BOŽIĆNA ČESTITKA ZADARSKOG NADBISKUPA ŽELIMIRA PULJIĆA

PC185430Isus je svojim rođenjem u obitelji posvetio ljudsku obitelj, tema je božićne čestitke zadarskog nadbiskupa Želimira Puljića koji se uz ovogodišnji Božić i blagdan Svete Obitelji na osobit način obraća roditeljima, jer Božić je obiteljski blagdan. Božansko utjelovljenje je usko povezano s obitelji. Isus i ove godine želi susresti sve obitelji. Kao intimna zajednica života i ljubavi, obitelj treba obnoviti i učvrstiti svoje zajedništvo, poručuje mons. Puljić, potičući na razmišljanje o Kristovom ulasku u obitelj. „Potičem vas i pozivam, dragi roditelji, budite svjesni svog obiteljskog zvanja i milosnog stanja kojeg ste baštinili sakramentom svete ženidbe. Svojim bračnim životom pozvani ste svjedočiti obiteljske vrjednote i unositi novu svježinu i polet u župne zajednice gdje živite i gdje se okupljate na svetim misama. Svojom aktivnom nazočnošću u društvu pozvani ste stvarati ozračje u kojem će se poštivati život i promicati društvene vrline koje se rađaju u obiteljskom odgoju. Vi na taj način najbolje pridonosite općoj obnovi Crkve i društva o čemu osobito govori papa Franjo. Ta nam je obnova sada toliko potrebna. Ona započinje s obnovom obitelji i osobnim posvećenjem svakog njezinog člana. Jer, povijest čovjeka kao i povijest ljudskog spasenja ide preko obitelji. Stoga je obitelj u središtu Božje pozornosti. Treba biti i u središtu društvene i crkvene brige i skrbi. Neka vam sveta Obitelj iz Nazareta pomogne ostvariti poslanje koje ste prihvatili sklapanjem ženidbenog saveza, neka vas prati svojom zaštitom i nebeskim zagovorom“ poručuje mons. Puljić, ističući da je među glavnim zadacima i ciljevima pastorala Crkve služiti i pomagati obiteljima.

PC185431U trogodišnjem razdoblju promišljanja sadržaja Godine vjere u Zadarskoj nadbiskupiji, u ovoj godini posvećenoj obitelji, nadbiskup potiče bračne parove da obilježe godišnjicu svog vjenčanja i danih obećanja te da obitelji budu svjesne kako su osnovna stanica župne zajednice. „Svetim ženidbenim vezom postale su prvom životnom stanicom društva i prvom školom društvenih vrlina. Zato im valja rječju i primjerom svjedočiti vjeru te zauzeto i aktivno sudjelovati u društvenom životu i poslanju Crkve“ poručuje mons. Puljić, ističući: kao što je Bog savezom ljubavi i vjernosti prišao svom narodu, tako u činu vjenčanja Spasitelj i Zaručnik Crkve dolazi u susret supruzima i obnavlja prvotni naum koji je Stvoritelj upisao u srce muža i žene. Mons. Puljić ističe da je Božić Božji rođendan čijom smo zaslugom i mi postali Božja djeca. U riječi Božić sabrana je i pohranjena stoljetna vjera i nada brojnih generacija koje su znale i vjerovale da ih ta čežnja vodi k izvoru sreće i života. Ljudskim  umom je nedokučiv razlog Božjeg dolaska u našu dolinu suza. Slutimo da je Bog odlučio postati čovjekom jer je volio čovjeka. Mons. Puljić podsjeća na misao bl. Ivana Pavla II. da se Bog utjelovio u ljudskoj povijesti jer se raduje čovjeku. „Lijepo je i utješno da se Bog raduje čovjeku, da se u djetetu Isusu ostvarilo što su proroci davno navijestili, a pokoljenja s nestrpljenjem iščekivala. Sin Božji se svojim utjelovljenjem sjedinio sa svakim čovjekom i sa svakom obitelji. Rođenjem od Marije postao je jedan od nas. Radio je ljudskim rukama i ljubio ljudskim srcem. Veliki dio života proveo je u u nazaretskoj skrovitoj obitelji, gdje je poslušan roditeljima rastao, jačao se i napunjao mudrošću i milošću Božjom koja je bila u njemu“ poručuje nadbiskup Puljić, poželjevši svima mirom blagoslovljenu Novu godinu.