BLAGDAN BL. JAKOVA ZADRANINA

Blagdan bl. Jakova Zadranina svečano je proslavljen u petak 27. travnja u crkvi sv. Frane u Zadru gdje je prije šest stoljeća djelovao taj uzorni redovnik Franjevačke provincije sv. Jeronima. Misno slavlje predvodio je provincijal fra Andrija Bilokapić. „Časteći blagdan bl. Jakova dolazimo u društvo svetaca. Sveci su najbolji tumač i komentar evanđelja. Domaćica koja živi iz ljubavi, vjerna mužu, ljubi djecu i promiče dobro može biti bolji tumač evanđelja od najučenijeg teologa, ako se ljudi uz njega ne osjećaju radosno, voljeni, ako ljudi uz njega ne osjećaju svoju vlastitu vrijednost – ne funkciju, nego vrijednost svoje osobe. To je pravo i najdublje tumačenje evanđelja“ rekao je fra Andrija, istaknuvši da su sveci živo, nošeno evanđelje, koje se sada predaje, ljubav koju sada posredujemo jedni drugima. „Sveti smo koliko usvajamo od Božje svetosti. Usvojiti od svetosti ne može se nego tako da se svetost daruje dalje, kao što zagrijana peć grije prostor. Svetac je otvoren božanskom, to pronosi svijetom i tako postaje živa pokaznica. Danas su nam najpotrebniji takvi ljudi. Učenih, bogatih, uspješnih sportaša i pjevača ima jako puno. Ali, nedostaje ono ljudsko, ono toplo, Božje – a to mogu predati samo sveci“ poručio je fra Andrija. Crkva potiče vjernike da razmišljaju na koji su način sveci uprisutnili evanđelje, to znači, uprisutnili su Isusa Krista na zemlji. „Crkva želi odgojiti vjernike da slijede primjer, da nam sveci svima budu poticaj. Pred svetima se molimo da oni u nama svojim primjerom raspale povjerenje, da steknemo povjerenje ‘Ako si ti mogao, ako su toliki mogli, onda mogu i ja’“ naglasio je fra Andrija. Istaknuo je da je bl. Jakov određen evanđeljem, ono mu je bilo nauk, poticaj, snaga, svjetionik i cilj. „Sin je bogatih roditelja, no on se odriče – to je znak svetosti – ne uzima niti ono što mu pripada. Svetac je čovjek koji dijeli drugima i ono što je njegovo. Zato su sveci uvijek primjer. Bl. Jakov je živio običnost dnevnog postojanja: radeći, kuhajući, meteći, perući suđe, skupljajući milostinju za samostan, susretao je ljude koji trpe. S njima razgovarao, dijelio zlo i dobro. Ljudima je bio bliz. On i danas potiče i tješi. Bl. Jakov je živio iz molitve. Njegova molitva je prvenstveno bila osluškivanje Riječi, čuti što Bog govori. Ako je ta Riječ zahtjevna, ako me pritišće, onda se toj Riječi treba više izlagati; jer kad se na taj način izložimo Božjoj riječi, ona u nama potakne, raspiri, iscijedi ono dobro“ rekao je fra Andrija. Molitva bl. Jakova je odgovor na evanđelje. „Zato je tražio Kraljevstvo Božje, zato je rasprodao i razdao sve; ne samo svoje imanje, nego razdao je svoj ponos. Jer, svaki čovjek želi neku funkciju. Ako me netko ne časti kao čovjeka, kao osobu, onda čašćenje funkcije nije vrijedno. Bl. Jakov je želio biti malen. Njegova snaga nije u velikom znanju i pisanju knjiga – njegova je snaga u Božjoj ljubavi koju je pronosio zemljom“ poručio je fra Andrija. Potaknuo je vjernike da žive iz doticaja s Bogom te da iz toga dotiču ljude oko sebe. „Zato bi po svecima trebalo davati imena naših ulica i trgova, ne samo crkava. Jer oni oplemenjuju čovjeka i raspiruju ono najbolje u čovjeku. Neka svakog od nas zahvati želja za svetošću. Ne treba biti u samostanu da bi čovjek živio svetim životom; možemo živjeti na svom radnom mjestu, u svojoj kući, ali uvijek se pitati ‘Što ti, Isuse, misliš o ovom mom postupku? Koliko je to u skladu s tobom? Na taj način oplemenjujemo svijet. To je potrebno svijetu i domovini. Duhovnu obnovu Hrvatske mogu pokrenuti samo sveci, kao što je pokretao Bog po bl. Jakovu Zadraninu“ zaključio je fra Andrija. Vjernici iz gradskih župa Zadra povodom blagdana hodočastili su u Bitteto u Italiji gdje je bl. Jakov umro i proživio najveći dio svog redovničkog života. Povodom Nedjelje dobrog pastira, franjevci u crkvi sv. Frane u Zadru u subotu  28. travnja s početkom u 20,00 sati do nedjelje 29. travnja u 8,00 sati priređuju cjelonoćno klanjanje molitve za duhovna zvanja.