SVETKOVINA VELIKE GOSPE NA VELIKOM RUJNU NA VELEBITU

„Blaženu djevicu Mariju Bog je obdario s četiri velike povlastice koje nema nijedno drugo stvorenje na svijetu. Na početku bezgrešnošću, u životu neporočnošću, a nakon smrti uskrsnućem i trijumfalnim uznesenjem. Marija je bila najviše obdarena i najbolje nagrađena“ poručio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić u propovijedi koncelebriranog misnog slavlja na svetkovinu Velike Gospe u četvrtak 15. kolovoza koje je predvodio u crkvi Velike Gospe na Velikom Rujnu, velebitskoj visoravni na tisuću metara nadmorske visine. „Velika Gospa je blagdan u kojem je Bog otvorio nebo kako bismo vidjeli Kovčeg saveza, ženu zaodjenutu suncem, Mariju koja postaje mjestom Božje prisutnosti. Ona je zbog toga prvo novozavjetno Svetište! Prvi tabernakul! Prvi kalež, prva pokaznica! Zato i je tako lijepa! Ljepota nad ljepotama! Ures neba i ponos zemlje! Sva Božja i sva naša“ istaknuo je mons. Puljić, dodavši da je Svemogući dva puta osobito počastio zem­lju na kojoj živimo. Prvi put kad je poslao svoga Sina da se rodi iz krila Djevice, kako bi nam pokazao koliko mu je do nas stalo. Drugi put, kad je sa zemlje ubrao najljepši cvijet, svetu Bo­gorodicu i presadio ga na nebo. „Zahvaljujemo što je jednu između nas uznio u nebesa pa nam dao nadu kako se sa zemlje može stići u nebo. Radi Božića volimo zemlju i život na njoj. Zbog Marijina Uznesenja nadamo se nebu, vjerujemo u vječni život i za njega živimo“ rekao je mons. Puljić.Nadbiskup je istaknuo da je Velika Gospa prigoda potaknuti sve da, svim sredstvima koje nam zauzeta ljubav stavlja na raspolaganje, život brane, poštuju i zauzimaju se za njegovo dobro na svim područjima; osobnom, vjerskom, duhovnom, izvanjskom, društvenom, zakonodavnom, političkom, gospodarskom, socijalnom i medicinskom. Potaknuo je vjernike da urone u otajstvo Bogomaterinstva BDM i razmišljaju o daru i milosti života, jer smo izloženi nasrtajima nevjere i krivovjerja, strasti i napasti, ćudorednog nereda i nemorala, socijalne nepravde i stradanja. To je bila stvarnost i Kristovih učenika, no s Marijom se nisu bojali jer su znali da ih ona prati u luku sigurnog spasa. „Blagdan Velike Gospe, proslavljene i na nebo uznesene, izvor je takve nade i sigurnosti. S tom sigurnošću i vjerom je Jaga Stojak, primalja u Općoj bolnici ‘Hrvatski ponos’ u Kninu, odbila asistirati pobačaju iz vjerskog uvjerenja i priziva na savjest. Dijelimo tjeskobu gospođe Stojak, što je nakon 27 godina rada u bolnici zbog toga dobila otkaz ugovora o radu“ rekao je mons. Puljić, preporučivši Gospi nju i njenu djecu, osobito sina sjemeništarca. „Dok se nadamo da će gospođa Stojak izboriti pravo priziva na savjest temeljem Etičkog kodeksa i Zakona o primaljama, očekujemo da narodni predstavnici u Hrvatskom Saboru konačno revidiraju Zakon koji je izglasan još za vrijeme komunizma. Budući da taj zakon nema respekta pred tajnom života, društvo koje ga podržava i prakticira ne može se nadati boljoj i mirnoj budućnosti. Među zlodjelima koje čovjek može počiniti protiv života, osobito je strašan čin čedomorstva koji Drugi vatikanski sabor naziva užasnim zločinom. Crkveno pravo predviđa najoštrije kazne ‘izopćenja’ za sve koji izvrše ili potpomognu izvršenje pobačaja (kanon 1398). Zato usrdno molimo Gospu da u našoj domovini uvijek bude sve više pojedinaca, društava i obitelji koji će se zalagati za poštivanje života te budu svjetlo svijeta i ognjište života. Jer život je svet i nepovrediv“ poručio je mons. Puljić na svetkovinu Velike Gospe na Rujnu. Nakon mise nadbiskup je predvodio procesiju s Gospinom slikom. Svetkovina je okupila brojne vjernike iz cijele Hrvatske, među kojima su i mnogi planinari kojima je ta Gospina crkva hodočasničko odredište tijekom cijele godine.