SVETKOVINA TIJELOVA

Svetkovina Tijelova u četvrtak 3. lipnja svečano je proslavljena u katedrali sv. Stošije u Zadru misnim slavljem koje je predvodio zadarski nadbiskup Želimir Puljić. U slavlju su sudjelovali vjernici i svećenici gradskih župa, a nakon mise u tijelovskoj procesiji središtem grada do crkve sv. Šime gdje je mons. Puljić puk blagoslovio s Presvetim u velikoj pokaznici koju je pronio gradom u procesiji. U liturgiji Tijelova duhom i mislima idemo u dvoranu Posljednje večere gdje je Isus ustanovio euharistiju i svećenički red, povezujući to sa sviješću da nema euharistije bez svećenika i svećenika bez euharistije, rekao je nadbiskup Puljić. Pozvao je na zahvalnost Bogu za dar svećeništva i euharistije i molitvu da nas Gospodin obdari zvanjima, a svećenicima podari milost da ustraju u zvanju. “Svećeništvo je povijest razgovora između Boga i čovjeka; odvija se od Božjih poticaja i njegovih poziva do ljudske slobode i odaziva. To je povijest u kojoj Bog s ljubavlju i pažnjom nagovara, a čovjek u slobodi i ljubavi odgovara” rekao je mons. Puljić dodavši da Isus nije došao biti spasiteljem svijeta samo u jednom razdoblju ljudske povijesti. Htio je trajno ostati s nama, djelatan u Crkvi do konca svijeta. Sakramenti svetog reda i euharistije su sudbinski povezani, istaknuo je nadbiskup. Svećeničko zvanje je u bîti euharistijsko. “Svećenik je liturg, predvoditelj slavlja. On živi od mise i za misu pa se naziva i misnikom. Liturgijsko slavlje se ne može samo obaviti, odslužiti, očitati. Misa se slavi riječima, pokretima, pjesmom i šutnjom. Taj događaj prožima srce i dušu misnika i vjernika. Da bi se liturgija mogla događati potrebni su misnici koji će dijeliti svete tajne, prezbiteri koji će odgajati Božji narod” rekao je mons. Puljić dodavši da Crkva i danas živi od Božjeg starozavjetnog obećanja da će nam dati pastire po svom srcu; svjesna je da je zvanje Božji dar i govor koji zahtijeva velikodušan odgovor. “Stoga se Crkva ne umara pozivati vjernike da mole i rade kako bi bilo dovoljno svećeničkih zvanja. Crkva poziva i roditelje da surađuju s poticajima Božjeg duha i budu velikodušni u darivanju djece kad ih Gospodin pozove. Crkva se obraća i onima koje je Gospodin pozvao u svoj vinograd i potiče ih da prikazuju život za rast u radosnom nastojanju oko Gospodnje vjernosti” rekao je nadbiskup. Povezao je slavlje Tijelova s Velikim četvrtkom kad je Isus u dvorani Posljednje večere ustanovio svećenički red, presvetu euharistiju i najavio ustanovu civilizacije ljubavi. “U svetkovini Tijelova slavimo otajstvo koje ne shvaćamo a koje nas hrani. Vjera nas je okupila da je ispovijedimo i gradom te u procesiji sebi i drugima kažemo što i komu vjerujemo” rekao je nadbiskup. Svetkovinom Tijelova zahvaljujemo za Isusove simbole vjernosti i ljubavi, što nas je smrću otkupio a po znakovima kruha i vina ostavio samog sebe. U Svećeničkoj godini mons. Puljić je rekao da je sveti arški župnik osobito štovao euharistiju poželjevši da po njegovom primjeru svećenik iznova otkrije koja je milost da se može zvati Kristovim svećenikom i kako je veliki dar župi kad ima svećenika. Zamolio je Boga da svećenici budu dostojni sluge njegova oltara, čuvani od vanjskih i nutarnjih pogibelji kako bi ostali vjerni zvanju; da se izlije Duh gdje se odgajaju te da svako sjemenište prožima duh posljednje večere.