IFAITH – JA VJERUJEM: SUSRET MLADIH EUROPSKIH KATOLIKA; Sudionice i dvije djevojke iz Zadarske nadbiskupije

“iFaith“- Ja vjerujem! naziv je europskog susreta katoličke mladeži održanog od 28. srpnja do 1. kolovoza u Udinama u Italiji. U Godini vjere taj je susret u organizaciji udinske župe ‘Dobrog pastira’ i svećenika don Giuseppe Marana i don Roberta okupio mlade iz Italije, Švicarske, Škotske, Rumunjske, Albanije i Hrvatske, predvođene svećenicima. Hrvatsku je predstavljalo osmero sudionika iz Zagreba, Zadra, Poreča i Sarajeva. Dani su bili ispunjeni misnim slavljem, molitvom, čitanjem Evanđelja, pjesmom i rekreativnim druženjima. Svaku temu je pratila diskusija sudionika koji su za svog boravka bili smješteni u obiteljima, a uz gostoljubivost župljana sudionike je pratila i srdačnost domaćih volontera. U grupama s po dva predstavnika iz svake zemlje razmatrana su pitanja poput: koje poteškoće pronalaziš u svojoj vjeri danas, što činiš da predvladaš tu poteškoću, koje poteškoće ima tvoja zajednica i obitelj, koje se radosti rađaju u tvome srcu zbog vjere. Sudionici su potaknuti i da se sjete osoba koje su utjecale na razvoj njihovog puta u vjeri.

„Svatko je otvorio svoje srce bez bojazni da će biti osuđen. Brzo smo se povezali s novim prijateljima koje nam je Bog stavio na put. Razgovarali smo o značenju vjere u našem životu, svjedočili smo osobni rast u vjeri i predstavili angažman u župama iz kojih dolazimo; kako vjeru konkretno živimo u svakodnevici, ne samo u svojoj vlastitosti, nego i u odnosu na druge i s drugima“ rekla je Jelena Ramić iz Zadarske nadbiskupije, koja je s Elindom Santini predstavila zajednicu mladih bl. Ivana Pavla II. iz župe Kraljica mira u Zadru. Ti mladi pod vodstvom teologa Antuna Mate Antunovića djeluju karitativno, hodočaste, na tjednim susretima razmatraju Božju riječ, organiziraju klanjanje, meditativnu molitvu, pjevanje, subotom gledaju film pod geslom “Svece gledajmo, na svece se ugledajmo“. Svi su sudionici predstavili i zemlju iz koje dolazi, održano je i zabavno natjecanje među državama. Potrebe svojih naroda mladi su simbolično prikazali i prinošenjem zastava svojih zemalja na oltar, a molitve vjernika čitali su svatko na svom materinjem jeziku. Sudionike su pohodili i udinski nadbiskup te glavni predstavnik europske konferencije biskupa Fr. Michel Remery. Bio je u Rio de Janeiro na svjetskom susretu mladih s papom Franjom. Mladima u Udinama je opisao dojmove rekavši da u njima vidi nadu i svjetlo za buduće naraštaje, potaknuvši ih na postojanost u vjeri. Mladi su tih dana pohodili i Veneciju gdje su razgledavali baziliku sv. Marka, hodočastili su u marijansko svetište Castelmonte. „To nam se osobito duboko utisnulo u srce jer smo hodočastili osam kilometara u tišini s razmatranjima i moleći krunicu. Uz molitvu smo izrađivali svoj osobni križ od drveta, cvijeća i prirodnih materijala. Prolazeći kroz prirodu na postajama smo ostavili svoje križeve. Na misi smo predali svoje evanđelje tj. osobni put u vjeri koji smo napisali večer prije“ kaže Jelena Ramić. Posjetili su i antički gradić Aquileia i patrijarhalnu baziliku, gdje su u prostoru krstionice obnovili svoje krsne zavjete. Svi su mladi osobno prinijeli svijeću kao znak pripadnosti Kristu koji je vječno svjetlo.