MISIJSKA NEDJELJA U ZADRU – SVJEDOČANSTVO: FRA ILIJA BARIŠIĆ, MISIONAR U KONGU

Franjevaštvo se razvija i vrlo brzo ukorijenjuje u Kongu, poručio je hrvatski misionar fra Ilija Barišić, član Franjevačke provincije sv. Jeronima, u svom svjedočanstvu na proslavi Misijske nedjelje u nedjelju 21. listopada u crkvi sv. Frane u Zadru. „Misionar bi trebala biti osoba koja vjeruje u Boga, ali ne u bilo kakvog Boga. Skoro svi ljudi imaju neko vjerovanje. Ali Isusov učenik vjeruje u Boga koji je otac svih ljudi i koji je ljubav. Misionar bi trebao navještati što vjeruje, živjeti po onome što navješta, biti osoba koja donosi Boga ljudima i vodi ljude Bogu. Na taj način svatko od nas bi trebao biti misionar. Ako je Crkva u svojoj biti misionarska, svaki kršćanin je misionar, ukoliko svjedoči da je u i po njemu Bog utjelovljena ljubav“ rekao je fra Ilija upitavši kako širiti svjetlo istine među onima koji još uvijek znaju samo za motiku i mašet, nož koji nose posvuda za sjeći travu ili čistiti put pred sobom. To im je sva tehnika. „Kako navještati evanđelje među onima gdje 90 % njih ne zna čitati i pisati, nemaju mogućnosti ići u školu. Kako navještati Radosnu vijest onima koji žive u strahu od vračara i duhova jer im je vjera afrički animizam“ upitao je fra Ilija.

Od 2005. g. franjevci su preuzeli misiju Kimbulu u kojoj su prvi misionari bili 1925. g. Tu su bili svega četiri godine. Otišli su zbog snage vračara, mušice CC i gladi. Misionari su napustili taj kraj jer su vračari noću prisiljavali sve koji su bili na poukama, ispovijedili se i pričestili, da povraćaju to što su primili u misiji. Prva misija nije opstala, pa je biskup 2005. g. pozvao franjevce da dođu i ponovno pokušaju evangelizirati taj kraj. Znali su da treba početi s mladima i školovanima, mijenjati mentalitet ljudi da ne žive u neznanju. Počeli su graditi škole uz dobročinitelje iz Španjolske i Zagreba. Izgradili su dvije srednje škole s 12 razreda i jednu osnovnu školu sa 17 razreda. Onda su počeli tražiti kumove da se i siromašna djeca mogu školovati. U početku je bilo tridesetak kumova iz jedne hrvatske misije u Njemačkoj. To se djelo proširilo i na ostale hrvatske misije u inozemstvu te Crkvu u Hrvatskoj i BiH.

Pročitano je i pismo zahvale djece iz župe sv. Josipa u Kimbulu i u Nengere gdje je novoosnovana župa sv. Klare. Trenutno 1262 djece ima kumove koji ih školuju. Godišnji iznos za učenika u osnovnoj školi iznosi 50 eura, za srednjoškolca 100 eura a za fakultet 300 E. U crkvi sv. Frane sad je za dogovore kumstava zadužen fra Tomislav Šanko. Iz zajednice vjernika sv. Frane u Zadru je 138 kumova, a javilo ih se još 45. Svaki kum dobije zahvalno pismo djece koja se školuju, ime i prezime djeteta koje dotični pomaže, datum rođenja i ocjene. Svakog 25.-og u mjesecu direktor udalji iz škole dijete za koje nije plaćeno školovanje. Može se vratiti kad se iznos plati. „Nekad bude slučaj da u razredu ostanu samo kumčad, djeca za koju smo mi osigurali novac preko kumova. Tromjesečno plaćamo iznos direktoru škole. Osnovna i srednja škola traju svaka po šest godina; do velike mature je 12 godina. Fakultet do prvog stupnja tri godine, a do licencijata pet godina“ rekao je fra Ilija. Ove godine, da završe jubilarnu godinu sv. Klare, prihvatili su poziv biskupa da otvore novu misiju u periferiji grada Butmebo koji ima 600 000 stanovnika, a nema struje, vode ni asfalta. Biskup im je dao predgrađe gdje su jako siromašni i puno izbjeglica. Tu živi 18 000 katolika. Nema crkve ni dvorane, misu slave vani pod ceradom. Misija posvećena sv. Klari otvorena je na blagdan sv. Klare i ima osnovnu školu s 1200 djece. Srednje škole se nadaju izgraditi uz pomoć dobročinitelja.

Fra Ilija je za svog boravka u Zadru pohodio neke škole koje su zainteresirane da pomognu gradnju škole u Kongu, rekavši im kako kao škola ili razred mogu biti kum ili pomoći gradnju škole. Zahvalio je franjevačkoj provinciji sv. Jeronima jer je misija Kimbulu uz njihovu pomoć stavljena na noge. Uvedeni su struja i voda, izgrađena je kuća za svećenike s osam soba, pet vjeronaučnih dvorana, tri za katekumene, a jedna dvorana nosi ime sv. Jeronima u čast provincije. „Provincija i Mala braća u Dubrovniku puno pomažu u gradnji. Kumovi pomažu školovanje. Svima hvala. Kako su rekli i učenici, samo Bog može nagraditi one koji čine dobro. Uloga misionara je onima koji žele činiti dobro, dati prigodu da to učine, da dobro i ostvare“ rekao je fra Ilija. Franjevačka provincija sv. Benedikta afrikanca u Kongu ima 164 zavjetovana; 56 bogoslova, 14 novaka i 16 u postulaturi. Generalna kurija je zatražila da počnu pripremu osnivanja još jedne provincije u Kongu. God. 2015. Provincija će osnovati novu franjevačku provinciju posvećenu sv. Klari. Među franjevcima provincije sv. Benedikta afrikanca samo su trojica stranaca. Jedan Amerikanac, profesor na bogosloviji, jedan Belgijanac župnik i fra Ilija koji radi u odgoju i projektima. Ostalo su sve domaći ljudi. „Budimo sjedinjeni u molitvi jer svi smo misionari“ zaključio je fra Ilija Barišić.