Prva sjednica Povjerenstva za pastoral obitelji Zadarske nadbiskupije u novom petogodišnjem mandatu pod predsjedanjem predstojnika don Žarka Relote održana je u srijedu, 31. svibnja u svečanoj dvorani Sjemeništa Zmajević u Zadru.
Na susretu koji je počeo molitvom pape Franje za obitelji sudjelovao je i don Ante Sorić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije.
Na susretu su se predstavili članovi Povjerenstva, među kojima su i bračni parovi, vjeroučitelji, redovnici i svećenici te je svatko od njih predstavio svoje viđenje potreba pastorala obitelji te je iz vlastitog iskustva u svojoj radnoj i župnoj sredini opisao s kakvim se sve izazovima susreću obitelji u svakodnevnom životu.
Praktično sagledavajući konkretne situacije, svi članovi Povjerenstva složili su se kako je evidentno da se najveći problemi događaju u obitelji, iako ih mnogi skrivaju. Povećavaju se teškoće koje žive rastavljene osobe. Među članovima Povjerenstva su osobe koje se svakodnevno suočavaju s lošim obiteljskim situacijama u kojima žive djeca. Na djeci se osobito odražavaju problemi koji se događaju u obiteljima. „Djeca nose posljedice loših stanja u svojim obiteljima. Treba zacijeliti obitelj“ istaknuto je na susretu. Razne stručne i mnoge društvene strukture i nadležne ustanove govore o povećanom broju djece koja su u depresiji i imaju suicidalne misli.
Vjeroučitelji koji rade s djecom su u situacijama da doprinesu i pomognu većem slaganju i pomirenju u obitelji. Članica Povjerenstva koja je i članica Kursilja posvjedočila je iskustvo mnogih spašenih brakova koje se događa u milosnom ozračju rada animatora Kursilja sa supružnicima, kada se uz misu i pobožnost, sudionicima ponude i razgovori u grupama i potiče na razvoj komunikacije između supružnika.
Članovi su istaknuli potrebu suradnje vjernika laika sa svećenicima, organiziranje hodočašća, održavanje i jednodnevnih duhovnih obnova za supružnike, poziv i nekih stručnjaka da govore o određenoj temi potrebnoj za skladno življenje braka i obitelji. Podjeljivanje sakramenata pričesti i krizme u župi prigoda je da se okupe njihovi roditelji i dublje im se obrati u osobnom susretu sa župnikom.
Upozoreno je na negativnu demografsku sliku, depopulaciju, prepolovljeni broj polaznika učenika u školama nekih mjesta. Neposredno nakon Domovinskog rata bilo je više života i djece na zgarištima kuća, nego sada u svekoliko daleko razvijenijim životnim okolnostima i uvjetima. Članica Povjerenstva, i iz vlastitog iskustva, smatra važnim da se ljudima posvijesti neka računaju na Božju milost u braku, da se osvijesti da je Bog prisutan u sakramentu braka; „da se to znanje iz glave spusti u dušu“.
„Suvremena pastoralna teologija bavi se refleksijom ili razlučivanjem nad konkretnom stvarnosti. Upravo to su učinili članovi Povjerenstva, ukazivali su na konkretne i važne izazove s kojima se suočava cijeli svijet, naše društvo, Nadbiskupija, konkretna mjesta i situacije koje doživljavamo“ rekao je vikar Sorić. Ujedno je ohrabrio da ne budemo fokusirani samo na negativne pojave. „Uvijek je bilo teško obiteljima, i kod naših predaka. Ali fascinantno je što su uz pomoć molitve uspjeli nadići te probleme“ rekao je don Ante, upozorivši na nedostatak molitve u obiteljima u našem vremenu. U nadolazećoj Godini molitve na razini sveopće Crkve ususret Jubileju, potaknuo je da neki prijedlozi budu kako ojačati molitvu u obitelji i za obitelj.
„Vi ste postavili dijagnozu. Vaše ideje i realizacija projekata će doprinijeti pastoralu s obiteljima u Nadbiskupiji. Tu smo da donesemo radost Evanđelja. Treba naći lijeka što je svakome od nas činiti da bismo doprinijeli boljoj situaciji“ rekao je generalni vikar u obraćanju članovima Povjerenstva. Smatra dobrom mogućnost dati prostora crkvenim zajednicama i pokretima koji već imaju modele za pomoć obiteljima i iskustvo u plodovima rada sa supružnicima i obiteljima.
I prema dokumentima Crkve obitelj je osnovna stanica društva i „prvotno mjesto humanizacije osobe i društva“, rekao je predstojnik Relota. Podsjetio je na poticaj sv. Ivana Pavla II. da „Crkva obiteljima treba posvetiti najbolje snage jer obitelj je put Crkve“ te da „sustavan obiteljski pastoral treba zauzimati središnje mjesto cjelokupne crkvene pastoralne aktivnosti“.
Istaknuvši da su među članovima Povjerenstva predstavnici ministerijalnog i sveopćeg svećeništva, don Žarko je rekao: „Svi zajedno smo učenici i misionari. Sve na tragu pastoralnih smjernica da nitko od nas ne smije biti objekt, nego subjekt pastorala. Stalo nam je do braka i obitelji. O dobru obitelji ovisi dobro i budućnost čovječanstva“. Podsjetio je na misao iz apostolske pobudnice Obiteljska zajednica: „Evangelizacija u budućnosti u dobroj mjeri ovisi o kućnoj Crkvi, jer budućnost čovječanstva prolazi kroz obitelj“.
U postuskrsnom vremenu u kojem se nalazimo, i Djela apostolska svjedoče da se „postuskrsno kršćanstvo rađa i raste u kući, u obitelji gdje Pavao piše ‘Pozdravite i Crkvu u njezinoj kući‘“ podsjetio je don Žarko, navodeći supružnike Akvilu i Priscilu koji su bili Pavlovi suradnici, ali i odgovorni za kršćansku zajednicu.
Istaknuvši potrebu obnove obitelji, predstojnik Relota potaknuo je da se „ne dopusti da se obitelj uništava“. Zato, i na poticaje pape Franje, postojeće djelovanje treba osnažiti misionarskim pastoralom.
„Posvijestimo sebi činjenicu da puno toga ovisi i o nama. Gradimo pastoral zajedništva. Razvijajmo duhovnost braka i odredimo sadržaje i etape njihovog ostvarivanja, koliko je do nas i koliko je moguće učiniti“ potaknuo je don Žarko.
Potaknuvši na podršku svih inicijativa u obrani braka i obitelji, u prevenciji bračnih problema don Žarko je istaknuo potrebu da se aktualizira daljnja i bliža priprava za brak, koja je nerazvijenija u odnosu na neposrednu pripravu za brak, a to su zaručnički tečajevi, gdje je također prostor za povećanje njihove kvalitete i produktivnosti, da se ne svode samo na formalni pohod toga tečaja; da se osnaži pastoral zaručništva i praćenje mladih bračnih parova, pastoral s rastavljenima i ponovno civilno vjenčanima, pastoral djedova i baka o kojemu često govori papa Franjo te pastoral neoženjenih, udovaca i udovica, što obuhvaća sve generacijske stvarnosti i različite potrebe pojedinih životnih faza u življenju braka i obitelji.
Predstojnik Relota potaknuo je članove Povjerenstva da mu pismenim putem dostave svoje osobne prijedloge u prilog rada s obiteljima u pastoralu, što će onda zajednički razmotriti, dogovoriti čemu se usmjeriti te integrirati određene inicijative i sadržaje u zajednički pastoral događanja u Zadarskoj nadbiskupiji.
Ines Grbić