BLAGDAN KRALJICE MIRA

ZEMUNIK DONJI

BLAGDAN KRALJICE MIRA

„Premda je mir Božji dar, čovjek je suodgovoran za njegovo ostvarenje. Nakon tolikih suludih i beskorisnih razaranja, osobito u 20. st., bilo bi vrijeme konačno spoznati kako ratovi ne služe dobru ljudske zajednice, nasilje vrijeđa i razara te kako rane koje rat otvara dugo krvare i pogoršavaju i onako jadno stanje u društvu“ poručio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić u propovijedi koncelebriranog misnog slavlja koje je na blagdan Kraljice Mira u srijedu 22. kolovoza predvodio u župi Kraljice mira – Krlajice Hrvata u Zemuniku Donjem. Nadbiskup je podsjetio na prvo obraćanje bl. Ivana Pavla II. o temi mira, kad je papa rekao: ‘Iz ruku svog predšasnika uzimam hodočasnički štap mira i s vama sam na putu s Evanđeljem mira’. „Mir je krhka stvarnost, a nepravde je na svakom koraku u izobilju, te se bl. Ivan Pavao II.  kao pravi vizionar nije umarao pozivati ljude da svoje oči napune vizijama mira; da govore jezikom mira i čine mirotvorne geste, u obitelji, na radnom mjestu i u politici. Mir je nazivao Božjim darom, blagoslovljenim i najslađim između zemaljskih dobara; nečim što se najviše može poželjeti i najboljim što se može naći“ rekao je mons. Puljić, dodavši da je onda razumljivo zašto Mariju, koja je rodila Kneza mira, nazivamo Kraljicom mira. Ona je ne samo pomoćnica kršćana, nego kraljica anđela, proroka, apostola i mučenika. Budući da je rodila Sina Božjeg kojeg prorok Izaija naziva Knezom mironosnim, vjernici su je od davnina štovali kao Kraljicu mira. Naš se narod njoj utječe i kao Kraljici Hrvata, te joj zahvaljuje za majčinsku brigu koju je pokazivala tijekom naše povijesti. Nadbiskup Puljić je rekao kako je tijekom stradanja u Prvom svjetskom ratu papa Benedikt XV. 1917. g. odredio da se u Gospine litanije uvrsti zaziv ‘Kraljice mira, moli za nas’. Tragom obilježavanja pedesete obljetnice otvorenja Drugog Vatikanskog sabora, na kojem su usvojeni brojni dokumenti, mons. Puljić je istaknuo da su koncilski oci na Saboru među pet gorućih problema uvrstili temu promicanja mira. To je bio razlog što je 1968. g. papa Pavao VI. uveo ‘Svjetski dan mira’ koji se svake godine slavi na Novu Godinu. Marija, obdarena mirom, najveća je novost pod suncem koja nas štiti svojim majčinskim zagovorom i dobročinstvima, moli za grešnike i potrebe Crkve. „Hrvati se ubrajaju među kršćanske narode koji osobito štuju Mariju. No, Gospu treba ne samo štovati i diviti se njenom odabranju i suradnji u djelu spasenja. Nju treba i nasljedovati u njenoj vjeri, molitvi, poniznosti i poslušnosti“ zaključio je nadbiskup Puljić.