SVETKOVINA VELIKE GOSPE NA BELAFUŽI U ZADRU

„Marija je putokaz. Pokazuje nam cilj našeg životnog puta, a to je punina slave. Pokazuje i način kako ući u slavu, a to je vršenje Božje volje odolijevajući napastima“ poručio je umirovljeni porečko-pulski biskup Ivan Milovan u propovijedi misnog slavlja koje je na Veliku Gospu u četvrtak 15. kolovoza predvodio u svetištu Gospe maslinske u župi Uznesenja BDM na Belafuži u Zadru. Svetkovinu je nazvao danom optimizma i ohrabrenja da ustrajemo na svom životnom putu. To je i poziv da se ne damo pokolebati. Vjera daje sigurnost da smo na dobrom putu i da se isplati ustrajati. Na taj dan velikih pokreta vjernika, crpimo snagu za život. „Velika Gospa je radosna poruka kršćanskoj duši da ima smisla patiti, ustrajati, biti vjernikom, jer Bog sve vodi spasenju. Bog je u Mariji pokazao da sve vodi u blaženu i radosnu vječnost. Marija je prva učenica svoga Sina i prva žena Crkve. Ona je i majka Crkve, početak i slika njenog savršenstva“ rekao je mons. Milovan, istaknuvši da Bog sa svima želi učiniti što je s njom – sve dovesti do punine otkupljenja.

Svetkovina ističe Marijinu proslavu dušom i tijelom. „Marija je i tijelom uvedena u nebesku slavu, u punini ljudske osobe. To je važna poruka za vjernike ovog vremena, kad se doživljava obožavanje ljudskog tijela kao idola. Što sve ljudi čine svom tijelu? Njemu treba sve pokloniti, žrtvovati, radi nečije ugodnosti. Tijelo kao krivo božanstvo“ upozorio je mons. Milovan. S druge strane, tijelo je prezirano u trgovini ljudima, ratovima, prostituciji. „U takvom vremenu kršćanska poruka o preobrazbi ljudskog tijela utješna je poruka naše vjere. Poruka tog blagdana je da u Božjim očima tijelo ima neizmjernu vrijednost. Riječ je tijelom postala. Bog je htio uzeti ljudsko tijelo, postati čovjekom. Ljudsko tijelo je svetinja. Zajedno s dušom određeno je za proslavu Boga, da uđemo u puninu slave“ poručio je mons. Milovan. U vremenu diktatura, ratova, zločina protiv čovjeka i prirode, Marija je znak Crkve koja je stalno pod pritiscima i u boju. Marija sudjeluje u žestokoj borbi protiv zla koja se vodi kroz cijelu povijest. „Na početku ljudske povijesti đavao je ubacio u ljudsko srce riječ ‘Bit ćete kao bogovi’. To je velika čovjekova napast, trajno prisutna u povijesti. Napast intelekta bez ljubavi, napast umisliti da sam kao Bog. Kad je čovjek mlad, zdrav, ima puno novca, svakakve napasti mu prolaze glavom. U vremenu oholosti u društvu želi se stvoriti društvo bez Boga, govore i o raju bez Boga“ rekao je mons. Milovan. Brišu se prve tri zapovijedi Dekaloga: izbrisati Boga iz vjerovanja, iz društva, duše, pa će drugih sedam nestati same od sebe. „Povijest pokazuje, gdje se briše Bog, briše se i čovjek. Gdje za Boga nema mjesta, nema mjesta ni za čovjeka. Donose se protubožji zakoni. Zlo se ne skriva nego paradira, nameće nova pravila života protivna Božjem zakonu i naravi; protiv obitelji, žene, života, majke, očinstva. Đavao kao da likuje i divi se sam sebi kako je postigao pobjedu. Uvijek je bilo tako i u povijesti, da se đavao uvijek prevario. Bog je uvijek preko malih, svetih, Božjih ljudi izvojevao pobjedu. Jednostavni, mali poniženi ljudi mogu postići pravi uspjeh pouzdavajući se u Boga“ poručio je biskup Milovan, istaknuvši da je čovjek istinski sretan samo kad je spreman učiniti dobro drugom čovjeku. Tko je spreman gubiti komoditet, sebičnost, spreman žrtvovati se živeći Božji, zakon ljubavi, taj dolazi do sreće. Marija je odoljela napastima, nadvladala je sotonu. Ta prvorođena kći Crkve ohrabruje nas da kao putnički narod ustrajemo u posluhu Božjem zakonu, savjesti i zakonu ljubavi. Ona je naša sestra te je biskup pozvao da je slušamo i trudimo se vršiti Božju volju, po uzoru na Mariju na nebo uznesenu koja nam je trajna pomoćnica, zagovornica i majka. Na kraju mise biskup Milovan sve je pozvao da dođu na proslavu beatifikacije Miroslava Bulešića u rujnu u Istru.