MISA ZA HRVATSKE GENERALE I DOMOVINU

Nakon objave oslobađajuće presude za hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača, u petak 16. studenog oglasile su se trube svih brodova u zadarskoj gradskoj luci   i polusatno su najsvečanije zvonila zvona katedrale sv. Stošije u Zadru, kao i zvona  župne crkve u Pakoštanima, rodnom mjestu generala Gotovine. U četvrtak 15. studenog služilo se misno slavlje za hrvatske generale u Pakoštanima i u katedrali sv. Stošije u Zadru koje je predvodio don Milivoj Bolobanić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije, u zajedništvu s mnogim svećenicima.

U katedrali se okupio brojni puk kojeg je don Milivoj pozdravio ‘Dragi domoljubi’, članovi braniteljskih udruga te zadarski gradonačelnik i župan Zvonimir Vrančić i Stipe Zrilić. Pozivajući na molitvu da suci donesu pravednu odluku te da vjerujemo u Božju pravdu i njegovu ljubav, don Milivoj je počeo propovijed riječima zatočenih generala: „Molimo vas, molimo za suce suda koji će donijeti presudu, da im Bog rasvijetli dušu, da spoznaju istinu, istinu o odlučnosti jednog malog naroda da brani svoju slobodu koju je Bog podario svim ljudima na zemlji“. Don Milivoj je izrazio nadu u oslobađajuću presudu, s porukom vladarima da duhovna potpora neće prestati, neovisno o ishodu presude, jer oni su bili i ostali naši generali obrambenog rata. „Upravimo molitvu Bogu da nam očuva cijelu Hrvatsku, od naše vlastite sebičnosti i bešćutnosti, ali i naivnosti, pa da svoje povjerenje dajemo onima koji grade zakone na Božjem zakonu, bez kojeg svaka zemlja pada u samorazorenje. Nastojmo da nam prava Božja istina bude važnija od nametljivih ponuda, prividnih uspjeha i varljivih ugoda. Jer postoji Božje pravo ili tobožnje blaženstvo. Mimo Krista tražiti izlaz uzaludno je i pogubno. Otrijeznimo se i ne bojmo se hoćemo li ući u Europsku uniju. Trsimo se ući u Kraljevstvo Božje. Časno je brinuti se za ovozemnu domovinu, ali ludo je zanemariti brigu za vječnu domovinu“ rekao je don Milivoj, poželjevši da nas Bog snagom svog duha osposobi da i u najtežim životnim okolnostima budemo njegovi vjerni suradnici. Pozvao je na zajedništvo u tome da se držimo spasonosnih evanđeoskih vrijednosti, inače ćemo sami sebi biti najgori neprijatelji. „Čuvajmo svetinje, da one očuvaju i posvete nas. Nismo ovdje jer se želimo sjećati mržnje neprijatelja, nego žrtve branitelja. Ne želimo suditi ni srcima sudaca, srca poznaje samo Bog. Ali želimo vapiti svim srcem za slobodom, odgovornošću. Iako laž na zemlji ponekad kraljuje, istina na koncu uvijek pobjeđuje. Svoje protivnike ne želimo gledati očima mržnje, nego žaljenja i od srca moliti za njih da progledaju, da se pokaju, obrate i Bogu po istini i ljubavi vrate. Mržnja razara najviše onog koji mrzi i ona nas s osvetom ne oslobađa nego još više veže uza zlo“ rekao je don Milivoj, dodavši da smo pozvani i dalje braniti i još više svjedočiti krst časni i slobodu zlatnu. „U našoj povijesti mi Hrvati nismo imali zemaljskih silnika koji bi osvajali tuđe zemlje i tako širili pohlepnu moć. Pa ipak smo se održali u raznim povijesnim nedaćama kao jedan od najdrevnijih naroda Europe. Vjera je bila snaga s kojom smo se oduprli svim povijesnim nedaćama i zaslužili naslov predziđe kršćasntva. To je dičan naslov kojeg je papa Leo X. dao Hrvatskoj 1519. g. u pismu banu Petru Berislaviću“ rekao je don Milivoj, istaknuvši da je to potvrda da su Hrvati zadnjim snagama srca i tijela Božjom i Gospinom pomoću branili domovinu. Hrabri hrvatski branitelji neustrašivo su branili zemlju a najplemenitniji sinovi položili su život na oltar domovine. „Neki se na različite načine nastavljaju žrtvovati i dalje provodeći nepravdu u svojoj svakodnevici. Oni su poput neustrašivih Makabejaca odgojenih u vjeri otaca. Jedan za drugim su prihvaćali mučeništvo i umirali su za vjeru i dom. Postoji bolno i kratko mučeništvo i tiho mučeništvo koje traje. Naši poginuli pozivaju sve da zbog njihova dostojanstva, očišćenim pamćenjem, sačuvamo spomen na njihovu žrtvu. Tako će se njihova ljubav, umiranje za domovinu, sjediniti s našom ljubavlju, u korist istinske slobode od zloće koja nam je htjela zarobiti zemlju, a još više naše duše, nastojeći utjerati mržnju i unutarnji nered“ rekao je don Milivoj. Podsjetio je na riječ bl. Alojzija Stepinca: Razlikujte ono što je Bog stvorio, a to je čovjek, i ono što je čovjek napravio ili pokvario, to je njegova zloća. „Vjernici vjeruju da postoji Božji pravorijek o povijesti, o događajima i osobama, kojemu ništa ne može izmaknuti i jednom će objelodaniti sve što je zemaljska zloća ovijala tamom i često umotala u laž. Mi vjerujemo u poruku starozavjetnog mudraca da su duše pravednika u Božjoj ruci i njih se ne dotiče muka nikakva“ zaključio je don Milivoj.