DIJALOG O DIJALOGU – ODRŽAN MOLITVENI SUSRET ‘DUH ASIZA’ U SV. FRANE

U franjevačkom samostanu sv. Frane u Zadru u četvrtak 27. listopada održan je molitveni susret ‘Dijalog o dijalogu’, organiziran povodom 25. godišnjice Duha Asiza, prvog svjetskog dana molitve za mir u svijetu. Susret je okupio predstavnike četiri vjeroispovijesti: rimokatoličke, pravoslavne, adventističke i islamske. Domaćin je bio fra Drago Ljevar, gvardijan samostana sv. Frane u Zadru, a predvodnici Molitve za mir u duhu Asiza mr. don Marinko Duvnjak, povjerenik za međureligijski dijalog zadarske nadbiskupije, o. Petar Jovanović, paroh pravoslavne crkve sv. Ilije u Zadru, zadarski imam Ćamil efendija Bašić i adventistički pastor Marijan. Na početku susreta sa Svijeće mira pred oltarom upalili su svijeće kao znak svjetla u svijetu mraka. Molili su se psalmi i hvalospjevi Bogu, a prije završne molitve prisutnima su upućene prigodne riječi. Pastor Marijan je molio za mir u domovini, da Bog da mudrosti onima koji upravljaju našom zemljom da je mudro vode. Molio je za mir u zemljama gdje se ratuje: „Bože, učini da svaki od nas bude nositelj mira. Podari nam za to mudrosti i požrtvovnosti. Pomozi da imamo razumijevanja za siromašne i one koji su drugačiji od nas u vjeri i nacionalnosti. To te molimo u ime Isusa Krista“. U srdačnom pozdravu ‘Mir s vama neka je’ imam Bašić je u ime islamske zajednice koja u Zadru okuplja do 2000 muslimana zahvalio na pozivu da sudjeluju u toj blagoslovljenoj noći molitve, vedrine, duhovne i ljudske zrelosti. Svima je čestitao 25. obljetnicu Duha Asiza, smatrajući ga plemenitom i vrijednom inicijativom. Poželio je da duh Asiza svima prosvijetli razum i srca, kako bi se svi svjesnije i odlučnije založili za sigurnost, dobročinstvo i mir u svijetu. „Sve Božje knjige nas uče da vjerujemo u Boga, volimo čovjeka i cijenimo život; da svi potječemo od jednog muškarca i jedne žene; da je Božja volja da u svijetu vlada raznolikost, a ne nasilna ujednačenost. Taj princip raznolikosti čini naš život zanimljivim. Stoga moramo učiniti kako da jedno drugome budemo brat i prijatelj, a ne protivnik i neprijatelj. Vratimo se međusobnom prijateljstvu i toliko toga će biti moguće učiniti. Možemo naučiti živjeti ne jedni pored drugih, nego jedni s drugima“ rekao je imam Bašić, dodavši da Alah zahtijeva da se svačije pravo poštuje, dobro čini i da se bližnjima udjeljuje, a razvrat, sve odvratno i nasilje zabranjuje. „Bože milostivi, ako pogriješimo, podari nam snagu Adamovog pokajanja. Bože svemogući, ujedini srca naša u vjeri i ljubavi. Učvrsti korake naše u istini i pravdi. Osnaži volju našu u bratstvu i slozi. Udruži misli naše u domu i domovini. Pouči nas da je tolerancija najveći stupanj moći, a želja za osvetom prvi znak slabosti“ rekao je imam, poželjevši svima Božji mir i blagoslov.

Don Marinko je rekao da mir temeljno dolazi iz ljudskih srdaca. „U našoj duši i srcu temeljno se vodi borba za mir. Molimo Gospodina da u srcu svakog čovjeka može pobijediti mir. Da se u dubini duše možemo otvoriti Bogu koji je izvor mira i koji ima moć preobražavati naše duše i srca. Da zaista možemo praštati i nesebično ljubiti, da možemo biti sinovi i kćeri nebeskog oca“ rekao je don Marinko, dodavši da Crkva potiče međureligijski dijalog jer papa Benedikt XVI. kaže da postoji istina o čovjeku koja vrijedi za sve. „Postoji univerzalnost razuma. Čovjek kao razumno biće može spoznati tu istinu. Istina je da smo pozvani živjeti u miru i ljubavi, da postoje temeljne moralne vrijednosti koje smo svi pozvani poštivati. To je temelj mira“ rekao je don Marinko. U ime episkopa dalmatinskog Fotija prisutne je pozdravio o. Petar Jovanović. Duh Asiza pokazuje kako svatko u svojoj religijskoj tradiciji izražava brigu i ljubav prema cjelini svijeta i mira u njemu. Svatko može pred Bogom prepoznati svoje i religijske dragocjenosti drugoga, rekao je o. Petar, podsjetivši da je Duh Asiza bio događaj duha koji je u svijetu sukoba dao novu kvalitetu susreta različitih ljudi. „Ne možemo biti zadovoljni ako nemamo mira u svojoj duši. Uzalud nam obilja i bogatstva ako nema mira u državi. Bitno je da čovjek ima mir u sebi, zemlji, društvu, među ljudima u svijetu. Mirotvorstvo je Isusovo blaženstvo. Može li naša duša biti mirna, ako čovjek vidi da se u svijetu među našom braćom po Bogu vodi rat i prolijeva nevina krv“ upitao je paroh, dodavši da je željeti mir, tražiti i graditi mir poruka s tog mjesta. Umjesto da ljudi budu bliži jedni drugima, stalno se dijele i međusobno udaljuju, upozorio je. Rastu zidovi koji dijele narode, društva i obitelji. „Kao kršćani osjećamo odgovornost pred pitanjima nismo li u zamrzavanju ljudskih odnosa mi nečim doprinijeli svojim ponašanjem, stavovima i grijesima? Zidovi su podignuti od ljudske sebičnosti, pohlepe, poroka, nevjerovanja, kao što je od takvog materijala bila podizana Babilonska kula. Bez duhovnog sjedinjenja s Bogom čovjek ne može stvoriti sjedinjenje s ljudima“ rekao je o. Petar, dodavši da svaki skup ljudi različitih vjeroispovijesti treba biti novi susret s Bogom, duhovna smotra na kojoj vjernik treba odgovoriti kakav je u mislima, djelima, osjećajima i doživljajima. „Veliki ljudi su kao monete napravljene od zlata. Propadaju vremena, mijenjaju se običaji, ali vrijednost zlata ostaje. Također ostaje vrijednost velikih ljudi“ rekao je o. Petar, istaknuvši da je sv. Franjo jedan od takvih ljudi. U odgovoru na pitanje kome je kao čovjek nalik, kršćanin će najbolje ispitati svoju savjest i najdostojnije proslaviti taj dan, rekao je o. Petar, svima poželjevši blagoslov, u želji da s tog susreta pođu bolji, snažniji i hrabriji.