Misa zahvalnica

Zadarski nadbiskup Ivan Prenđa predvodio je u četvrtak 31. prosinca u katedrali sv. Stošije u Zadru misu zahvalnicu sa svečanim ‘Tebe Boga hvalimo’ za proteklu građansku godinu. Zahvalio je za dar života, rada i Božja djela u pojedincu, obitelji, Crkvi, domovini i svijetu, kao i za sve bolesti i križeve. „Pred odgovornošću smo kako smo živjeli godinu i izvršavali zadatke roditelja, djece, radnika, svećenika, biskupa. Zapitajmo se ‘Gospodine, kako smo ti služili ovu godinu’“ rekao je nadbiskup istaknuvši da je to i trenutak kajanja za propuste u našem životu. Potaknuvši na zahvalnost Bogu za prijeđeni put još jednog godišnjeg kruga, potaknuo je vjernike da prošlost koje nismo gospodari predamo Gospodinu. „Zastanimo pred pitanjem što smo činili, čime smo se bavili i kako smo kao kršćani živjeli svoje dužnosti, kako smo služili Bogu i narodu. Što smo činili da njegovo otajstvo dođe ljudima, da bude dobra u raznim područjima života, da ljudi otkriju Boga, budu bolji i nađu smisao života“ rekao je nadbiskup. Izrazio je priznanje  organiziranom pastoralu u 117 župa zadarske nadbiskupije kako bi Bog bio prisutan po molitvi, radu i zauzetosti svećenika. Istaknuo je događaje Svećeničke godine i Godine mladih u pripremi za nacionalni susret mladih u Zadru. „Ti su događaji okrenuti prema budućnosti, da u nama pobude želju da budemo bolji, prepoznatljivi i vidljivi Božji znak“ rekao je nadbiskup ukazavši na smisao Svećeničke godine: prepoznati vrijednost svećenika u Crkvi i oni koji su daleko od Crkve da prepoznaju tu vrijednost. „Godinu svećenika i Godinu mladih živimo u želji biti Božji znak, da ga ljudi zavole i žive kršćanski put. Cilj tih napora je da tajna Kristova utjelovljenja bude prepoznata. Onda je Crkva živa i vitalna“ rekao je mons. Prenđa zahvalivši Bogu za sve ustanove nadbiskupije i crkvene udruge koje služe evanđelju. Nadbiskup je podsjetio na smrt dva svećenika prošle godine, ali i dva mladomisnika, nove sjemeništarce i bogoslove. Zahvalio je za pomoć raznih institucija u domovini i svijetu u održavanju kulturnih dobara nadbiskupije. Ukazao je na potrebu završetka obnove župnih crkava pogođenih ratom a i grad Zadar bi trebao utemeljenje nove tri župe i izgradnju tri pastoralna centra. „Bog je s nama u sakramentima i dobroti ljudi. Zamolimo ga da nas prati i vodi, zahvalni što je s nama u obitelji, Crkvi i domovini“ rekao je nadbiskup pozivajući svećenike na vjernost Kristovom povjerenju a sve da mole za mlade koji će doći u Zadar, da budu  kršćanski posluženi.