ZAGREB: POČELO JUBILARNO 50. PLENARNO ZASJEDANJE HBK

33407Pod predsjedanjem predsjednika Hrvatske biskupske konferencije nadbiskupa Želimira Puljića u Zagrebu je danas započelo 50. plenarno zasjedanje HBK čija središnja tema je obitelj. Osim svih članova HBK, među kojima je i novozaređeni krčki biskup Ivica Petanjak, na zasjedanju sudjeluju i predstavnici drugih biskupskih konferencija: mons. Tomo Vukšić, vojni ordinarij u BiH i delegat BK BiH; mons. Franc Šuštar, pomoćni ljubljanski biskup, predstavnik Slovenske BK; mons. Giampaolo Crepaldi, tršćanski biskup i delegat BK Italije; mons. Marian B. Kruszylowicz, delegat Poljske BK; mons. Ivan Penzeš, biskup subotički, član Međunarodne BK sv. Ćirila i Metoda; te mons. Đuro Gašparović, biskup srijemski. Kardinal Schönborn iz Beča poslao je zahvalu za poziv i ispričnicu da nitko neće moći nazočiti zasjedanju. Oko podneva biskupima će se pridružiti i apostolski nuncij u R. Hrvatskoj nadbiskup Alessandro D’Erricco. Na zasjedanju su nazočni umirovljeni biskupi, mons. Ivan Milovan, mons. Marin Srakić i mons. Valter Župan.

Na početku zasjedanja sve je okupljene pozdravio predsjednik HBK zadarski nadbiskup Želimir Puljić koji je najavio kako je tema obitelji u središtu rasprava i razmišljanja biskupa okupljenih na ovom jubilarnom zasjedanju.

Ovo naše proljetno, jubilarno pedeseto zasjedanje odvija se neposredno pred Drugi susret hrvatskih katoličkih obitelji, koji će se održati u marijanskom svetištu na Trsatu, u nedjelju, 19. travnja 2015. s temom: ”Obitelj nositeljica života, nada i budućnost Hrvatske”. Naslov je odabran povodom dvadeset obljetnice enciklike ”Evanđelje života” koju je objavio sveti Ivan Pavao II. na svetkovinu Gospodnjeg navještenja, 25. ožujka 1995. Budući da se ovo zasjedanje odvija između dviju sinoda o obitelji, one izvanredne koja je održana u listopadu prošle godine i redovite koja će se održati u listopadu ove godine, i mi ćemo na ovom susretu dosta vremena posvetiti toj važnoj i uvijek suvremenoj temi, rekao je predsjednik HBK. „Želimo, naime, posvjedočiti kako je obitelj doista u središtu crkvene pozornosti. Našim razgovorom i molitvom želimo dati do znanja našim obiteljima da su kao božanska institucija i nositeljice života doista nada i budućnost Crkve i društva. Stoga i ovim radnim susretom biskupâ, kao i onim svečanim u Marijanskom svetištu na Trsatu, želimo zahvaliti Bogu Ocu za dar svetog sakramenta braka i obitelji. U njezine temelje, naime, ugrađena je “ljubav koja je velikodušna i ne traži svoje, nego sve vjeruje, svemu se nada i sve podnosi”, kako piše apostol Pavao (1 Kor 13, 4-7). Posebice želimo zahvaliti Uskrsnulom Božjem Sinu što je dolaskom u svijet, utjelovljenjem i rođenjem, iskazao osobitu čast svetoj stvarnosti obitelji i braka koji je uzdignut na razinu sakramenta, rekao je u svom pozdravnom govoru mons. Puljić.

U nastavku je citirao pobudnicu “Obiteljska zajednica” (Familiaris consortio) u kojoj se kaže da je “obitelj danas kao i druge ustanove pogođena dubokim i brzim promjenama.., pa su neke obitelji pred svojim dužnostima zapale u nesigurnost i sumnju s obzirom na smisao i istinu o bračnom i obiteljskom životu”. “Svjesna da brak i obitelj predstavljaju najdragocjenije dobro čovječanstva, Crkva želi: najprije da se čuje njezin glas o toj temi; uz to ona želi ponuditi pomoć svima koji žive vrjednote braka i obitelji; a onda pružiti objašnjenje onima koji su nesigurni i tjeskobni, pa traže istinu o braku i obitelji; te konačno želi pružiti pomoć i podršku svima koji su nepravedno spriječeni da u slobodi žive svoj obiteljski naum (OZ 1)”, podsjetio je mons. Puljić na učenje „obiteljske” pobudnice svetog Ivana Pavla II.

