ĐAKONSKO REĐENJE U KATEDRALI SV. STOŠIJE

Na svetkovinu Krista Kralja u nedjelju 25. studenog, za vrijeme svečanog euharistijskog slavlja koje je predvodio u katedrali sv. Stošije u Zadru, zadarski nadbiskup Želimir Puljić za đakone je zaredio akolite Damira Šehića iz župe sv. Stošije u Biogradu n/m i Marina Batura iz župe sv. Ante Padovanskog iz Suhovara. Đakonat je prvi stupanj sakramenta svetog reda koji se očituje u službi Riječi, službi oltara i službi ljubavi. Te tri velike i zahtjevne službe traže potpuno predanje bića, rekao je mons. Puljić. „Crkva kojoj poklanjaju svoj život i na raspolaganje stavljaju svoje darove nije neka samoupravna zajednica ili demokratsko društvo u kojem se zakoni i propisi izglasavaju mehanizmom većine. Crkva Božja je zajednica vjernih Isusovih učenika koja je od Isusa primila unutarnji hijerarhijski ustroj s proglašenim ustavom na Gori blaženstava“ istaknuo je mons. Puljić, dodavši da stavljanjem svojih ruku u nadbiskupove đakoni prihvaćaju ustroj Crkve i usvajaju crkveno uređenje koje ne priznaje samoupravna ili demokratska načela ovog svijeta, nego bez uvjeta obećavaju poštovanje i poslušnost. „Ne samo za jedan dan, jednu godinu ili određeno vrijeme, nego do smrti. U poslušnosti i celibatu do konca života. Otajstvo je to veliko. Ali, to otajstvo, koliko god izgledalo slabašno i klimavo, snaga je Crkve. I ne oslanja se na naše ljudske slabosti, nego na zagovor neba i pomoć odozgor“ rekao je mons. Puljić. Pozvao je na molitvu da đakoni ne zanemare ono što se od njih s pravom očekuje. „Zbog utjecaja sekularizma i pretjeranog aktivizma postoji opasnost da se zanemari duhovnost i molitva. Crkva kao dobra majka i učiteljica obvezuje i potiče ređenike da pobožno i vjerno slave Kristova otajstva, da vjeruju što razmatraju, poučavaju što vjeruju i vrše što poučavaju“ rekao je nadbiskup, poželjevši da ih Gospodin obdari poniznošću, postojanošću, vjernošću i pouzdanjem u Boga.

Damir Šehić će biti prvi svećenik iz Biograda nakon 70 godina. Zadnji svećenik rodom iz Biograda bio je prepozit zadarskog Stolnog kaptola sv. Stošije mons. Ivan Zorica, zaređen u svom rodnom gradu u crkvi sv. Stošije 1942. g. Zadnjih 29 godina župnikovanja do svoje smrti 2001. g. bio je župnik sv. Kasijana u Sukošanu za što je primio i Nagradu za životno djelo Općine Sukošan. Marin Batur je prvi budući svećenik rodom iz Suhovara nakon 30 godina.  Zadnji svećenik iz Suhovara je don Anđelko Buljat, župnik župe Uznesenja BDM na zadarskoj Belafuži i dekan dekanata Zadar-Zapad.