NADBISKUP PULJIĆ O OSOBNOM ZALAGANJU NADBISKUPA PRENĐE U SLUČAJU GOTOVINA
Zadarski nadbiskup Želimir Puljić na Konferenciji za medije u petak 16. studenog u zadarskom Ordinarijatu povodom oslobađajuće presude generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, u dijelu svog obraćanja javnosti želio je istaknuti doprinos i zasluge svog predšasnika, blagopokojnog nadbiskupa Ivana Prenđe, u njegovom plemenitom nastojanju da potvrdi nedužnost generala Gotovine kojeg je Prenđa osobno poznavao. Mons. Puljić je to želio argumentirati i predočenjem originalnog predavanja koje je mons. Prenđa održao Gotovininim vojnicima, te je pokazao i kopije pisma koje su razmijenili mons. Prenđa i Gotovina osvrnuvši se na neke njegove dijelove. Naime, nadbiskup Prenđa je u kolovozu 2007. g. hrvatskoj javnosti pojasnio zašto je jamčio Haškom sudu za Gotovinu snagom svog moralnog uvjerenja i biskupskog autoriteta. „Nisam se nimalo kolebao staviti svoj potpis za Vas s nadom da Vam može koristiti u sadašnjim okolnostima Vašeg života. Sigurno ste informirani kako su bile različite reakcije na tu moju gestu, od omalovažavanja do radosnog odobravanja. Osobno se pak nadam da će biti u datom trenutku od velike koristi. Meni se čini da se okolnosti tako razvijaju da sve više postaje očito da vrijeme radi za Vas. Na tu se nakanu molim svaki dan. Želio bih da Gospodin i u Vašem slučaju bude pokazatelj istine i pravde“ napisao je mons. Prenđa Gotovini u Pismu 2007. g., izražavajući uvjerenje da general ima mogućnost pratiti što se događa u domovini. Nadbiskup ističe veličinu žrtve palih u obrani domovine, te da Bog Hrvatskoj daje iz žrtava koje su za njeno dobro prolili sinovi i kćeri, znajući da žito tek klija iz sjemena smrtna, kako reče pjesnik. „To sjeme jesu naši poginuli ali i trpeći junaci. Time sam Vam sve rekao. Što se mene tiče, gospodine Generale, ja sam spreman biti svjedokom istine u koju sam siguran i koju sam dužan svjedočiti“ napisao je mons. Prenđa u pismu Gotovini.
Mons. Puljić je sa zadovoljstvom istaknuo veličinu takvog stava svog predšasnika. U Pismu Gotovina i Prenđa razmjenjuju i pozdrave od i za zadarskog nadbiskupa Marijana Oblaka koji je svake godine Gotovini poštom slao čestitku za rođendan. „Nismo se nadali ovakvom pozitivnom ishodu presude, ali priželjkivali ga jesmo i očekivali, jer smo se od početka angažirano uključili u proces traženja istine i pravde“ rekao je mons. Puljić, podsjetivši da je nadbiskup Prenđa 18. siječnja 1993. g., povodom oslobađajuće akcije Maslenica HV-a, na poziv Gotovine, časnicima svih postrojbi HV-a u vojarni Šepurine kod Zadra održao izlaganje: ‘Etika u miru, etika u ratu – stav Crkve prema Domovinskom ratu’. Siguran u generalovu nedužnost, mons. Prenđa je u kolovozu 2007. g. javnosti dao opširno obraćanje s porukom: Bila mi je dužnost dati svoje ljudsko i moralno jamstvo, bez obzira na njegovu pravnu snagu, za generala i domovinu. Nadbiskup Puljić je na konferenciji za medije citirao i ulomak iz Gotovinina pisma-odgovora mons. Prenđi. „Poštovani Oče nadbiskupe. Vaše osobno zauzimanje i potpora nastojanjima mojih odvjetnika kao kršćaninu i kao čovjeku puno mi znači. Hvala Vam na povjerenju. Zamolio sam za moralno jamstvo visokog predstavnika Crkve kojoj pripadam i dao mu svoju riječ. Zadanu riječ neću pogaziti. Ipak, Oče nadbiskupe, teško mi pada što su me okolnosti navele da Vam zadajem brigu i da Vas na ovaj način izlažem onima koji će Vaše jamstvo tumačiti kako njima najbolje služi. Sjetim se i donedavnih manipulacija oko crkvenih institucija koje su u javnosti bile tendenciozno plasirane svih godina mog izbivanja s naših prostora. Te insinuacije su me rastužile. Ne bi mi palo na pamet služiti se Kristovom Crkvom, ma kako teška bila vremena koja sam proživio. Još jednom Vam veliko hvala na svemu. Vjerujem da će uz Božju pomoć i ova priča doći svome kraju. Vaš, Ante Gotovina. Den Haag, kolovoz 2007“ stoji u pismu generala nadbiskupu Prenđi.
„To što se general uznemirio da je možda tim činom nanesena određena šteta Crkvi zaista pokazuje veličinu našeg sugrađanina, heroja Ante Gotovine, ne samo u njegovom vojničkom obrambenom odlučnom stavu, nego i u osjećaju za problematiku Crkve. Ta njegova osjećajnost se osobito pokazala u službenom pozivu mom predšasniku da njegovim vojnicima u obrambenom ratu održi predavanje o etici u ratu. Sve to pokazuje da kvalifikacije koje su oslobađajućom presudom, hvala dragom Bogu, na Haškom sudu konačno pale u vodu, o zločinačkom pothvatu, o nekoj organizaciji, namjernom etničkom čišćenju, padaju u vodu, jer i sam general Gotovina je nastojao da njegovi vojnici budu pravi vojnici. To znači, ljudi u borbi za ono što su trebali. Mi smo se morali osloboditi, ali da bude sve na etičkim principima ljudskosti i kršćanskog morala“ istaknuo je mons. Puljić na konferenciji za medije.
Mons. Puljić se u javnosti oglasio jasnim stavovima već i 1995. g., uz Dan prava 10. prosinca, kad je stigla vijest o haškom procesu protiv generala Gotovine. Mons. Puljić je učinio to vrlo jasno i odlučno i u travnju 2011. g. kad je sazvao Konferenciju za medije povodom prvostupanjske presude hrvatskim generalima. Nadbiskup je zahvalio i svećenicima zadarske nadbiskupije jer su od listopada 2009. g. u nadbiskupiji pokrenuli molitveni lanac ‘Krunicom za pravdu – molitva za nevino utamničene hrvatske generale’ u rodnoj župi Gotovine, Pakoštanima. Nakon što je taj molitveni susret održan u svakoj župi mjesne Crkve, sve do ovog tjedna zadarski svećenici i puk su redovito molili utorkom u crkvi sv. Šime a onda u crkvi sv. Frane u Zadru za hrvatske generale, branitelje i hrvatsku domovinu.
Ines Grbić