ODRŽANA VJERONAUČNA OLIMPIJADA NA TEMU “GRKOKATOLICI”

Osmoškolci Bartula Kašića i srednjoškolci Jurja Barakovića prvaci su u županijskom natjecanju iz vjeronauka za zadarsku nadbiskupiju održanom u utorak 21. veljače u Zadru. Vjeronaučna olimpijada o temi ‘Grkokatolici – 400. obljetnica uspostave crkvenog zajedništva’ za učenike srednjih škola održana je u Srednjoj medicinskoj školi Ante Kuzmanića u Zadru, a za učenike osnovnih škola u zadarskoj OŠ Bartula Kašića. Prvoplasiranii su učenici OŠ Bartula Kašića Zadar (mentorica Jolida Klarić, 103.75 boda), drugo mjesto osvojila je OŠ Smiljevac (s. Antonela Malenica, 96.25 boda) a treće mjesto OŠ Šimuna Kožičića Benje Zadar (Darija Santini i s. Donata Gravić, 92 boda). Među srednjoškolcima, prvo mjesto osvojila je Gimnazija Jurja Barakovića Zadar (mentor Slobodan Šarić, 128,5 bodova), drugo mjesto Biograd n/m (Ivica Kero, 119,25 bodova) i treće mjesto Gimnazija Franje Petrića Zadar (Marija Klanac, 86 bodova). Natjecanje se sastojalo od rješavanja testova (pojedinačno), tombole (ekipno) i Milijunaka. Osnovne škole sudionici su: Jurja Dalmatinca Pag, Sv. Filip i Jakov, Valentin Klarin Preko, Braće Radić Pridraga, Vladimira Nazora Škabrnja te OŠ iz Zadra, Petra Preradovića i Šime Budinića. Srednje škole sudionici su: Kneza Branimira Benkovac, Prirodoslovno-grafička škola, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna, Hotelijersko-turistička i ugostiteljska škola, Pomorska škola, Zadarska privatna gimnazija s pravom javnosti, Srednja škola Bartula Kašića Pag, Klasična gimnazija Ivana Pavla II., Medicinska škola Ante Kuzmanića, Gimnazija Vladimira Nazora i Ekonomsko-birotehnička i trgovačka škola.

„Malo znamo o grkokatolicima, a ostavili su neizbrisiv trag u stvaranju duhovne baštine i kulture u hrvatskom narodu. Trebamo biti ponosni što imamo u svojoj sredini to bogatstvo baštine istočnog kršćanstva koje nose i čuvaju grkokatolici“ rekao je mr. don Gašpar Dodić, predstojnik Katehetskog ureda zadarske nadbiskupije u pozdravnoj riječi natjecanja. Jubilej 400. obljetnice Marčanske unije, četiri stoljeća djelovanja Grkokatoličke Crkve u Hrvatskoj i šire, počeo je 19. studenog 2011. g. s u konkatedralnoj crkvi sv. Ćirila i Metoda u Zagrebu, a završit će u studenom 2012. g. “Kad se raznolikosti susreću upotpunjavajući se, daju život suživotu u različitosti. Otkrivaju se zajedničke vrijednosti koje produbljuju svoje korijene u isti ljudski i eklezijalni humus. To pomaže uspostavi korisnog dijaloga u izgradnji putova uzajamnog prihvaćanja i priznavanja, poštivanja posebnosti svakog pjedinog“ rekao je don Gašpar, dodavši da su u pripremi učenici otkrili mogućnost uzajamnog obogaćivanja i međusobnog djelovanja u življenju eklezijalnog zajedništva, prihvaćajući razliku i otkrivajući jednakost. Podsjetio je na riječi Ivana Pavla II. iz apostolskog pisma Orientale Lumen, kako je latinskoj Crkvi potrebno obraćenje da potpuno poštuje i vrednuje dostojanstvo Istočnjaka i sa zahvalnošću prihvati duhovna blaga kojih su Istočne katoličke Crkve nositeljice na korist cijelog katoličkog zajedništva; Crkva Rima treba konkretno pokazati, više nego u prošlosti, poštovati kršćanski Istok, smatrajući bitnim njegov doprinos za potpuno življenu univerzalnost Crkve. Don Gašpar je spomenuo i Križevačke štatute, regule po kojima Križevčani rado ugoste ljude u svom domu ili u klijetima po obroncima Kalnika.