AKCIJA ‘VUKOVARU ZADAR’

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKonvoj s paketima pomoći ovogodišnje akcije ‘Vukovaru ZaDar’ stigao je u ponedjeljak 9. prosinca u prostor vukovarskog caritasa, u pratnji dva autobusa hodočasnika iz Zadra predvođenih s. Melhiorom Biošić, predsjednicom ‘Hrvatske katoličke udruge medicinskih sestara i tehničara – Zadar’ koja je i inicijator te velike akcije. Zadrani su donosili pakete pomoći u dvoranu OŠ Šimuna Kožičića Benje u Zadru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERASredišnji dio akcije s prigodnim programom u kojem je nastupilo 26 izvođača, pjevača, zborova i KUD-ova, održan je u subotu 7. prosinca na Narodnom trgu u Zadru. Prikupljeno je i 30 320 kn novčane pomoći. U Vukovaru su Zadrani susreli vukovarskog gvardijana sv. Filipa i Jakova fra Gordana Propadala, ravnatelja vukovarskog caritasa fra Vjenceslava Janjića, dr. Vesnu Bosanac i vukovarsko-srijemskog župana Božu Galića.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOve je godine povodom posvete vukovarske crkve, HKUMST-u Zadar dodijeljeno zahvalno priznanje za sve akcije pomoći tom gradu prošlih godina. „Žele zahvaliti svima koji su uključeni u akciju. Tužno je kad dođemo u vukovarski caritas, ta velika hladna prostorija obično bude prazna. To je strašno. Čim čuju da mi dolazimo iz Zadra, to je posebna radost. Kad treba iskrcavati, svi bi se uključili u iskrcavanje. Oni to pravedno dijele, postoji popis ljudi u kartoteci. Više od 3000 ljudi redovito dobiva pomoć, a mnogi dolaze pred blagdane, Božić i Uskrs. Velika je potreba i financijska pomoć. U ove dane došlo im je više od dvadeset obitelji kojima trebaju drva, ogrjev, platiti struju, lijekove“ rekla je s. Melhiora, zadovoljna odazivom Zadrana među kojima su također potrebni, a ipak izdvajaju.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA„Potresno je kad umirovljenici svojim hladnim rukama koje se tresu vade zadnji novčić kad je u pitanju Vukovar. Ni nemaju novčanika, iz džepa izvade i stave u kutiju“ rekla je s. Melhiora. Ove je godine potaknula i vrtiće u kojima su djeca i tete, uz uključenost roditelja, izradili radove koji su se prodavali na Trgu, od čega je prihod išao Vukovaru. Na Trgu su se ove godine prvi put prodavale porcije bakalara, jedna gospođa je ispekla veliku tortu,u zadarskom Domu umirovljenika žene su izradile čarape, rukavice, i prodajom svega pomognuti su Vukovarci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA„Tako se širi istina o Vukovaru, svatko na svoj način može pridonijeti ublažiti boli i danas prisutne u Vukovaru, da radosnije dočekaju Božić. Uvijek nam kažu ‘Sestro, ne tražimo slatkiše, igračke, nikakav luksuz. Nego najosnovnije: brašno, rižu, šećer, ulje, higijenske potrepštine, najnužnije. Njima nije do luksuza, samo do najpotrebnijeg. Fra Vjenceslav kaže da smo mi njima postali uzor. S obzirom da im ne dolazi pomoć niotkud, usmjerili suse na same sebe. U svojim župama su pokrenuli akciju, u školama i vrtićima, onaj tko je u mogućnosti da pomogne onima u većoj potrebi. Pokrenuli su i akciju ‘Kruh sv. Elizabete’ u koju su uključeni članovi Franjevačkog svjetovnog reda po cijeloj Hrvatskoj“ rekla je s. Melhiora, istaknuvši da su u Vukovaru mnoge obiteljis puno djece, te jebolno kad mlade obitelji moraju napuštati grad jer nemaju od čega živjeti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA„Ako ćemo zaustaviti jednu obitelj da ostane u tom napaćenom gradu gdje je proliveno toliko krvi, suza i znoja, hvale je vrijedno sve žrtve u pripremi i realizaciji akcije. Ustrajali smo. Sve smo jači. U Labinu jedan invalid nije mogao ostati ravnodušan na to što činimo i potrebe Vukovara, pa je on pokrenuo u svojoj sredini akciju ‘Labin – Vukovaru ZaDar’, po uzoru na nas, te se trudi okupiti ljude u doniranju paketa osnovnih živežnih namirnica i higijenskih potrepština za Vukovar“ zaključila je s. Melhiora Biošić.