BOŽIĆNI KONCERT U KATEDRALI

U katedrali sv. Stošije u Zadru u utorak 27. prosinca održan je božićni koncert čiji je glavni sudionik bio Središnji nadbiskupijski zbor bl. Ivana Pavla II. pod ravananjem Žana Morovića, dirigenta i organizatora tog koncerta. Činili su ga članovi župnih zborova iz gradskih župa: katedrala sv. Stošije, Relja, Bili Brig, Smiljevac, Arbanasi, Plovanija, Ploče, Diklo i Dračevac. U pratnji orguljaša Dragana Pejića izveli su skladbe u obradi J. Čalete U se vrime (Polača), Kad se Isus Ditić u Betlem porodi (Bol, Brač), Spavaj, spavaj Ditiću (Veli Iž, Lišane Ostrovičke), Preveliku radost navišćujem vama (Murter) i Kog’ ste vidjeli pastiri (F. Lederer). Nastupili su katedralni solisti, tenor Zdenko Stipčević i bariton Branimir Buturić. Poznati svjetski bas bariton Boris Martinović izveo je skladbu Adeste fideles (Trad.), solistice sopranistice Marta Musap Tihu noć (F. X. Gruber) a Nela Šarić Cantique de Noel (A. Adam). Svečani božićni ugođaj ispunjen brojnim vjernicima zaključen je zajedničkim pjevanjem publike i izvođača spletom pjesama Veselje ti navješćujem, Svim na zemlji, Radujte se narodi i Narodi nam se. U prigodnoj riječi zadarski nadbiskup Želimir Puljić podsjetio je na govor pape Benedkta XVI. na njegovom pohodu u Parizu kad je u dvorani sv. Bernardina prožeo smisao posvećenog života i značenje glazbe. „Htio je pokazati ljepotu psalama i pjevanja u crkvi gdje je govor održao. Govorio je o nebeskoj glazbi i liturgiji koja se pomalo odražava među nama na zemlji, ako uspijemo otkriti i prakticirati ljepotu“ rekao je mons. Puljić čestitavši i zahvalivši izvođačima na lijepo upriličenom pjevanju. „Zbor je svojim glasovima i lijepom interpretacijom prekrasnih hrvatskih pjesama dao naslutiti kakva je tek nebeska glazba koju ćemo jednom slušati. Zahvaljujem i što su učinili glazbeno hodočašće od Brača do Polače. Čovjek osjeti ponos da pripada narodu koji ima takvu i toliku bogatu božićnu baštinu. Zahvaljujemo Bogu i na tome“ zaključio je nadbiskup Puljić.