BOŽIĆNI POHOD ZADARSKOG NADBISKUPA CARITASU

Caritas uljepšava lice Crkve – glavna je poruka zadarskog nadbiskupa Želimira Puljića za njegova pohoda Caritasu zadarske nadbiskupije u utorak 21. prosinca. Ostvario je tradicionalni božićni susret s djelatnicima i korisnicima caritasovih programa. „To je znakovit i lijep susret. Od srca zahvaljujem Caritasu koji tiho i neprimjetno čini tolika dobra djela da uljepšava lice Crkve. Volio bih da se svaki dan možemo dičiti kako to lice uljepšavamo. To je i naše poslanje. Imam povjerenje u plemeniti posao koji radite. Čestitam i zahvaljujem. Bog je došao u suznu dolinu, povukao nas. I vi se spuštate u suznu dolinu, u vrhunce teških ljudskih situacija. Ne možemo sve, ali koliko možemo. Caritas nije državna apoteka ni socijala. Živi od milosti, dara i milodara. Pravi Caritas bi bila svijest ljudi da moramo davati, ne samo dijeliti“ rekao je mons. Puljić u susretu s don Ivicom Jurišićem, ravnateljem Caritasa i djelatnicima koji u učenju pomažu i nekim učenicima Klasične gimanzije i sjemeništarcima. Izrazio im je priznanje za obavljanje njihove djelatnosti koja treba jasnoću i entuzijazam. Razmatrali su ulogu caritasa u novim okolnostima. Novi zakoni traže standard i kvalitetu kojima se treba prilagoditi aplicirajući kod vlasti i europskih fondova za podršku socijalnih projekata. Hrvatski caritas djeluje po primjeru talijanskog pastoralnog modela koji caritas vidi u službi čovjeka i pastorala. Za razliku od toga, njemački je jako strukturiran, istaknuo je nadbiskup upoznavši se s planovima caritasa koji trenutno pomaže 1000 obitelji. Grad Zadar za caritas godišnje izdvoji milijun i sto tisuća kuna. Uz to, caritas predloži i neke obitelji kojima Grad udijeli jednokratnu pomoć. Pred zadarskim caritasom je novi izazov: osigurati novu lokacijsku infrastrukturu, buduću zgradu njihova djelovanja, jer je sadašnja u vlasništvu grada gdje je od 2013. g. sveučilišni kampus. Prikladno izmještanje zgrade caritasa je žurno, vodeći računa da zgrada bude blizu gradskom središtu dostupna korisnicima. „Pustili smo korijenje i činimo nezamjenjivo. Kuhinja je hraniteljica mnogih“ rekla je zamjenica ravnatelja Mirjana Tadić. Posao caritasa je samozatajan, diskretan i potrebna im je podrška i za dodatne edukacije. Caritasi su u Europi sasvim preuzeli brigu o socijalnome. Zadarski caritas surađuje sa zajednicom papa Ivan XXIII. koja u zgradi caritasa ima prostor u kojem se priprema za ulazak u komunu. Ta zajednica prima i osobe s psihičkim poremećajem pa surađuju i s psihijatrom. Veliki je broj psihički bolesnih mladih ljudi, mladi na psihijatriji su socijalno izolirani. Caritas osmišljava buduću suradnju s psihijatrijskom bolnicom na Ugljanu, odjelom psihijatrije Opće bolnice Zadar i Domom sv. Frane. To su veliki projekti zbog kojih će zadarski djelatnici posjetiti caritase u Sloveniji i Italiji koji rade na tom planu. Govorili su i o obiteljskom savjetovalištu; na razini Hrvatske su još nedovoljno umrežena i strukturirana. Zadarsko savjetovalište ostvaruje rezultate zbog kvalitete timskog rada. Mnogi dođu u savjetovalište a otkrije se niz materijalnih problema, npr. nedavno obitelji koja živi u gradu a pet godina nema struju ni vodu. Mnogi se ne usude doći tražiti pomoć u caritasu pa on njih treba naći. Važno je doći do ljudi koji se srame primiti pomoć, smatraju nadbiskup i djelatnici, naglasivši značaj diskrecije i čuvanja dostojanstva ljudi. „Zahvaljujem osoblju koje radi veliko djelo ljubavi i milosrđa koje je povezano s blagdanom Božjeg milosrđa koje je Bog pokazao kad se utjelovio i došao u ovu suznu dolinu. Upravo Caritas briše suze s lica ljudi“ rekao je nadbiskup.

Nadbiskup je susreo i za smještaj zahvalne beskućnike u prenoćištu sv. Vinka Paulskog. Roditeljima poginulih hrvatskih branitelja je poželio snagu koju im samo Bog, vjera i evanđelje mogu dati. „Lišeni ste djece, muževa prijatelja, ali niste uništeni. Obarani ste, ali niste oboreni“ rekao im je mons. Puljić. Djeca iz programa Mala škola izvela su pred nadbiskupom recitacije. Toj djeci caritas osigura doručak, kod njih napišu zadaće. Učitelji su bračni par Stoja i Pero Matić koji odlaze u školu koju djeca pohađaju, zanimaju se za njihov uspjeh. To su uglavnom djeca s jednim roditeljem pa u caritasovoj školi prvi put vide dva roditelja, muškarca kao uzornog oca. Školu je dosad pohodilo 330 djece. Samo jednom djetetu je osiguran institucionalni smještaj, svi ostali su u svojoj obitelji. Iz jedne brojne obitelji svih devetero djece su pohađali Malu školu. Nadbiskup je ručao u Pučkoj kuhinji u kojoj je broj korisnika od 230 porastao na 280. „Situacija je takva da se ne očekuju bolja vremena. Volio bih da je što manje potreba, ali ljudi pomažu. Činimo što možemo“ zaključio je mons. Puljić koji je korisnike programa i prigodno darovao.