POHOD ZADARSKOG NADBISKUPA ZAJEDNICI MONDO NUOVO

Zadarski nadbiskup Želimir Puljić pohodio je u subotu 3. prosinca deset mladića koji su iz cijele Hrvatske a nalaze se u zajednici sv. Ante Padovanskog Mondo Nuovo u Nuniću. U mjesecu borbe protiv ovisnosti nadbiskup je želio podržati njihovu odluku da postanu dijelom te molitveno-radne terapijske škole koja poučava vrijednostima istinskog života, u kojoj upoznaju sebe i hrabro se suočavaju s teškoćama života, ostavljajući za sobom nekadašnje iskustvo ovisnosti. Mons. Puljić se upoznao s njihovim vrijednim zaduženjima u mnogim radionicama koje imaju, između ostalog, vlastiti su proizvođači meda, bave se maslinarstvom, te je nadbiskup pohvalio njihovu marljivost i razvijene talente. Dnevni raspored predstavila je Ivana Buterin, voditeljica zajednice; stručno prati rad Mondo Nuova koji u Hrvatskoj jedinu kuću ima u Nuniću, uz još osam kuća u Italiji. Mons. Puljić je izrazio priznanje njihovoj odluci da dođu u tu zajednicu koja im je odskočna daska za povratak u zdravi život, te im je čestitao kako im je dan ispunjen smislom i kvalitetno. „Praćeno molitvom, najbolja terapija je držati se reda tijekom dana. Ako se čovjek drži reda, uz to radi, to će stvoriti radost. To su tri R – red, rad i radost. Posljedica toga je ono što se vidi i osjeća – rod, plod. Red, rad i radost urodili su rodom“ rekao je mons. Puljić mladićima, zadovoljan zbog njihovog zajedništva, usklađenih raznolikosti i ostvarenog bratstva. Na tri R jedan je mladić dodao još jedno – raj, kojeg su mladići stvorili oplemenivši to nekad zapušteno mjesto gdje se sad rađaju novi životi sposobni nadvladavati nevolje i otkrivati životni smisao. „Nema čovjeka koji ne želi naći smisao u životu. Čovjek može ostvariti smisao stvarajući, radeći, ali i po patnji. Vaša odvojenost od obitelji i sve što ste doživjeli je patnja. Ali ona, kao i Isusova patnja, ima smisla. Vrijeme u zajednici je blagoslovljeno vrijeme kušnje i odluke: kušnje da dođete do spoznaje ‘Mogu’ i odluke ‘Hoću’. Sve što tu učite i primate zalog je uspjeha u vašem daljnjem životu“ poručio je nadbiskup mladićima, nazivajući zajednicu novicijatom, vremenom u kojem dolaze do mnogih spoznaja, razmišljaju, propituju i vraćaju se u stvarnost. Uz rad, mladići dnevno mole aktualizirajući Božju riječ u svom životu: ujutro pohvale, nakon ručka evanđelje od dana, navečer pred Gospinim kipom na stolu i svijećom čitaju evanđelje od sutrašnjeg dana i mole za razne potrebe. Nedjeljno misno slavlje u crkvi sv. Ante pokraj njihove kuće predvodi mons. Nikola Dučkić, župnik Kistanja. Svakog dana u 15,00 sati mladići se spomenu muke i smrti Isusa Krista. Svaki petak u 21,30 pročitaju se imena mladića u svim kućama zajednice te su tada u molitvi osobito povezani. Zajednicu u Nuniću od osnutka 1999. g. pohodilo je više od 200 mladića sad integriranih u društvo. U razgovorima o svojim osjećajima, prošlosti, djetinjstvu, odnosima u obitelji, nastoje otkriti uzroke koji su ih doveli do ovisnosti; cilj je da svatko spozna sebe i da se prihvati. U došašću će mladići za štandom na Relji u Zadru prodavati radove svojih marljivih ruku, između ostalog i figure za jaslice koje su izradili i obojali u raznim veličinama. Kupovinom njihovih radova pomaže se plemeniti trud tih mladića koji, rekao je mons. Puljić: žele ozdraviti, napuštaju ono od čega su iluzorno živjeli te pronalaze svoje mjesto i vrijednost u Božjem planu kojeg ima sa svakim čovjekom.