U CARITASU URUČENA VRIJEDNA DONACIJA TROJE MLADIH INVALIDA

U Pučkoj kuhinji Caritasa zadarske nadbiskupije u Zadru u utorak 9. veljače troje njihovih korisnika invalida: Bruni Dragiću, Nini Paladini i Snježani Mandić, predani su liftovi. Prošle je godine prikupljeno 105,000 kn za njihovu kupnju. U akciji su sudjelovali Grad Zadar, zadarski Caritas, zadarska Gimnazija Frane Petrića (MIOC) koja je za tu svrhu organizirala humanitarni koncert svojih učenika te britanski Sheffield Universitiy Union koji svake godine pomaže potrebe nekog grada u Europi. Dijecezanski upravitelj don Milivoj Bolobanić je rekao da nadbiskupija brine i pomaže karitativne akcije jer je Crkva na strani potrebnih i angažiranih u takvom djelovanju. Don Ivica Jurišić, ravnatelj zadarskog Caritasa, i sam bivši učenik MIOC-a, istaknuo je da će ta praktična moderna prijenosna pomagala ‘gusjeničari’ pomoći mladima u svakodnevici i svladavanju prepreka na fakultetu i školi koje su njima velike a tjelesno zdrav čovjek ih ne primjećuje. Kolica se stave na to pogonsko sredstvo na baterije; lift je prijenosan i nije težak, oko 30 kg; može se položiti na stepenice, u automobil i nositi sa sobom. Od svih vrsta pomagala to je najbolje rješenje za te mlade koji trebaju 24-satnu brigu i njegu roditelja. To im jako puno znači te su zahvalili svima za taj dar bez kojeg su dosad teško funkcionirali. Svi imaju stepenište do stana, odrasli su a roditelji su ih i do četvrtog kata nosili rukama jer ne mogu sami i ovise o pomoći. Ti nezaposleni ljudi svu brigu daruju svom djetetu a takve žrtve ugrožavaju i njihovo zdravlje, od ‘minimalnih’ istegnuća tetiva do kralježnice. Prof. Mario Pešut, pročelnik za zdravstvo i socijalnu skrb Zadra, istaknuo je da su Caritas i Grad uvijek za takve poticaje te da je javna prezentacija tog događaja putokaz drugima. Zahvalio je inicijatorima gimnazijalcima F. Petrića koji svake godine u zadarskoj kazališnoj kući održe koncert u dobrotvorne svrhe. Ove su se godine obratili Caritasu i priložili novac od koncerta za kupovinu lifta za invalide u najvećoj potrebi o kojima Caritas skrbi. “U svijetu velikih razlika sretan sam uime učenika da smo njihovim vršnjacima olakšali odlazak u školu i teške prilike u životu. Ponosan sam na učenike, radostan što ćemo moći i dalje surađivati i biti od koristi. Caritas ima uvid u najpotrebnije, njihove su procjene prave” rekao je prof. Zdravko Ćurko, ravnatelj MIOC-a, radostan umjetničkom realizacijom njihove ideje da sredstva od svibanjskog koncerta budu za potrebne. “Imamo puno glazbenika u školi, što je možda čudno; no matematika i glazba idu skupa, svugdje se traži mjera. Imamo puno i bivših učenika glazbenika. Zbor škole sastavljen je od profesora koji pjevaju i u klapama te učenika, a kvalitetnu ‘ekipu’ vodi prof. Višnja Klobučar. Na koncert u kazalištu dođu roditelji, učenici i sponzori te prikupimo i 30 000 kn. Damo potrebnima i osjećamo se lijepo” rekao je ravnatelj Ćurko. Primopredaji darova nazočio je i Ivan Anušić, predjednik Udruge tjelesnih invalida zadarske županije. “Svako pomagalo nam dobro dođe. Imamo puno školaraca koji trebaju od kolica do štaka, a pomagala su jako skupa te ih dobijemo donacijama i od ljudi dobre volje. Ne mogu svi odjedanput dobiti, ide prema prioritetima najpotrebnijih. U zadarskoj županiji u našoj je Udruzi 650 invalida. Postoji još i HVIDRA tjelesnih invalida, slijepi, oboljeli od multiple skleroze, invalidi rada, pa je broj invalidnih osoba puno veći. Naša udruga okuplja samo tjelesne invalide. Nažalost, naši su članovi većinom mladi stradali u prometu, na kupanju, nezgodnim padovima… svi su većinom u kolicima” rekao je Anušić u zahvalnosti za pruženu pomoć.