KONFERENCIJA ZA MEDIJE POVODOM SMRTI ZADARSKOG NADBISKUPA

Povodom smrti zadarskog nadbiskupa Ivana Prenđe, u ponedjeljak 25. siječnja u dvorani Ordinarijata u Zadru konferenciju za medije održali su generalni vikar zadarske nadbiskupije mons. Ivan Mustać i kancelar zadarske nadbiskupije don Josip Lenkić. Nadbiskup Prenđa krenuo je u nedjelju 24. siječnja poslijepodne u Zagreb na izvanredno zasjedanje HBK. “Dobro se osjećao, nije imao nikakvih posebnih tegoba, bio je na redovitim liječničkim pregledima, te je odlučio i sam voziti u Zagreb. Jako je volio voziti i nije smatrao da ga itko treba odvesti” rekao je mons. Mustać dodavši da se čuo s nadbiskupom u nedjelju, ali ne i u ponedjeljak ujutro. “Kardinal Bozanić me je oko 8,15 h obavijestio da nadbiskup ujutro nije došao na svetu misu; da su otvorili njegovu sobu i našli ga mrtvog, kao da je usnuo” rekao je mons. Mustać dodavši da su cijela nadbiskupija i Ordinarijat u šoku. No tu vijest primamo kao vjernici te su se njegovi najbliži suradnici najprije okupili na molitvu za pokoj njegove plemenite duše. Imao je još puno planova, ali svojim je suradnicima kao vjernik i biskup govorio i o svojoj smrti i to u posljednje vrijeme dosta, rekao je vikar. Kršćani govore o smrti, ne samo o svojim planovima; govorimo i o starosti, bolesti, zadnjem prijelazu u životu. To je bila naša uobičajena tema, govorio je i o svojim željama za sprovod. Za biskupski dom koji je obnavljao stalno je ponavljao “Ja to ne radim za sebe, ja to radim za svoje nasljednike” rekao je mons. Mustać. Istaknuo je da je svoje biskupsko geslo ‘Živjeti Crkvu’ živio u praksi: ljubio je Crkvu, sve je činio za Crkvu, ljubio je svoju nadbiskupiju. “Kao biskup primio je porušenu, devastiranu i siromašnu nadbiskupiju, s preko sto srušenih crkava i župnih kuća. Govorio bi: “Meni je Bog dao u zadaću da ja budem onaj koji će graditi, obnavljati, a poslije mene će doći oni koji će nadograđivati, na tim temeljima raditi naprijed”. Bio je biskup otvoren suvremenim problemima Crkve, otvarao se novoj evangelizaciji a iznad svega se radovao Susretu hrvatske katoličke mladeži u Zadru. Ovih je dana s nama obilazio dekanate, poticao vjernike i svećenike da budemo ponosni i dobri domaćini” rekao je mons. Mustać ističući da kršćani gledaju na život i smrt sa svjetlom Isusa Krista. “Vjerujemo da će za svoju biskupiju i Crkvu u Hrvatskoj sada moliti. Bio je vrlo zauzet da se u zadarskoj katedrali izgradi grobnica za biskupe koja prije nije bila dolična. Jako je nastojao da se sagradi, često je tamo išao i govorio “Vidiš, tu ću ja”, što je znak vjere. Radovao se orguljama koje ćemo sad svirati na njegovom sprovodu. Upravo on je htio da orgulje budu takve, jake i snažne” rekao je mons. Mustać zaključivši da je nadbiskup živio dosta intenzivnim životom, bez korištenja godišnjih odmora, za jednog 70-godišnjaka prestresno. U subotu će nadbiskupa Prenđu u Zadru ispratiti hrvatski i biskupi iz BiH, s kojima je bio i na ređenju mons. Petra Rajića u Mostaru, čemu se radovao, kao i odlascima na slavlja utemeljenja Sisačke i Bjelovarsko-križevačke biskupije. U petak 22. siječnja suradnicima je s radošću pokazao zlatne Čikine križeve koje je kupio na dar biskupima Petru Rajiću, Vladi Košiću i Vjekoslavu Huzjaku. Iskreno se i plemenito radovao tom događaju Crkve u Hrvatskoj rekavši da je to dragocjen Božji dar. U zadarskoj nadbiskupiji sad predstoji izbor privremenog dijecezanskog upravitelja. Kancelar u ovih tjedan dana mora sazvati Zbor savjetnika koji će izabrati privremenog administratora nadbiskupije. Prijedlog se šalje apostolskoj nuncijaturi u Hrvatskoj, ona ga šalje Svetoj Stolici koja ga kasnije potvrđuje. Nakon toga slijedi izbor novog nadbiskupa.