SVETKOVINA DUHOVA

Na svetkovinu Duhova u nedjelju 23. svibnja u katedrali sv. Stošije u Zadru zadarski nadbiskup Želimir Puljić predvodio je svečano misno slavlje za vrijeme kojeg je podijelio sakrament potvrde krizmanicima katedralne župe sv. Stošije, sv. Šime i sv. Šimuna i Jude Tadeja s Bokanjca. Uskrsli Gospodin kroz zatvorena vrata ulazi do mjesta gdje su bili učenici te ih pozdravlja Mir vama! “Mi uvijek zatvaramo naša vrata i želimo se osigurati da nam drugi ne mogu smetati. Potrebno je moliti Gospodina neka dođe k nama nadilazeći našu zatvorenost i donese nam svoj pozdrav mira. Gospodinov pozdrav ‘Mir vama’ pravi je most kojim povezuje nebo i zemlju. Tim mostom mira, kojim on silazi k nama i mi možemo do njega uzići. Na tom mostu, s njim moramo stići i do naših bližnjih i onih kojima smo potrebni” rekao je nadbiskup. Nakon Isusova pozdrava mira slijede dva znaka, gesta i odredba, koji obilježavaju Duhove. Riječ ‘Primite Duha Svetoga. Kojima otpustite grijehe, otpuštaju im se…’ je gesta, a odredba i poslanje ‘Kao što mene posla Otac i ja šaljem vas’. U tom činu prepoznaje se izvješće iz knjige Postanka o stvaranju čovjeka u kojeg Bog utiskuje dah života, rekao je mons. Puljić i poručio: “Uskrsnuli to isto čini nad učenicima na novi i uzvišeniji način. A Duh Sveti kadar je ujedinjavati, rušiti granice i voditi ljude jedne prema drugima. To je sila Svevišnjega koja otvara i čini sve novo”. Nadbiskup je istaknuo da Duh Sveti daruje sposobnost razumijevanja, otvara i širi granice. On nadilazi podjelu iz Babilona koja je pomutila srca ljudi i suprotstavila ih međusobno. U Starom Zavjetu je Pedesetnica bila blagdan žetve kad se spominjalo sklapanje sinajskog saveza a Bog je narodu darovao deset zapovijedi. Na Pedesetnicu su u Jeruzalemu bili ljudi svih naroda. Vjetar i oganj koji su obuhvatili Kristove učenike u Dvorani posljednje večere predstavljaju daljnji razvoj sinajskog događaja i daju mu novu širinu. “Tu se pokazuje karakterističan dar Duha Svetoga: svi su oni razumjeli riječi apostola na svom jeziku” rekao je nadbiskup Puljić.

Tragom pitanja što krizmanici mogu učiniti u okolini, mogu li unijeti optimizam, kako prožimati život ozračjem vjere i morala, nadbiskup je rekao: “To su pitanja o kojima Isus želi s vama razgovarati. On želi progovoriti vašem razumu, srcu, slobodi i savjesti. Otvorite mu se i osluškujte njegove nagovore. Povjerite mu se i pitajte ga što vas zanima i muči. Razgovarajte o tome i sa svojim roditeljima. Pitajte ih gdje oni vide izvore vaše sreće, na što vas potiču i upozoravaju? Od čega vas čuvaju i zašto? Kakve tiskovine kupuju i literaturu čitaju? I kad čujete mamino ili tatino upozorenje ‘pazi sine, nemoj kćeri moja’, zamolite ih neka vam objasne svoje strahove” rekao je nadbiskup. Potaknuo je mlade da poštuju roditelje, ljube ih strpljivo, podnose njihove male nesavršenosti te se trude doprinijeti da obiteljska kuća postane oazom mira, ljubavi i povjerenja. Ustvrdio je da je žalosno i pomisliti kako ima ideologija koje tzv. ‘naprednim učenjem’ razaraju svetost obitelj i zagovaraju razvod. Obitelj je božanska ustanova i put Crkve. “Vašem uspjehu i napretku raduje se Crkva, hrvatski narod, roditelji i prijatelji. No, netko se tome ne raduje – ‘zavodnik ljudskog roda’ od početka, đavao. On bi vas najradije vidio među ovisnicima o drogi i alkoholu, među sektašima upropaštenih i zavedenih. On kao ‘ričući lav obilazi tražeći koga da proždre. Oprite mu se čvrsti u vjeri’. Nažalost, ima i ljudi koji se ne raduju vašoj vjernosti Crkvi i prijateljstvu s Isusom. Njih svojim ponašanjem nikad nemojte obradovati. Budite vjerni kućnim običajima, hrvatskoj vjerničkoj praksi da obitelj dnevno moli i nedjeljom slavi misu. I budite ponosni na svoje katoličke i hrvatske korijene” ohrabrio je nadbiskup mlade potaknuvši ih da prijateljuju s Isusom jer je on jedini otkupitelj čovjeka. “On ima odgovore za vaše probleme i pitanja. On nosi ključeve povijesti. Njegova su vremena i vjekovi” zaključio je nadbiskup Puljić poželjevši da im Isus donese mir kako bi oni mogli biti mir i blagoslov svima koje susreću.