POČELA DEVETNICA SV. STOŠIJI

Devetodnevna duhovna priprava ususret svetkovini sv. Stošije, zaštitnice zadarske nadbiskupije i naslovnice zadarske katedrale, počela je svečanim misnim slavljem na svetkovinu Bogojavljenja u petak 6. siječnja u katedrali sv. Stošije. Tih dana hodočaste vjernici iz dva gradska dekanata, Zadar Istok i Zadar Zapad. Tim povodom zadarski nadbiskup Želimir Puljić pozvao je redovništvo i zadarske župnike da predvode svoje župne zborove, ministrante, obitelji, djecu, mlade i župne suradnike da sudjeluju u toj devetnici koja je ove godine tematski u znaku papinog proglasa Godine Vjere. „Dana 17. listopada 2011. papa Benedikt XVI. objavio je pismo ‘Vrata vjere’ kojim je najavio Godinu vjere koja će trajati od 11. listopada 2012. do 24. studenog 2013. Otvorenje Godine vjere podudara se s otvaranjem Biskupske sinode na kojoj će se raspravljati o evangelizaciji i prenošenju kršćanske vjere. Uz to, u listopadu se obilježava i 50. obljetnica početka rada Drugog Vatikanskog sabora i 20. obljetnica Katekizma Katoličke Crkve koji je objavljen 11. listopada 1992. g. Papa u pismu upozorava da je potrebno ponovno otkrivati hod vjere. Zbog toga će tijekom priprave za blagdan sv. Stošije biti govora o sadržaju naše vjere prema Katekizmu Katoličke Crkve” poručuje nadbiskup Puljić koji je župnicima predložio i teme katedralnih propovijedi: Papa Benedikt XVI. o godini vjere u pismu ‘Vrata vjere’, Vjerujem u Boga Oca, svemogućega Stvoritelja, Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, Vjerujem u Isusa Krista, Jedinorođenog Sina Božjeg, Vjerujem u Duha Svetoga, Vjerujem u jednu, svetu Crkvu katoličku i  apostolsku. Svima je poželio plodnu pripravu za svetkovinu zadarske nebeske zaštitnice, uz poticaj da vjernici iskažu štovanje sv. Stošiji u njenoj kapeli u katedrali gdje se nalazi i sarkofag s njenim moćima a 810. g. dao ga je izraditi biskup Donat. Ujedno je to prilika da se vjernici pomole na grobu blagopokojnih zadarskih nadbiskupa, kaže mons. Puljić.

U subotu 7. siječnja hodočastili su župljani Puntamike, Dikla i Kožina, a u ponedjeljak 9. siječnja Belafuža, Plovanija i Bokanjac. U duhovnoj pripravi misna slavlja u katedrali svakog dana započinju u 18,00 sati, a raspored hodočašća župa je sljedeći: utorak 10. siječnja Smiljevac, Ploče i Dračevac Zadarski, srijeda 11. siječnja sv. Stošija, sv. Šime i Arbanasi, četvrtak 12. siječnja Bili Brig i Stanovi, petak 13. siječnja Voštarnica i Relja.