33. DAN REDOVNICA ZADARSKE NADBISKUPIJE U VRANI

33. dan redovnica Zadarske nadbiskupije održan je u utorak 25. lipnja u svetištu sv. Nediljice u Vrani. Redovnice su pohodile spomen kapelicu Svi svetih na brdu i vidikovcu Kamenjak u Radošinovcima gdje su se pomolile za sve stradale žrtve. Kapelu Svih svetih 1995. g. podigli su župljani župe Polača u spomen na mučeništvo ubijenih sumještana čija su tijela bačena u 57 metara duboku jamu Kamenjarku za vrijeme Drugog svjetskog rata i poraća. Prema saznanjima povjesničara, na zadarskom području postoji 26 jama u koje je bačeno tisuću ubijenih osoba, a veliki broj nevinih žrtava komunizma bačen je i u more. „Uspinjući se prema vidikovcu, pred nama se ispreplitao put prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Put koji su pratili križevi, križni put. Taj put križa doveo nas je do kapelice na vrhu u kojoj se nalazi jama koja je mjesto gdje su mnogi, nakon svog puta križa i mučeništva, završili svoj hod“ rekla je                                                                                                               s. M. Veronika Ćibarić, u zahvalnosti prof. Boži Došenu koji je redovnicama stručno predstavio povijesne podatke o tom mjestu mučeništva hrvatskog naroda. „Postoje različiti putevi. Nekima koračamo sami, na nekima se susrećemo, po nekima zajedno koračamo. Nije slučajnost što se naš susret održao na Dan državnosti i što su naše odredište bili Radošinovci, vidikovac Kamenjak i svetište Sv. Nediljice u Vrani. Dokaz da mučeništvo urodi slobodom je predivni pogled na Vransko jezero i otoke. Ta opipljiva ljepota i sloboda naše domovine pozivaju na molitvu i zahvalu. To smo i učinili u zavjetnoj crkvi sv. Nediljice u Vrani“ rekla je redovnica Ćibarić. Misno slavlje u crkvi sv. Nediljice predvodio je mladomisnik don Damir Šehić, a propovijedao je don Dario Tičić. Posvijestio je važnost svjedočenja i ustrajnosti hoda sadašnjeg naraštaja Hrvata zbog svih koji su bili prije nas i koji će koračati poslije nas. Istaknuo je značaj poštovanja vrijednosti hrvatskog naroda, bogatstva koje posjedujemo u tradiciji i kulturi, a trebamo ih čuvati i drugima pokazivati i svjedočiti kao vrijednost, dopuštajući da Bog vodi naše dane i povijest.

Nakon duhovne okrepe, u lijepoj prirodi maslinika u svetištu sv. Nediljice, vranski župnik Šimun Šindija priredio je redovnicama agape. „Svaki put ljubavi vodi u nebo i svako mučeništvo ljubavi vodi u vječnost. Zahvaljujemo Bogu koji nas je pozvao da ga slijedimo na njegovom putu, zadarskom nadbiskupu Želimiru Puljiću koji nam je omogućio taj susret i don Dariju koji je bio vođa 33. dana redovnica. U radosti zajedništva i pjesmi na povratku doživjele smo što je jednom netko napisao: “Ti putovi, ti dobri putovi, razgovijetno podržavaju moj put. Međusobno povezani, usnopljeni, oni mome putu daju nesavladivu čvrstinu. I ja vjerujem da se moj put neće rasuti, sve dok je usnopljen među te putove. Odreći se ma i jednoga od njih, značilo bi odreći se sebe“ zaključila je u ime okupljenih redovnica s. M. Veronika Ćibarić.