IZABRAN 113. PASTIR ZADARSKE CRKVE – MONS. ŽELIMIR PULJIĆ

Mons. Želimir Puljić, dosadašnji dubrovački biskup koji je tu službu obavljao 20 godina, izabran je za novog zadarskog nadbiskupa – 113. pastira u 17 stoljeća Zadarske Crkve. Tu je odluku pape Benedikta XVI. osobno priopćio mons. Mario Roberto Cassari, apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj, u Svečanoj dvorani Nadbiskupskog sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru, a diljem zadarske nadbiskupije 15 minuta od 12,00 sati svečano su zvonila zvona svih crkava. “To je rekordni odabir pastira u nekoj mjesnoj Crkvi” rekao je nuncij Cassari koji se od 11,15 sati prijepodne u ponedjeljak 15. ožujka obratio svećenicima zadarske nadbiskupije, članovima Stolnog kaptola Svete Stošije i Zbora savjetnika zadarske nadbiskupije. “Apostolski nuncij u RH, preuzvišeni mons. Mario Roberto Cassari, ima čast i radost priopćiti da je Sveti Otac Benedikt XVI., 15. ožujka 2010. godine imenovao nadbiskupom zadarskim preuzvišenog mons. Želimira Puljića, premjestivši ga sa biskupskog sjedišta u Dubrovniku” rekao je nuncij Cassari. Vijest je istovremeno objavljena i u Biskupskom ordinarijatu u Dubrovniku. Nuncij je bratski zahvalio svećenicima na prisutnosti dodavši: “Možete pretpostaviti zašto je papin predstavnik u Hrvatskoj zatražio susret s vama”. Nuncij je predstavio i životpois mons. Puljića koji trenutno pri HBK obavlja službe predsjednika Vijeća HBK za kulturu i crkvena kulturna dobra i predsjednika Vijeća HBK i BKBiH za hrvatsku inozemnu pastvu. Mons. Želimir Puljić rođen je 7. ožujka 1947. g. u mjestu Kamena u Mostarsko-Duvanjskoj biskupiji u BiH. Završio je dijecezansku gimnaziju u Dubrovniku a teologiju je studirao u Splitu i Rimu. U Rimu je postigao diplomu licencijata iz pastoralne teologije na Lateranskom sveučilištu i doktorat iz psihologije na Papinskom salezijanskom sveučilištu. Za svećenika Mostarsko-duvanjske biskupije zaređen je 24. ožujka 1974. g. u Rimu. Po završetku studija na Bogosloviji u Sarajevu bio je prefekt (1978-1980), prefekt studija (1980-1985) i rektor (1985-1988). Sveti Otac Ivan Pavao II. imenovao ga je dubrovačkim biskupom 7. prosinca 1989. g. Za biskupa je zaređen u Dubrovniku 14. siječnja 1990. g. odkad je i preuzeo tu službu.

“Čestitam, Coraggio e viva Zara” srdačno je poručio nuncij Cassari na kraju susreta sa zadarskim svećenicima koji je zaključen pjevanjem svečanog “Tebe Boga hvalimo” zadarskih svećenika. Mons. Cassari im je rekao: “Dobro su poznate i cijenjene velike pastoralne sposobnosti, kao i ljudske, intelektualne, svećeničke i upravljačke osobine vašeg novog pastira. U Rimu je postigao akademske stupnjeve, licencijat iz pastoralne telogije i doktorat iz psihologije. Autor je nekoliko publikacija, izvrsno govori i piše na talijanskom i njemačkom jeziku, a poznaje engleski i francuski. Svi zajedno zahvalimo još jednom Gospodinu i Svetom Ocu koji nam je dao drugog dobrog pastira, koji će raditi za kraljevstvo Božje, za duhovno i društveno dobro vaše Nadbiskupije. Zajedno s vama i ja želim izraziti duboku zahvalnost novom zadarskom nadbiskupu što je prihvatio službu koju mu je povjerio Sveti Otac”. Obraćanje svećenicima mons. Cassari počeo je sjećanjem na blagopokojnog nadbiskupa Ivana Prenđu rekavši da su Sveti Otac, njegovi najbliži suradnici kao i svi u Hrvatskoj, bili pogođeni iznenadnim gubitkom dragog nadbiskupa Prenđe koji je bio vrlo cijenjen kao pastir, svećenik i čovjek. “Brzo smo se dali na posao i papi dostavili prijedloge kako bi on mogao izabrati nasljednika mons. Prenđe u dragoj zadarskoj nadbiskupiji. Dobro je poznato da zadnju riječ kod imenovanja biskupa ima papa. Hrvatski narod je kroz stoljeća uvijek pokazivao ljubav i poslušnost Petrovu nasljedniku. To se odnosi i na sve koji sačinjavaju Zadarsku nadbiskupiju. Želim zahvaliti Gospodinu, a s njime i papi Benediktu XVI., za očinsku brigu koju je pokazao prema zadarskoj nadbiskupiji”. Zahvalivši na ljubaznoj pažnji, nuncij Cassari je izrazio veliku radost i čast što će na poziv dijecezanskog upravitelja Milivoja Bolobanića, a nakon što je obavijestio novog zadarskog nadbiskupa Puljića, uoči ovogodišnje svetkovine Uskrsa u Zadru slaviti obrede Svetog tjedna. “Hvala. Hvaljen Isus i Marija” zaključio je nuncij Cassari koji je posjetio i grob blagopokojnog nadbiskupa Prenđe u zadarskoj katedrali sv. Stošije. Do Puljićevog preuzimanja službe novog nadbiskupa zadarskom nadbiskupijom upravlja don Milivoj Bolobanić koji je također nazočio susretu nuncija Cassarija i zadarskih svećenika.