Svetkovinu sv. Stošije kao naslovnicu svoje župe i zaštitnice, u srijedu 15. siječnja svečano je proslavila istoimena župa u Biogradu n/m. Svečano misno slavlje u župnoj crkvi sv. Stošije u Biogradu predvodio je mons. Morga Iruzubieta Celso, tajnik Kongregacije za kler i naslovni biskup Biograda n/m.
Izrazio je veliku radost što može slaviti svetkovinu i srdačno zahvalio na pozivu da posjeti Biograd, rekavši da je Hrvatska prekrasna zemlja s kojom je povezan kao naslovni biskup Biograda. Podsjetio je da je Stošija, pripadnica rimske plemićke obitelji, u svom braku bila neshvaćena od muža poganina Publija zbog svoje vjere, brak je živjela s mnogim teškoćama.
“Govor o braku i obitelji je važan, potreban i prikadan i u pripremi sinode biskupa o obitelji koju želi papa Franjo u listopadu ove godine. Brak je plodan djecom koja trebaju biti prva briga roditelja. Odgajanje djece je vrlo zahtjevan i važan zadatak. O tome ovisi budućnost naše mladosti. Sposobnost rađanja novog života je sudjelovanje na Božjem stvarateljskom činu. Ali se poslije mora nastaviti u odgajanju muškaraca i žena koji će biti autentični kršćani i uzorni građani” rekao je mons. Celso, istaknuvši da roditelji trebaju pomoć župe i škole u odgoju.
“Ne mogu zadatak odgajanja prepustiti drugome, jer su ga oni primili neposredno od Boga. Roditelji su prvi, najvažniji odgajatelji djece. I imaju odgovornost svojoj djeci dati primjer koji traži razumijevanje, razboritost, sposobnost poučavanja i nadasve, sposobnost ljubavi. Svaki autoritarni i nasilni stav nije dobar način odgajanja. Idealno je za roditelje da mogu imati prijateljski, stav povjerenja s djecom. Da se djeca mogu otvoriti, pouzdati u roditelje, da im mogu dati efikasnu pomoć za njihove probleme” rekao je mons. Celso, istaknuvši da su obitelji prvih kršćana i u vrijeme sv. Stošije bile obitelji koje su živjele od Krista i za Krista.
“Svjedočile su tako da i drugi mogu upoznati Krista u okolnostima progonstva i u neprijateljskom okruženju. Takvi su bili prvi kršćani. I mi bismo danas trebali biti takvi, uz pomoć sv. Stošije i Djevice Marije. Trebali bismo biti sijači mira i ljubavi koju je Krist donio na svijet svojim rođenjem u Betlehemu” rekao je mons. Celso.
Biskup Celso je govorio i o značenju Stošije u zagovaranju mira. Naime, nakon smrti supruga, Stošija je otišla u Srijemsku Mitrovicu gdje je pomagala ugroženim kršćanima za progona Dioklecijana i gdje je spaljena 304. g. na Božić. Kad je za rimskog cara Teodozija kršćanstvo postalo državna religija, ostaci sv. Stošije bili su odneseni u Carigrad i pohranjeni u baziliku Uskrsnuća Gospodinova – Anastasis. Otuda se pobožnost raširila po istočnom carstvu te je Stošija danas jako štovana u Rusiji, štuje se i u pravoslavnoj Crkvi. Kao velika mučenica, spominje se u Rimskom kanonu koji je bio zajednički s pravoslavnom Crkvom.
Mons. Celso je podsjetio na dvije ikone koje predstavljaju sv. Stošiju; jedna je naslikana prema zapadnoj, a druga prema istočnoj tradiciji. Bile su poslane u ruskoj svemirskoj letjelici ‘Mir’ u svemir te su sedam mjeseci kružile u misiji ‘Sv. Stošija – nada za mir’, 1995./96. godine. Bio je to doprinos izgradnji mira među narodima Jugoistočne Europe. Inicijativa je bila pod pokroviteljstvom UNESCO-a, a ikone je blagoslovio bl. Ivan Pavao II., tadašnji moskovski patrijarh Aleksij II. i patrijarh Srpske pravosalvne crkve Pavle. “Molimo zagovor sv. Stošije da se Crkva ponovno ujedini i da u punini može disati s oba plućna krila, kako je to govorio bl. Ivan Pavao II. Sv. Stošija nas može poučiti dajući nam snagu, vjeru i potaknuti nas na kršćansku ljubav” zaključio je mons. Celso, poručivši Biograđanima da su osvojili njegovo srce svojom simpatičnošću, suosjećanjem i toplom dobrodošlicom. Obećao im je molitvu i duhovnu povezanost u mislima za njihove bolesne, mlade i djecu.
Nakon mise koja je okupila brojni puk i svećenike s domaćinom, biogradskim župnikom mons. Ivanom Mustaćem, KUD Biograd ispred crkve predstavio je svoju baštinu kolom i plesom. Mons. Celso je u trodnevnom boravku u Zadarskoj nadbiskupiji sudjelovao i na slavljima sv. Stošije u zadarskoj katedrali, na Svečanoj Večernjoj i završnoj večernjoj koncelebraciji s hrvatskim biskupima.
Pohodio je Stalnu izložbu crkvene umjetnosti u Zadru i upoznao se s bogatom baštinom nadbiskupije čijeg je jednog grada naslovni biskup. Zahvalio je svima na prijemu, domaćinstvu i prijateljskom ozračju, radostan zbog ostvarenog zajedništva s Crkvom u Hrvatskoj u povezanosti po zadarskoj zaštitnici sv. Stošiji.
Ines Grbić