EKUMENSKA VEČERNJA MOLITVA U CRKVI SV. MARIJE U ZADRU

„Evo prilike koja nam može pomoći da se rasteretimo žalosnih nesporazuma, krivih shvaćanja, promašaja i grijeha. Svi tome mogu doprinijeti puno, ali crkveni ljudi najviše“ poručio je o. Petar Jovanović, zadarski paroh u crkvi sv. Ilije, na ekumenskom molitvenom susretu u osmini za jedinstvo kršćana u četvrtak 24. siječnja u crkvi sv. Marije u Zadru kod benediktinki. Molitvu Večernje u organizaciji Zadarske nadbiskupije i Pravoslavne crkvene općine sv. Ilije u Zadru predvodio je o. Jozo Milanović, OSB.

U prigodnoj riječi o. Petar je rekao da će se najbolje propitati savjesti u pitanju kakvi smo ljudi i kršćani, na koga sličimo. „Čovječanstvo je uspjelo u mnogim područjima života. Ljudi su savladali prostore i daljine, stigli su i na mjesec. Koriste atomsku energiju, mnoga su otkrića i izumi, srušene su ograde i zidovi koji su stoljećima dijelili ljude i narode. Ipak, umjesto da budu bliže jedni drugima, ljudi se sve više dijele i udaljuju jedni od drugih. Ne samo da rastu zidovi koji dijele narode i rase, klase i partije, društva i staleže, nego rastu i granice koje dijele ljude u obitelji, roditelje i djecu, najbliže. To je velik uzrok opasnosti za čovječanstvo“ rekao je o. Petar, spomenuvši drogu, nemoral, kocku, samoubojstva. Ljude hvata jeza pred pitanjem kako izaći iz mraka takve svakodnevice. „Ohladili su međusobni odnosi, odgovornost i suosjećanje jednih prema drugih. Kršćanin se pita: Zašto se ljudi toliko dijele? Zašto toliki zidovi i pregrade među njima? Zašto toliko neprijateljstva i sukobi? Glavni uzrok podjele među ljudima je odvajanje od Nebeskog oca i Stvoritelja. Kao kršćani osjećamo odgovornost pred pitanjima: nismo li i mi takvim odnosima doprinijeli svojim ponašanjem, stavovima i grijesima? Zidovi koji dijele ljude podignuti su od ljudskih gordosti, sebičnosti, pohlepe, poroka, nevjerovanja, kao što je od toga nekad bila sazidana Babilonska kula“ rekao je o. Petar. Čovjek najprije treba poći od sebe i ostvariti jedinstvo s Bogom. „Bez duhovnog jedinstva s Bogom čovjek ne može stvoriti sjedinjenje s ljudima. Krist, spasitelj svijeta je najveći graditelj mostova među ljudima i narodima. On se obraćao svima, bez obzira na rasu i boju, klasu, položaje i nacije“ rekao je o. Petar.

Zahvalio je Bogu na crkvenim tradicijama. „Slavimo te, Bože, što si nas stvorio u različitosti, za dar naših mnogih kultura, jezika, vjerovanja, običaja i naroda. Nauči nas slaviti naše vlastite identitete i tradicije, kako bi se stvorile veze zajedništva koje će voditi većem jedinstvu. Uči nas da budemo solidarni s onima čije su dostojanstvo uništile politika, socijalne i ekonomske strukture. Odovorni smo za grijeh razjedinjenosti. Oprosti nam nejedinstvo i pomogni nam tražiti jedinstvo u Bogu“ rekao je o. Petar. Smatra da svaki susret ljudi različitih vjeroispovijesti treba biti novi susret s Bogom. I taj je ekumenski susret duhovna smotra na kojoj čovjek treba odgovoriti kakav je kao kršćanin u svojim djelima, mislima i osjećajima.

Paroh je podsjetio na riječ kardinala Josipa Bozanića da nas Hrvatska treba ujedinjene oko križa i evanđelja. Jedinstvo i zajedničko približavanje trebaju postati znak za Hrvatsku, da bi jedni prema drugima i prema svim građanima naše države bili vjerodostojni, rekao je o. Petar. Istaknuo je da kršćani trebaju biti češće jedni s drugima, osjećajući da su braća i sestre u Kristu, da bi bilo više osjećanja i odgovornosti jednih prema drugima, sloge, a manje isključivosti, egoizma i mržnje. Poželio je da Božja ljubav sve podrži, ojača, ohrabri i daruje.

Ekumenska molitva u Zadarskoj nadbiskupiji bude svojstvena Crkvi domaćinu, a riječ uputi predstavnik Crkve gosta. Ove godine odabran je samostan sv. Marije jer benediktinci mole Večernju na monaški način koji je jedan od najstarijih načina i tradicija Crkve i služi međusobnom upoznavanju, da bi jedni druge mogli bolje upoznati, i tradiciju Crkve domaćina. „Monaštvo osobito veže katolike s pravoslavnim Crkvama. Takav susret je prilika da se ruše barijere, da možemo gledati u ono što je zajedničko. Svi smo kršćani. Iako pripadamo različitim Crkvama, imamo potrebe posvijestiti ono što nam Krist podcrtava i što je molio, da budemo jedno. Imamo potrebe imati jedinstvo s cijelim ljudskim rodom, a kamoli mi Kristovi učenici, da ne budemo razjedinjeni i neprijateljski raspoloženi jedni prema drugima, što je protivno onome što nas Krist uči, čiji se učenici zovemo. Zato je ekumenska molitva poticaj svima da posvijestimo sebi što nam Krist govori“ rekao je mr. don Marinko Duvnjak, povjerenik za ekumenizam Zadarske nadbiskupije.