NADBISKUPOV SUSRET S RAVNATELJIMA OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA

Susret zadarskog nadbiskupa Želimira Puljića s pedesetak ravnatelja osnovnih i srednjih škola sa zadarskog područja održan je u petak 16. prosinca u dvorani sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru. Zahvala i pohvala naglasak je iz nadbiskupova obraćanja ravnateljima, u želji da dosadašnja uspješna suradnja bude dobar ulog i zalog i ubuduće. U ime vjeroučitelja zahvalio je ravnateljima na ljudskoj i stručnoj pomoći osobito pripravnicima, te je pohvalio njihovo nastojanje da opreme učionice suvremenom opremom koja olakšava rad vjeronauka i školskog sustava općenito, stavljajući u prvi plan dobrobit učenika i društva. To je osobito važno nakon uvođenja HNOS-a koji pažnju posvećuje suvremenim standardima poučavanja. „Vjeronauk svoje ciljeve i sadržaje usredotočuje na osobu u zajednici, na njen ukupan rast i dozrijevanje u općoj humanosti i izgradnji duhovno-vjerničkog identiteta. Vjeronauk ima integracijsku i korelacijsku dimenziju: oslanja se na sadržaje drugih nastavnih predmeta, s njima uspostavlja korelaciju i podržava zajedničke odgojne i obrazovne ciljeve. Uz to, postavlja pitanja smisla čovjeka i svijeta te s učenicima traži odgovore na općeljudska pitanja u svjetlu Božje riječi, nauka Crkve i kršćanske baštine“ rekao je mons. Puljić, dodavši da školski vjeronauk ističe potrebu cjelovitog vjerničkog odgoja čovjeka promičući osobne i društvene ciljeve i vrednote. Nadbiskup je izrazio zadovoljstvo dobrom suradnjom s gradskim i županijskim uredima za prosvjetu u organiziranju natjecanja iz vjeronauka, od školske do državne razine. Takvi susreti ohrabruju i nude perspektivu pozitivnog hoda, rekao je mr. don  Gašpar Dodić, predstojnik Katehetskog ureda zadarske nadbiskupije, poželjevši pronalaženje novih puteva u hrabrom promicanju odgojnog služenja. Vjeroučitelji su nositelji važnog projekta Crkve, vjeronauk pridonosi blagostanju učenika potičući njihovu kreativnost i odgoj za dobar život. „Takav odgoj, izabran kao posebno vrijedno sredstvo, usmjeren je na izgradnju cjelovite osobe. Svakoj se osobi želi omogućiti svakodnevno dobro postojanje. Želim svima pozitivnu i jasnu viziju o mladim osobama koje su nam povjerene, da slijedimo plemenite planove za njihovu budućnost“ rekao je don Gašpar, poželjevši živu komunikaciju i suradnju Crkve, škole i roditelja.

U ime ravnatelja, nadbiskupa je pozdravio Mile Marasović, ravnatelj zadarske OŠ Petra Preradovića i župni kateheta. Izražavajući počašćenost pozivom za taj susret, istaknuo je da uspjeh nastavnog procesa uvelike osigurava kvaliteta nastavnika; u unaprijeđenju nastave kvalitetna osposobljenost učitelja je nenadoknadiva. Prisjetio se i vremena kad vjeronauka nije bilo u školi, a Marasović je bio među prvim katehetama koji je nakon potrebnih položenih ispita od nadbiskupa Marijana Oblaka dobio kanonsku misiju da može predavati vjeronauk u školi. U zadarskoj nadbiskupiji, od 7 886 srednjoškolaca, vjeronauk pohađa 7 541 učenik, a od 13 799 osmoškolaca, vjeronauk pohađa 13 472 učenika. Vjeronauk predaje 110 kateheta: 10 svećenika, 18 redovnica i 82 laika. Na vjeronauku se kod djece razvija i tolerancija prema drugim svjetonazorima, rekao je Marasović, upozorivši da djeca koja ne pohađaju vjeronauk u osnovnoj školi nemaju alternativu za taj izborni predmet pa mu je žao zbog ‘praznog hoda’ u tim trenucima. Sudionici susreta su izmijenili darove, božićne i novogodišnje čestitke. „Isus je pravo i istinito svjetlo koje prosvjetljuje svakog čovjeka. To je Radosna vijest koja je donijela svjetlo ljudskim dušama, započela je promjenu mentaliteta, pa su počele nestajati razlike među rasama. Novi nauk Isusa iz Nazareta postaje lijekom za rane ugnjetenom puku“ rekao je mons. Puljić. Izražavajući priznanje odgojnom radu ravnatelja, nadbiskup je rekao kako nije lako u suvremenom društvu uočiti pravo svjetlo i istinske božićne vrijednosti. Nije lako čuvati primljene i naslijeđene vrednote. „No znamo da su mnoga braća i sestre u tome uspjeli. Zato, dok božićnih dana primamo Isusa u sakramentu pomirbe i euharistije, a u blagoslovu obitelji osjetimo ozračje njegove prisutnosti, zahvalimo što je i za nas Dijete u jaslama postalo svjetlost na prosvjetljenje“ zaključio je nadbiskup Puljić.