NIN – ZAVJETNA SVETKOVINA GOSPE OD ZEČEVA

„Budućnost obitelji i naroda je u rukama majki! Nema pravog i prosvijetljenog materinstva bez Boga i vjere. Društvu i Crkvi su potrebne uzorne majke“ poručio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić u svetištu Gospe od Zečeva u Ninu u ponedjeljak 6. svibnja, središnjem marijanskom svetištu Zadarske nadbiskupije. „Preko Marije je svjetlo dobrote zasjalo u svijetlim likovima tolikih žena i majki. Majke i očevi, budite dostojni svog roditeljskog poziva! Žene, budite svjesne svog dostojanstva i postanite ono što je zapisano u vašoj naravi. Djevojke i supruge, zavjetujte Gospi svoju čednost, muževe i djecu. Crkva je počela svoj ovozemni hod s Marijom. S njom će i završiti svoj hodočasnički put prema vječnosti“ poručio je mons. Puljić u propovijedi koncelebriranog misnog slavlja koje je u ninskoj župnoj crkvi sv. Anselma predvodio u zajedništvu s tridesetak svećenika.

Susret dviju velikih žena, Marije i Elizabete, poticaj je ozbiljno razmišljati o ulozi žene u Crkvi i društvu, rekao je nadbiskup, naglasivši da one kao divni likovi u povijesti spasenja govore o dostojanstvu žene i majke. „Majka je uvijek bila ljudima velika. Majku se štuje i voli. Majka je svetinja, nju se zove kad je najteže, kad nam je potrebna pomoć, suosjećanje, ljubav. Majka je veliki prirodni misterij. Ona je izvor života, braniteljka mladom biću kad je najnemoćnije i kad mu zaštita najviše treba. Takvo ćudoredno, duhovno, veliko, čisto i savjesno materinstvo kod ljudi pobuđuje osjećaj poštovanja i predstavlja se kao ljudski i moralni ideal. O tome treba jasno i glasno govoriti jer je u našem vremenu velika kriza dostojanstva žene i materinstva“ upozorio je mons. Puljić, istaknuvši da je majka nositelj najvećeg altruizma, nesebičnosti i požrtvovnosti. Kad se izgubi taj osjećaj, mogu se dogoditi strašne pojave, te je nadbiskup izrazio zgražanje nad činjenicom kad je nedavno u zadarskom predjelu sin ubio svoju majku. Upozorio je i na nastrane zaključke i poteze koje pojedina društva u Europi čine zadnjih godina i dana kad se niječe prirodno pravo majke da bude majka. „Dovoljno se sjetiti svih nastranih zakona koji omogućuju i druge stvarnosti koje nemaju veze s objektivnim, pravim životom o kojem nam govore te dvije velike žene“ rekao je mons. Puljić. Podržao je inicijativu prikupljanja potpisa diljem Hrvatske radi ostvarenja referenduma koji bi u Ustavu RH zagarantirao određenje obitelji kao zajednice muškarca i žene „Da mi je netko govorio prije 15 godina da ću o tome morati govoriti, rekao bih ‘Ma nemoj mi svašta govoriti’. Ali nažalost, postoje takve devijacije u društvu, da se moramo štititi i braniti zakonski, svim pravnim sredstvima koja su nam na raspolaganju, kako bismo zaštitili Božji plan od početka, koji je stvorio brak muškarca i žene“ rekao je mons. Puljić.

Marija je majka Crkve te je nadbiskup govorio i o otajstvu Crkve čije jedinstvo nije sociološko, nego se temelji na jedinstvu Presvetog Trojstva. Prekrasna slika prve Crkve je postojanost u zajedništvu apostola s Marijom. „Crkva nije proizvod povijesnog slučaja, nego izvorni Božji naum, tijelo Kristovo, Božje zdanje kojem je zaglavni kamen Krist, a u njenim su temeljima apostoli i proroci. Mjerilo tog velikog otajstva je vjera. Oni koji Crkvu nisu voljeli, udarali su po svećenicima, biskupima, sakramentima. Navjestitelji otajstva Crkve nisu filozofi i sociolozi nego ljudi vjere, svjedoci koje Gospodin izabire i šalje. Zahvaljujemo za dar Crkve. Kao Božji naum, Crkva nadilazi zemaljske zajednice a u njima se povijesno ostvaruje“ rekao je mons. Puljić.

Mnoštvo vjernika iz svih krajeva Zadarske nadbiskupije hodočasti od jutra i časti čudotvorni Gospin kip s kojim je nakon mise učinjen i ophod kroz mjesto, uz navještaj evanđelja na četiri mjesta. Gospin kip se postavi na povijesno kameno postolje Gospina stina, ukrašeno Gospinim cvićem, u središtu mjestu, kad nadbiskup blagoslovi domovinu i sav narod. „Blago narodu koji ima osjećaj hodočašćenja i okupljanja oko Gospe u njenim svetištima jer osjeća potrebu da ga Gospa blagoslovi i izruči svome sinu. A Isusu je najdraži dar kad kažemo ‘Isuse, nešto sam nevaljalo učinio, oprosti mi’. Tada se on raduje. To mu je najdraži dar“ rekao je mons. Puljić, istaknuvši značaj sakramenta ispovijedi u prigodi takvih pohoda i čašćenja Gospe.