SUSRET ZADARSKOG NADBISKUPA I VELEPOSLANIKA SAD-A

Zadarski nadbiskup Želimir Puljić primio je u utorak 17. svibnja u Nadbiskupskom domu u Zadru američkog veleposlanika Jamesa Foleya koji se tog dana susreo i s predstavnicima vlasti Grada Zadra i Zadarske županije. To je prvi službeni posjet veleposlanika Foleya koji je dvije godine u službi u Hrvatskoj s kojom ga vežu i daljnji korijeni njegove supruge čiji su roditelji davno odselili u Ameriku s otoka Korčule. Nadbiskupu Puljiću to je bila prigoda popričati s veleposlanikom o svom dvadesetgodišnjem djelovanju u Dubrovačkoj biskupiji. Nadbiskup Puljić i veleposlanik Foley razgovarali su, između ostalog, i o stavovima Crkve prema procesu ujedinjenja europskih zemalja, među kojima i o predstojećem završetku pregovora Hrvatske s Europskom Unijom. Nadbiskup je naglasio kako su globalizacijski procesi u Crkvi već stoljećima nazočni i poznati. Sama Crkva je od svojih početaka bila ujedinjujući i globalizacijski faktor povezivanja narodâ. A hrvatski narod je u svojoj višestoljetnoj povijesti bio sastavnicom višenacionalnih državnih tvorevina i na vlastitoj je koži iskusio što znači s drugima živjeti i boriti se za vlastito ime i opstojnost. Zbog toga je neobično važno, naglasio je mons. Puljić, pri samom ulasku u Europsku Uniju garantirati narodima Europe očuvanje njihovog narodnog identiteta u europskoj zajednici narodâ. Bilo je govora i o Domovinskom ratu, posljedicama razaranja i o obnovi, te o najnovijim presudama u Haagu. Nadbiskup je iznio svoj stav koji je objavio u medijima, te naglasio kako se danas razvoj može mirno odvijati zahvaljujući žrtvama ljudi koji su Hrvatsku obranili od agresije JNA i srpskih paravojnih postrojbi. Velike su zasluge hrvatskih branitelja i generala, naglasio je mons. Puljić, što je Hrvatska slobodna, te je kao slobodna država ušla u Nato Savez, a uskoro će ući i u Europsku Uniju. „Zbog toga nam nije svejedno što se hrvatskim narodnim herojima onako sudilo u Haagu“ istaknuo je nadbiskup. Veleposlanik Foley je rekao kako je Domovinski rat bio legitiman te da je uvjeren kako će Hrvatska i u nastavku procesa poštovati odluke suda. Na koncu susreta nadbiskup Puljić i veleposlanik Foley izmijenili su prigodne darove. Veleposlanik Foley ima dugogodišnje iskustvo diplomatskog rada. Magistrirao je pravo i diplomaciju. Bio je veleposlanik na Haitiju, kao diplomat radio je na Filipinima i u Alžiru. Neko je vrijeme bio direktor ureda glavnog tajnika NATO-a i zamjenik glasnogovornika State Departmenta.