojoj je Isus s apostolima blagovao svoju posljednju ovozemaljsku Pashu prije nego je krenuo prema Gori Maslinskoj te je odredio neka to čine njemu na spomen. „Crkva slavi euharistiju po izričitoj želji i odredbi Isusa Krista. To se ponavlja dva tisućljeća. Službenici Crkve prinose kruh i vino, izgovaraju Isusove riječi posvete, lome i blaguju njegovo tijelo te s blagoslovom otpuštaju okupljeni narod. S dubokom vjerom u njegovu stvarnu nazočnost, okuplja se zajednica oko stola Gospodnjeg, gdje pjeva i moli, sluša i razmatra o velikoj tajni vjere koja izgrađuje Crkvu“ rekao je mons. Puljić.

U Zadarskoj nadbiskupiji u tijeku je Godina euharistije sa željom da se više upozna značenje tog svetog obreda. Prvoga petka u mjesecu euharistijsko klanjanje u katedrali sv. Stošije predvodi mons. Puljić, uz prigodni nagovor. “Ljude iz više mjesta, različitih dobi, zanimanja i naobrazbe sabire i čini da budu jedno Duh Sveti. To je Duh Sveti koji po euharistiji okuplja oko Uskrsnuloga. Sabrani oko stola Gospodnjeg prepoznaju se kao braća i sestre koji imaju zajedničkog Oca. Krist je među nama. Njegove su ruke pune darova i milosti. On je spreman svakog trenutka prosvijetliti nas, ojačati, blagosloviti, posvetiti, utješiti i pomoći. Stoga mu hrli svatko tko ga voli i tko ga treba, kako bi mu iznio svoje tegobe i probleme i preporučio Crkvu, obitelj i domovinu” rekao je nadbiskup Puljić. Potaknuo je vjernike da zahvale Isusu što je odlučio ovjekovječiti svoju nazočnost među nama u znakovima kruha i vina. “Nama je u prolaznom svijetu potrebna upravo takva neprolazna hrana. U tom vidu važna je župna zajednica preko koje čovjek utjelovljuje u Crkvu. Čovjek ne može biti beskućnikom. Potrebno mu je gnijezdo za dušu i za tijelo, za njega i za obitelj. Potreban mu je vjerski dom, vjernička obitelj u kojoj skupa moli, pjeva i razmatra. Hranimo se Božjom riječju i euharistijom! Družimo se s Isusom kako bi rasla naša svijest i odgovornost koju nam je Bog povjerio po krštenju. Hranimo se njegovim svetim tijelom kako bismo mogli svjedočiti da je on jedini otkupitelj čovjeka. On ima odgovore i na naša brojna pitanja. Jer, njegova su vremena i vjekovi” zaključio je nadbiskup Puljić.