BOŽIĆNA ČESTITKA ZADARSKOG NADBISKUPA ŽELIMIRA PULJIĆA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA„Hrvatska riječ Božić puna je osobite miline i sadržaja. Drugi europski narodi opisuju svetu stvarnost Božjeg utjelovljenja kao Kristov dan (engl. Christmas), Svetu noć (njem. Weihnachten) ili Isusov rođendan (tal. Natale). Mi kažemo, to je Božić – mali Bog u velikom otajstvu. Vječni i nevidljivi Sin Božji, počelo od počela i svjetlo od svjetla, uzeo je ljudsko tijelo da nas obogati svojim božanstvom, kako bismo i mi postali dionicima njegove punine“ poručuje zadarski nadbiskup Želimir Puljić u svojoj božićnoj čestitci koju je predstavio u petak 19. prosinca u Salonu Nadbiskupskog doma u Zadru. Ističe da Božić nije obično rođenje, nego je obilježen nebeskom i božanskom dimenzijom. „U malom djetetu Isusu valja nam prepoznati Božju nakanu da radi ljudi i njihovog spasenja dođe s nebesa i postane čovjekom. O otajstvenom Božjem dolasku na zemlju govore i čitanja za tu svečanost“ kaže mons. Puljić te tumači poruke liturgijskog tropleta polnoćke, rane i pučke božićne mise, kada čitanja naglašavaju različite vidike istog otajstva. Na polnoćku Luka opisuje Isusovo rođenje s pojedinostima u Davidovom gradu Betlehemu te izvješćuje o anđelima, pastirima i drugim protagonistima tog događaja. Anđeo Gospodnji, kojem je bilo povjereno objaviti Isusovo rođenje, pastirima javlja veliku radost za sav narod. Pridružila mu se nebeska vojska koja je pjevala: ‘Slava Bogu na visini, a na zemlji mir ljudima miljenicima njegovim’. „Tu divnu anđeosku pjesmu Crkva je već u drugom stoljeću učinila sastavnim dijelom misnog slavlja i dodala još nekoliko hvalbenih zaziva: Hvalimo te, blagoslivljamo te i klanjamo ti se, jer u tebi, maleni Isuse, prepoznajemo utjelovljenog Boga“ poručuje mons. Puljić. Rana jutarnja misa prikazuje pastire kako nakon anđelove objave idu u Betlehem te i nama poručuju da se pođemo pokloniti djetetu Isusu. „Josip i Marija bili su u molitvi i kontemplaciji. Taj opis s mise zornice potiče i nas da tom otajstvenom događaju pristupamo s vjerom i adoracijom“ ističe nadbiskup. Pučka misa donosi Prolog iz Ivanovog evanđelja koji vodi na početke stvaranja te otkriva i tumači kako se vječna Božja Riječ, koja je postojala prije vremena i po kojoj je sve stvoreno, utjelovila u vremenu i prostoru i postala čovjekom. Ivan Prologom vodi na početke, dok je posvuda vladala mirna tišina. Nadbiskup pritom podsjeća na pjesmu ‘Tiha noć’, himnu svetoj otajstvenoj noći u tišini, obilježenoj divljenjem, vjerom i radosnom mirnoćom. „Tišina i šutnja pomažu ljudima otkriti Božje lice u djetetu Isusu. Takva nam je tišina danas potrebna kao zrak i voda. Kako piše filozof Kierkegaard, svijet je obolio od buke i galame. Neka nam sveto božićno vrijeme bude prigoda otkrivati ljepotu obiteljske tišine i radosne trenutke liturgijske mirnoće“ potiče mons. Puljić. U tom duhu podsjeća na riječ iz Knjige Mudrosti, da je posvuda vladala mirna tišina i noć, kad je svemoguća riječ jurnula s kraljevskog prijestolja, s nebesa. „Bog voli tišinu i dolazi gdje je ona nazočna. Marija Bogorodica u tome je izvrstan primjer. Ona je uzor tihe i sabrane žene koja sve te događaje pohranjuje i prebire u svom srcu. Ne na trgu i ulici, internetu i televiziji, nego u svom srcu. Marija šuti, razmatra, klanja se i moli“ potiče mons. Puljić da i mi tako pristupimo božićnom otajstvu, zaželjevši svima čestit Božić i blagoslovljenu Novu godinu.

Nadbiskup je tom prigodom zahvalio novinarima na suradnji. Spomenuo je dokument ‘Inter Mirifica’ Drugog vatikanskog sabora o sredstvima društvenog priopćavanja. Crkva tehniku smatra čudesnim sredstvom koju je čovjek stvorio i može biti u službi Božje riječi. Taj dekret je bio povod drugoj pastoralnoj konstituciji, ‘Communio et Progressio’ objavljenoj 1971. g. „U njoj je zacrtano ono što bi trebalo biti zadaća obavijesnih sredstava – zajedništvo i napredak. Hvala na svemu što činite u pogledu zajedništva u našem narodu i koliko je u vašoj mogućnosti, da se u svakom pogledu dogodi napredak u hrvatskom društvu“ rekao je mons. Puljić medijskim djelatnicima.