BOŽIĆNI SUSRETI ZADARSKOG NADBISKUPA S GRADONAČELNIKOM I ŽUPANOM

Zanimanje za socijalne i društvene prilike u gradu i zadarskoj županiji u svjetlu europskih  procesa i razmatranje zajedničkih aktivnosti za dobro čovjeka tema je susreta koje je zadarski nadbiskup Želimir Puljić ostvario pohodom vijećnicama Grada Zadra i Zadarske županije u ponedjeljak 19. prosinca. U županiji ga je primio zadarski župan Stipe Zrilić, a u Gradu gradonačelnik Zvonimir Vrančić, obojica sa svojim prvim suradnicima. Nadbiskup je izrazio priznanje duhu Zadrana primjetivši kako je u gradu svatko dobro došao. Predstavnici vlasti su rekli da Zadar oduvijek živi ljubav prema gradu u okviru cijele domovine te je Zadar u pozitivnom smislu prepoznat u cijeloj Hrvatskoj. Mons. Puljić je zahvalio Gradu i Županiji na novčanim izdvajanjima za programe caritasa, nazvavši to izvrsnim ‘zadarskim modelom’. „Zahvaća sve strukture. Bez vaše pomoći taj rad ne bi bio moguć. To je dobro umreženo i dobro ciljano – pomoći čovjeku. Želim vas pohvaliti i zahvaliti vam za tu osjetljivost i pomoć našem čovjeku. Radujem se svakom napretku“ rekao je nadbiskup. Županija godišnje izdvaja za zadarski caritas 130 000 kn, za pučku kuhinju caritasa u Benkovcu 60 000 kn. U nadležnosti županije su zdravstvo, školstvo i dijelom socijalna skrb, djelatnosti koje su baš usmjerene čovjeku potrebnom pomoći. Pomažući program međugeneracijske solidarnosti županija godišnje izdvaja 880 000 za socijalno osjetljive; sa 614 000 županija podstiče stare osiguravajući im zdravstvenu zaštitu. Godina je uspješno privedena kraju, a gradonačelnik Vrančić je rekao da grad neće uvesti nikakve nove namete koji bi građane dodatno opteretili. „Dosegli smo visok standard. Zbrinuli smo svu djecu u vrtiće uz sufinanciranje Grada, uz davanje rodiljama, studentima. Godišnje Grad izdvaja za to i do 10 milijuna kuna. Taj standard smo dosizali i ne želimo ga urušiti. Građani još uvijek ne cijene javni standard. Svatko cijeni svoj privatni standard. A važan je i javni standard“ rekao je Vrančić. Župan Zrilić godinu ulaska u EU smatra značajnom za Hrvatsku. „Velika je prilika, ali izaziva i strahove. Trebamo biti spremni za to vrijeme. Od 1. srpnja otvara se prilika dobiti sredstva iz fondova EU“ rekao je Zrilić, upozorivši da kad se govori o krizi misli se na krizu najbogatijih a ne najsiromašnijih i prilikama socijalno ugroženih. „Treba tražiti rješenja okrenuta čovjeku, solidarnosti“ rekao je župan. Nadbiskup je izrazio želju da na zadarskom području bude više proizvodnih pogona, čestitavši vlastima kako se zadarsko područje obnovilo u poraću. Globalizirani su proizvodni resursi, a u Zadru nema mastodonta koji bi doveo do socijalnih poremećaja kao u Sisku. Izazov je iznaći ono što će privući Europljane. Treba istaknuti svoje prednosti pa će nas Europa prepoznati, istaknuto je na susretima. „Nakon svega što je ovaj kraj prošao, dobro smo se digli. Trebamo preispitati vlastito ponašanje i nuditi nove modele“ rekao je župan Zrilić.

„Europa koja proživljava krizu prevladat će je kad izađe iz sebe. Previše se koncentrirala na sebe. Želim evanđeoski optimizam, da Europa oživi svoje korijene i misijsko poslanje. Europa nije svjesna svoje snage. Europa nije za sebe, ona ima svjetsku misiju, poslanje. Projekt Europe je pozitivan. To je i svjetska perspektiva, ne samo europska“ rekao je mons. Puljić, istaknuvši da su inicijatori ujedinjenja Europe uvjereni katolici, za Schumanna se vodi i proces beatifikacije. Europu je promatrao iz gospodarske i vjerničke pozicije. Nadbiskup je podsjetio na riječi bl. Ivana Pavla II. o Europi s dva plućna krila, istoka i zapada, rekavši da je europska zajednica potpuna s Rusijom. „Ivan Pavao II. je živio za to i nadao se da će i za svog života doživjeti to približavanje. On je prorok našeg vremena. Velika želja mu je bila približiti Katoličku i pravoslavnu Crkvu, osobito u Rusiji. To je Katoličkoj Crkvi veliki izazov i velika šansa. Suradnja s pravoslavljem, a da svatko poštuje svoje“ rekao je mons. Puljić. Nadbiskup je istaknuo da se ne boji gubitka hrvatskog identiteta i samostalnosti. „Kad nismo izgubili identitet stoljećima, nećemo ni sada. Imali smo okruženje svih vrsta a ostali smo svoji. Jaka je izdržljivost Hrvata. Pohvaljujem i duh demokratizma našeg naroda. Usprkos 50 godina diktature i neslobode u izražavanju, brzo smo ušli u demokratski sklop. Bio je pritisnut, spriječen, ali ne ugušen. Brzo smo usvojili demokratske uzuse. Ni komunizam nije uspio iz našeg čovjeka izbaciti želju za slobodom i izražavanjem“ zaključio je nadbiskup Puljić. Svi su razmijenili prigodne darove te božićne i novogodišnje čestitke.