41. GODIŠNJA SVEĆENIČKA SKUPŠTINA ZADARSKE NADBISKUPIJE

U četvrtak 23. veljače u sjemeništu Zmajević u Zadru održana je 41. godišnja svećenička skupština zadarske nadbiskupije. Nakon prigode za sakrament pomirenja, euharistijsko slavlje u sjemenišnoj kapeli predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Apostolsku postsinodalnu pobudnicu ‘Verbum Domini’ upućenu episkopatu, kleru, posvećenim osobama i laicima, o Božjoj riječi u životu i poslanju Crkve, predstavio je dr. Dario Tokić, OCD. Govorio je o hermeneutici Biblije u Crkvi, pri čemu literarni smisao istražuje književne vrste, povijesni način shvaćanja i izražavanja i povijesni način uobičajenog ophođenja, a duhovni smisao treba biti u skladu s kontekstom cijelog Pisma, kontekstom predaje Crkve i konkretnih vjernika. „Povijest je konstruktivna dimenzija kršćanske vjere. I Riječ je tijelom postala u povijesnim okolnostima. Zato, s obzirom na Sveto Pismo, treba poznavati književne rodove i povijesni kontekst. Nije svejedno je li neki tekst pravni i treba ga shvatiti doslovno normirano kako piše, ili je nešto hiperbola, parabola. Inače dolazi do nesporazuma. Istina se ne izražava na isti način u pjesmi, alegoriji, prispodobi. Da bismo shvatili što je istina, moramo shvatiti kako je izražena“ rekao je dr. Tokić, upozorivši na opasnost da se Biblija shvati samo kao tekst iz prošlosti ili da se postave sekularizirana tumačenja koja isključuju mogućnost čudesnog djelovanja. „To je prisutno i karakteristično kod znanstvenika. Ne moramo nužno sve svesti na ljudsko razumljivo. Krećemo od toga, no dalje Bogu ostavljamo. Papa je protiv fundamentalističkog tumačenja koje ne vodi računa o povijesnom kontekstu, književnim rodovima, načinu kako je istina izražena. Fundamentalističko tumačenje ne prihvaća logiku utjelovljenja Riječi. Ne prihvaća da je ta Riječ, dana u određenim povijesnim okolnostima, imala svoje značenje u posebnoj formi koja na drugačiji način donosi istinu. Fundamentalističko tumačenje je izdaja literarnog i duhovnog smisla i proizvodi subjektivno i proizvoljno tumačenje“ upozorio je dr. Tokić. Papa se poziva na konstituciju Dei Verbum prema kojoj Sveto Pismo treba vidjeti u literarnom smislu, koje su književne vrste, na koji je način istina izražena, uočiti okolnosti pod kojima su shvaćeni izražavanje i način ophođenja u vremenu u kojem su tekstovi nastali, što je bilo normalno u to doba. Kad se kaže ‘Preljubljeni Oče’, to ne znači nezdravu sklonost. Zato je to važno znati. Za duhovni smisao važno je vidjeti kontekst cijelog Svetog Pisma u kojem je Božja riječ izrečena, ne samo u jednom dijelu. Treba je vidjeti i u kontekstu predaje Crkve koja je šira i veći je pojam od objave u Svetom Pismu. U skladu s kontekstom vjernika, treba govoriti na način da ljude vodi prema većem razumijevanju vlastite vjere. Pritom je predavač upozorio da netko želi više pokazati svoju akademsku obrazovanost nego što mu je stalo do dobra duše kojoj govori. „Govore iznad razumijevanja i vrijeđaju vjernički osjećaj ljudi. Važno je nadići slovo, a doći do osobe“ poručio je dr. Tokić, istaknuvši da je kod propovijedi najvažnije stajati iza toga što se kaže. Potaknuo je da se Evanđelje navješćuje većom čašću, ono se ljubi jer je riječ o osobi, Isusu. Ljube se osobe, ne stvari, rekao je dr. Tokić. Naglasio je i značaj šutnje, dati vrijeme, prostor i staviti sebe na raspolaganje, da čujemo što nam Bog želi reći. Govoreći o odnosu Riječi Božje, zalaganja u svijetu i kulture, podsjetio je na papinu riječ da je govor o potrebi da se vjeronauk izbaci iz škole mnogima jedini kontakt s porukom vjere. Pozvao je subraću da se Svetim Pismom ne samo bave, nego da postanu apostoli Božje riječi. „Reći s uvjerenjem da je prava radost u vršenju riječi i volje Božje ne može onaj tko to nije iskusio. Papa kaže: mogu se organizirati zabave, ali ne može se organizirati radost. Radost je plod Duha Svetoga“ zaključio je dr. Tokić.

O novom statusu VTKŠ-a u Zadru izvijestio je ravnatelj mr. don Elvis Ražov. Škola od stručnog postaje sveučilišni studij. Na Sveučilištu u Zadru otvara se Teološko-katehetski odjel, no i dalje ostaje pod pokroviteljstvom KBF-a u Zagrebu.