ZLATNI JUBILEJ DON ANĐELA ZORIĆA – 50 GODINA SVEĆENIŠTVA

Anđelo Zorić (76), zlatni jubilarac Zadarske nadbiskupije, u nedjelju 24. lipnja proslavio je  50 godina svoga svećeništva svečanim misnim slavljem koje je u njegovoj rodnoj, župnoj crkvi sv. Nikole na Božavi, predvodio zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Zlatomisnik je proživio liturgijsku reformu i po starom obredu je glagoljao. Glagoljica je snažno prisutna u hrvatskoj kulturi od 10. do 16. st. te su je nazivali dragocjenom posudom koja je čuvala narav jezika i naših homilijara, lekcionara, misala i brevijara, rekao je mons. Puljić. Glagoljica je pismo apokrifa i mirakula i njome su napisani naši najstariji pravni spomenici: Vinodolski i Krčki zakon. Na njoj su tiskane i prve hrvatske knjige i u temeljima je hrvatskog književnog jezika. “Jubilarno misničko slavlje na otoku obilježenom glagoljicom vraća nas našim kulturnim i narodnim korijenima. Bogu zahvaljujemo za 50 godina svećeničke službe, ali i za dar jezika na kojem smo stoljećima mogli moliti i misu glagoljati. Svećenička godišnjica je prigoda zahvaliti Bogu na tom daru i milosti i sjetiti se svih dragih i značajnih ljudi koji su pomagali, molili se i pratili svećenika na njegovom putu” rekao je mons. Puljić, dodavši da je to slavlje zahvala jubilarca Anđela Bogu, darovatelju svih darova i zahvala za njegove roditelje koji su ga pratili da je ustrajao biti vrijedan svećenik. “Preko njegovih pokojnih roditelja zahvaljujemo svim očevima i majkama naših svećenika koje su pod svojim srcem rodili njihovo zvanje. Zahvaljujemo im za brojne žrtve i molitve kojima su pratili sinove da ustraju na tom svetom putu” rekao je nadbiskup, istaknuvši da je to slavlje zahvala i za pokojne zadarske nadbiskupe: Matu Garkovića koji ga je 1962. g. zaredio, Marijana Oblaka i Ivana Prenđu s kojima je 40 godinu don Anđelo surađivao: od Pristega i Radošinovca, Pašmana, Luke, Žmana i Rave, Velog Rata, Dragova i Solina do rodne Božave gdje sad služi. Nadbiskup je zahvalio i za svećenike, učitelje i vjeroučitelje, za vjernike koji su s vjerom slušali don Anđelove riječi i hranili se otajstvima koje je dijelio. “I naš Barba, kako ga od milja zovu svećenici, može ponavljati riječi iz Lukinog evanđelja da je i u njegovom životu ruka Gospodnja bila s njim ili sa Zaharijom klicati od radosti što 50 ljeta služi Gospodinu kao svećenik u njegovoj Crkvi. Misnički jubilej je prigoda razmišljati o svećeničkom poslanju u svijetu. Misnik radi nešto što nijedno drugo biće ne može činiti: u ime Isusovo odrješuje od grijeha, izgovara riječi zahvale nad darovima kruha i vina te činom pretvorbe uprisutnjuje Krista Uskrsloga. Nema euharistije bez svećenika, kao što nema svećenika bez euharistije. Zato svećeništvo nije obična služba, nego sakrament, otajstvo: Bog se služi siromašnim čovjekom kako bi po njemu bio nazočan među ljudima, a on djelovao u Božje ime. U svojoj pedagogiji Bog bira ljude kako bi spašavao i ozdravljao pala stvorenja” rekao je mons. Puljić, poželjevši da svećenički život don Anđela bude do kraja dar i uzdarje cijeloj Crkvi.