MEĐUNARODNI DAN VOLONTERA U ZADARSKOM CARITASU

OLYMPUS DIGITAL CAMERA„Sve važne akcije i poduzimanja župe, biskupije, grada, županije i društva uistinu će dobro funkcionirati ako ima dovoljan broj volontera“ rekao je zadarski nadbiskup Želimir Puljić u Pučkoj kuhinji caritasa Zadarske nadbiskupije u četvrtak 5. prosinca gdje je obilježen međunarodni Dan volontera.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANadbiskup Puljić, zadarski gradonačelnik i župan Božidar Kalmeta i Stipe Zrilić sa suradnicima korisnicima su davali obroke. „Dobro je da postoji taj dan i da ima volontera. Malo sam kritičan prema hrvatskoj stvarnosti, u usporedbi s Italijom i nekim drugim zemljama gdje je volonterstvo razvijeno na visokoj razini, gdje župe i neke druge organizacije, poput caritasa, praktički ne mogu funkcionirati bez volontera. I kod nas se ta svijest pomalo budi, osobito dolaskom demokracije“ rekao je mons. Puljić, podsjetivši i na izniman doprinos volontera na nacionalnom susretu mladih u Zadru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZahvalio je volonterima u caritasu i gradu koji svojom aktivnošću i prisutnošću doprinose nečemu velikome, što plaćeni rad ne može učiniti. „U tome je ljepota volonterstva. Volonterstvo ne traži nagradu, ali se daruje, pomaže, pritječe gdje treba. Važno je da ljudi dolaze, da imaju što primiti, da ih se može nečim obdariti. Uvijek se potresem, nije lako doći u pučku kuhinju. Zaista može doći samo čovjek u nevolji. Zato mi je drago da caritas, grad i županija u tome zajednički surađuju, kako nitko ne bi bio gladan i bez krova nad glavom. To je veliko i u tom pogledu podržavam i blagoslivljam tu akciju. Uvijek me potresu lica ljudi koji traže pomoć, a još me više potrese i kad ljudi imaju osjećaj za te potrebne“ rekao je nadbiskup Puljić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAU pučkoj kuhinji dnevno se podijeli 320 obroka. Kuhinja je počela sa sto obroka prije deset godina, godinama je nudila 200 obroka. Radi svaki dan, i subotom, kad se preuzima obrok za nedjelju. Na Badnjak će korisnici dobiti obrok za Božić i za blagdan sv. Stjepana. Na blagdan sv. Ivana jedan čovjek iz Švicarske će donirati janjetinu, da i korisnici osjete drugačijim božićno vrijeme.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAU kuhinju dolazi više mlađe, radno sposobne populacije koja je ostala bez posla, dobila ovrhe, pa ne mogu priskrbiti za obitelj. Ravnatelj zadarskog caritasa don Ivica Jurišić potaknuo je zainteresirane da dođu volontirati. Mogu doći u pučku kuhinju po obrok i odnijeti ga nekom kući, provesti s nekim pola sata, pomoći počistiti u obitelji u koju dođu. To su uglavnom staračke i invalidne obitelji. Sad to obavlja jedna osoba u programu kućne njege caritasa. Neki studenti u prostoru caritasa pomažu djeci u učenju, dodatno ih poučavaju u rješavanju zadaća.

PC054953

PC054954