SVEČANOST DESETE GODIŠNJICE SVEUČILIŠTA U ZADRU

Deseta obljetnica ponovnog osnivanja Sveučilišta u Zadru u kontekstu 616 godina od utemeljenja Generalnog učilišta dominikanskog reda u Zadru (1396. – 1807.), najstarijeg i prvg sveučilišta u Hrvatskoj, svečano je proslavljena u ponedjeljak 26. ožujka u dvorani Kazališta lutaka u Zadru u nazočnosti brojnih uglednika. Pozdravne riječi održali su predsjednik RH Ivo Josipović, potpredsjednik Hrvatskog sabora Nenad Stazić, ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović i mnogi drugi. Okupili su se rektori svih hrvatskih sveučilišta i iz okolnih zemalja te su čestitali domaćinu slavljeniku, zadarskom rektoru dr. Anti Uglešiću, prorektorima i cijeloj akademskoj zajednici. Budući da je sadašnje zadarsko sveučilište baštinik Generalnog dominikanskog učilišta, a ponovno obnovljenom statusu Sveučilišta u Zadru 2002. g. velikim zalaganjem doprinijela je Zadarska nadbiskupija i angažman nadbiskupa Marijana Oblaka i Ivana Prenđe, u zahvalnosti za primjerenu suradnju između Nadbiskupije i Sveučilišta prvi pozdravni govor održao je zadarski nadbiskup Želimir Puljić. „Zadarsko sveučilište slavi svoj Dies academicus, dan kada je ponovno obnovljeno nakon stanke od 205 godina. Neka je sretan i blagoslovljen taj dan koji izaziva u nama studentsku pjesmu iz 18. st. koja poziva na radost profesore, akademski zbor, državu, grad i one koji njima upravljaju“ rekao je mons. Puljić istaknuvši da zadarsko sveučilište ima kratku egzistenciju, a dugu povijest. „Kao sastavni dio akademske zajednice Hrvatske, ono traži odgovarajuće mjesto u mreži sveučilišta Europe. Njegovo usmjerenje općeg tipa, s naglaskom na humanističke, društvene, postupno i na prirodne, tehničke i druge znanosti u duhu je sveučilišta – dati mogućnost proučavanju mnogovrsnih znanstvenih grana, ali s prirođenom strašću za sintezom i jedinstvom. Analiza, sinteza i jedinstvo tipične su odlike katoličke kulture koja je tu ostavila vidljive i prepoznatljive tragove. Duboko smo zahvalni i ponosni na brojne znanstvenike i umjetnike koji su svojim radom ostavili vidljive tragove u Zadru. Bogu smo zahvalni i za dar Crkve koja je svjetlom svog nauka obasjavala, skrbila i razvijala školske, odgojne i visokoškolske ustanove“ rekao je mons. Puljić. Izrazio je radost što je u sklopu Dana Sveučilišta uvaženi znastvenik prof. dr. Stjepan Krasić predstavio opsežnu studiju o nastanku i razvoju školstva koje je Crkva njegovala i tako preporodila Zapadnu Europu u intelektualnom i duhovnom pogledu. „Zahvaljujući tom odgojnom i obrazovnom radu ona je pomogla da europski kontinent postane orijentir drugima i da stoljećima prednjači u svjetskoj znanosti i kulturi. Zadar je zahvaljujući višestoljetnom djelovanju Generalno filozofsko-teološkog učilišta dominikanskog reda u Zadru pokazao da su tu Crkva i znanost, odgoj, umjetnost i kultura umješno i uspješno surađivali“ rekao je nadbiskup, citirajući misao Maxa Plancka: “Za teologe sve počinje s Bogom, a za znanstvenike sve s njime završava”. U prigodi desete obljetnice obnovljenog sveučilišta neka se taj duh suradnje nastavi, cvjeta i napreduje, rekao je nadbiskup Puljić.

Tajnik Vatikanskog Tajnog arhiva i crkveni dobročinitelj mons. Simeone Duca (posthumno) te dr. Stjepan Krasić i dr. Doris Pack od rektora Uglešić dobili su medalju kao počasni doktori Sveučilišta u Zadru. U zahvalnosti za izniman doprinos obnovi sveučilišta, plaketa Sveučilišta u Zadru dodijeljena je posthumno mons. Marijanu Oblaku, a plaketu su primili i dr. Stjepan Krasić i Zadarska nadbiskupija.