PREMINUO DON NEDJELJKO ZUBOVIĆ

Don Nedjeljko Zubović, svećenik Zadarske nadbiskupije i kanonik Stolnog Kaptola sv. Stošije, okrijepljen otajstvima vjere, preminuo je blago u Gospodinu u utorak 14. lipnja u 57. godini života i 32. godini svećeništva, nakon duge i teške bolesti. Ispraćaj don Nedjeljka s Gradskog groblja u Zadru je u petak 17. lipnja u 12,00 sati. Tijelo pokojnika će biti u župnoj crkvi u Zubovićima na Pagu od 15,00 do 17,00 sati. Misa zadušnica i sprovodni obredi slavit će se toga dana u 17,00 sati. Don Nedjeljko, sin Josipa i Marije r. Zubović, rođen je 5. ožujka 1955. u Barbatu, Zubovićima, na otoku Pagu. Za đakona je zaređen 26. prosinca 1978. g. u crkvi sv. Šime u Zadru, a za svećenika 1. srpnja 1979. g. u katedrali sv. Stošije u Zadru po rukama zadarskog nadbiskupa Marijana Oblaka. Gimnazijsko obrazovanje pohađao je u Zadru (1969.-1973.) a teološki studij u Zagrebu (1973.-1979.). Na početku svog svećeništva bio je upravitelj župe Polača, a od 1980. g. u Nadbiskupskom ordinarijatu u Zadru obavljao je poslove kancelara i službu nadbiskupova tajnika. Bio je voditelj svetih obreda, zamjenik ravnatelja Svećeničkog doma u Zadru, pastoralni suradnik u župi Bezgrešnog začeća BDM u Zadru i Diklu, upravitelj župe Visočane, župnik Kožina, Petrčana i pastoralni suradnik u župi sv. Ante na Smiljevcu u Zadru. Don Nedjeljko je bio i kancelar Zadarske nadbiskupije, bilježnik na ženidbenom sudu Zadarske nadbiskupije i član Odbora za izradu Godišnjaka i Šematizma Zadarske nadbiskupije. Bio je marljivi dopisnik Glasa Koncila i Informativne katoličke agencije, revan suradnik vjerskog programa Radio Zadra i tjedne radijske emisije „Ususret Danu Gospodnjem“ te član Povjerenstva za sredstva javnog priopćavanja u Zadarskoj nadbiskupiji. Pri utemeljenju Tiskovnog ureda Zadarske nadbiskupije dekretom od 28. kolovoza 2002. g. blagopokojni nadbiskup Ivan Prenđa imenovao je don Nedjeljka voditeljem tog ureda. Zadnji tekst kojeg je don Nedjeljko uputio zadarskom Tiskovnom uredu bio je povodom hodočašća vjernika Zadarske nadbiskupije u Rim na beatifikaciju Ivana Pavla II. Don Nedjeljko je i autor monografije “Papa Ivan Pavao II. u Zadru” u kojoj između ostalog opisuje i susret zadarskih studenata s papom, uz fotografije. Potaknut doživljajima vjernika o susretu s papom, don Nedjeljko je posvjedočio da je susreo Ivana Pavla II. 14. prosinca 1985. g. na misi u njegovoj privatnoj kapeli. Tada su don Nedjeljko, mons. Eduard Peričić, don Zdenko Milić i don Ivan Ćubelić koncelebrirali s papom. Ivan Pavao II. je sudionike susreta poslije mise primio u svojoj biblioteci, razgovarao je s mladima uz izmjenu darova. Papi je bilo drago čuti da većina studenata studira slavistiku i da dobro poznaju poljsku književnost i jezik. Zadrani su s don Nedjeljkom susreli papu i u Castel Gandolfu 25. srpnja 1986. g. Tada su izveli pred papom recital mons. E. Peričića “Bijelom Papi iz Bijele Hrvatske”, uz pjevanje starih zadarsrskih koralnih i pučkih napjeva. Don Nedjeljko je podsjetio kako je u papinoj kapelici Ivanu Pavlu II. rekao da mu donosi pozdrave nadbiskupa Marijana Oblaka i da je on njegov tajnik; papa ga je zagrlio i rekao da pozdravi njegovog starog prijatelja s Koncila. Kao mladom svećeniku, don Nedjeljku je bilo osobito vrijedno da s Isusovim namjesnikom na zemlji koncelebrira u njegovoj kapelici.

Ispraćaj pokojnika bit će na Gradskom groblju u Zadru, u petak, 17. lipnja 2011., u 12 sati (Zajednička molitva počinje u 13 sati), a zatim će biti prenesen u rodnu župu Barbat-Zubovići, gdje će od 15 do 17 sati biti izložen u župnoj crkvi. Misa zadušnica i sprovodni obredi započinju u 17 sati. Autobus iz Pridrage polazi u 14 sati.