Brak i obitelj ustanovljeni su u činu stvaranja čovjeka, pa su “od samog početka” usmjereni ostvarenju Božjeg nauma. Budući da su u ovom povijesnom trenutku, piše sveti Ivan Pavao II, “obitelji podvrgnute brojnim pritiscima koji je nastoje uništiti ili izopačiti, Crkva naviješta i brani istinu o toj božanskoj instituciji. I svjesna je i uvjerena kako je dobro društva duboko povezano s dobrom obitelji. Zato življe i snažnije osjeća svoje poslanje navješćivati Božji naum o tomu” (OZ 3). Crkva, dakle, daje podršku, nudi objašnjenje i evanđeosko rasvjetljenje svima koji traže istinu o braku i obitelji. Uvijek sa sviješću službe i odgovornosti koju je primila od Gospodina, u brizi za sudbinu svakog čovjeka i svake pojedine obitelji. Na taj način ona želi zajamčiti njezinu punu životnost, njezino ljudsko i kršćansko promaknuće, pa tako doprinijeti obnovi društva i Božjega naroda.

Jasno je, objasnio je predsjednik HBK, da Biskupska konferencija nije “znanstveni simpozij”. Ali, na ovom proljetnom saboru odlučili smo saslušati nekoliko stručnih priloga koji nam mogu pomoći u naših pastoralnim zadatcima. Drago nam što je tijekom ove godine obiteljska tematika bila u središtu nekih važnih skupova na razini Crkve u Hrvata, kao npr. Pastoralni tjedan u siječnju i Pastoralni kolokvij u ožujku, kao i brojnih katehetskih sastanaka i svećeničkih rekolekcija. Sve to pokazuje da je obitelj ne samo teoretski, nego i stvarno u središtu naših pastoralnih planova i pothvata. Crkva, naime, želi u sadašnjem vremenu brojnih izazova pomagati suvremene obitelji kako vjerno živjeti obiteljske vrjednote. Onima pak koje muče nesigurnost i tjeskoba želi dati razloge vjere i nade, razloge objašnjenja i obrazloženja, te konačno pružati pomoć i podršku svima koji traže istinu o toj božanskoj instituciji.

U tom vidu saslušat ćemo izvješće mons. Valtera Župana, umirovljenog krčkog biskupa koji punih 17 godina predsjeda Vijeću HBK za obitelj i život. On je naš izabrani delegat na redovitoj skupštini biskupa u Vatikanu, u listopadu ove godine, pa će nas izvijestiti o predstojećoj sinodi biskupa, o pastoralu obitelji u kontekstu evangelizacije.

Budući da je “priprava mladih za brak i obiteljski život danas nužnija nego ikada prije” (OZ 66), čut ćemo i razgovarati o tomu kako se to može i treba ostvarivati, posebice gledom na onu daljnju, bližu i neposrednu pripravu, kao i na posliježenidbeni pastoral. Naime, svi su u župnoj zajednici pozvani i odgovorni pomagati mladim bračnim parovima otkrivati i živjeti svoje novo zvanje i poslanje, podsjetio je mons. Puljić.

Uz izvješće o uobičajenim dugoročnim demografskim trendovima u RH, te mjestu i ulozi Crkve u tom polju djelovanja, vidjet ćemo također kako je obitelj zastupljena u raznim dokumentima koje je izdala i odobrila HBK. Za spomenute teme pozvali smo kompetentne stručnjake iz pastorala, demografije i katehetike, izvijestio je.

Na programu zasjedanja su i izvješćâ predsjednikâ pojedinih Komisija, Vijeća i Odbora HBK, te mandata u njezinim tijelima i razno. O radu i zaključcima zasjedanja predviđena je konferencija za tisak u četvrtak u 11 (ili 12) sati. (IKA)